Nemocnice AGEL Přerov

Steatózu způsobuje alkohol, obezita a vysoký cholesterol

30. 7. 2013

Steatóza jater je v současné době dosti časté onemocnění postihující jaterní tkáň. Jedná se o hromadění tukových částic v játrech, které může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození jater.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Velkou únavu pociťoval v posledních měsících osmačtyřicetiletý muž z Olomoucka. Přestože dosud téměř každý den aktivně sportoval, tak v posledních měsících byl bez energie a do sportování či dalších aktivit se mu vůbec nechtělo. Únavu přičítal velkému pracovnímu nasazení a stresu v posledních letech a také svému věku. Když šel do nemocnice na vyšetření a lékaři u muže provedli ultrazvuk břicha a laboratorní vyšetření krve, výsledky potvrdily diagnózu steatózy jater – tedy ztukovatění jater. „Steatóza jater je v současné době dosti časté onemocnění postihující jaterní tkáň. Jedná se o hromadění tukových částic v játrech, které může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození jater.

Postihuje zejména dospělé ve středním věku a vyšším, ale někdy může postihnout i děti,“ říká lékař gastroenterologické ambulance přerovské nemocnice MUDr. Tomáš Zeman s tím, že existuje mnoho příčin, které ztukovatění jater vyvolají. Nejčastější příčinou je nadměrné požívání alkoholu, vyšší riziko usazování tuku v játrech mají lidé obézní nebo s vysokým cholesterolem v krvi. Poněkud paradoxně i lidé rychle hubnoucí nebo podvyživení. Ohrožené jsou i osoby s neléčenou či špatně léčenou cukrovkou 1. a 2. typu. Steatózu jater může způsobit rovněž užívání některých léků, konkrétně některých sloučenin jako kortikoidy nebo amiodaron, či nadměrné ukládání železa nebo mědi z potravy. Játra jsou životně důležitý orgán umístěný v pravém podžebří. Orgán o váze 1 až 1,5 kilogramu vykonává pro lidské tělo celou řadu nezastupitelných funkcí a můžeme jej označit jako „centrální továrnu v těle člověka“. Játry prochází veškerá krev z orgánů dutiny břišní. Složky krve, vstřebané například během trávicích pochodů ze střeva, jsou v játrech zpracovávány – metabolizovány – na energetické zdroje nebo zásobní látky. Přeměňují a vylučují cizorodé částice, některá léčiva, toxické produkty, a vytvářejí stavební kameny orgánů celého těla, složek krvetvorby, faktorů zodpovědných za optimální krevní srážlivost nebo obranyschopnost organismu. Játra dále produkují žluč, která proudí systémem žlučovodů do tenkého střeva, kde se podílí na správném trávení tuků. Ve žluči jsou obsaženy i odpadní nebo pro organismus toxické produkty, které se tak vylučují stolicí ven. Část vytvořené žluči je koncentrována v zásobníku – žlučníku – odkud je po stimulaci jídlem vypuzována do hlavního žlučovodu a následně do střeva.

DŮSLEDKY ONEMOCNĚNÍ

Samotné ztukovatění jater se nemusí nijak projevovat a bývá nejčastěji náhodným nálezem při vyšetření. Jindy může být provázeno nespecifickými příznaky jako celková únava, slabost, nechutenství, pobolívání v pravé části břicha. Vážnější poškození jater, které ale není spojené s „prostým“ ztučněním jater, se projevuje žloutenkou, krvácivými projevy, poruchami chování a spánku, úbytkem svalové hmoty, otoky nebo poruchami vědomí a mohou vést i ke smrti pacienta. „Steatóza jater je postižením, které se může upravit do normy nebo přetrvávat beze změn, takže nemusí ovlivňovat kvalitu života. Pro lékaře a pacienta je však důležité rozborem konkrétního případu a pomocí vyšetřovacích metod odlišit prosté ztučnění jater od situace, kdy se za steatózou „schovává“ souběžně probíhající zánět jater, který během roků vede ke snížení funkční tkáně jater a jejímu nahrazení vazivem, tedy způsobí vznik cirhózy. Cirhóza jater se všemi svými důsledky včetně vzniku rakoviny jater samozřejmě výrazně zhoršuje kvalitu i délku života,“ varuje lékař.

Samostatnou kapitolou jsou případy akutního ztukovatění jater, které člověka výraznou měrou ohrožují na životě v průběhu několika hodin či dnů. Je to případ akutní steatózy těhotných, akutního zánětu jater alkoholiků anebo Reyova syndromu u dětí. V běžnějších případech dlouholetého postižení se lékaři v prvé řadě snaží stanovit příčinu steatózy nebo steatohepatitidy. Vyloučí chronické virové, autoimunitní nebo metabolické onemocnění, kdy ultrazvukový nebo histologický nález ztučnění jater je součástí dané diagnózy. V řadě případů stojí za vznikem jaterního poškození nežádoucí účinek nadměrného pití alkoholu – tedy alkoholická steatohepatitida. V ostatních případech ztučnění jater s přítomnou zánětlivou složkou označíme jako nealkoholickou steatohepatitidu, známou pod zkratkou NASH. Ta bývá téměř vždy spojena s obezitou a velice často ji lékaři nacházejí u diabetiků,pacientů léčených pro vysoký krevní tlak nebo zvýšené hodnoty krevních tuků.

LÉČBA STEATÓZY

Léčba této nemoci závisí na příčině. Akutní stavy patří do rukou lékařů oborů intenzivní péče. Chronické stavy vyžadují dlouhodobou, mnohdy mnohaletou spolupráci pacienta s lékařem. Při nadměrném užívání alkoholu je nutné zanechat pití alkoholu zcela. Souběžnou obezitu je potřeba řešit postupným snižováním tělesné hmotnosti (úbytek 0,5 – 1 kilogram
za měsíc) změnou skladby jídelníčku ve prospěch vlákniny (celozrnné pečivo, ovoce a zelenina obsahuje navíc potřebné vitaminy), tekutin, bílkovin, s omezením smažených a tučných jídel. Nezbytné je zvýšení pohybových aktivit člověka, začít například pravidelnými procházkami s postupně se zrychlujícím tempem nebo prodloužením času věnovaným aktivnímu pohybu. „Stačí půlhodinka procházky denně. Není třeba navštěvovat fitcentra s profesionálními trenéry. Zkušenosti z praxe ukazují, že nejzdravější jsou lidé pracující manuálně po dobu produktivního věku v zemědělství, na čerstvém vzduchu, kteří si tyto návyky odnesli i do důchodu. Jsou čilí i po osmdesátce a většinou nemusejí užívat téměř žádné léky. V dnešní uspěchané době s přemírou stresů, náročného zaměstnání a sedavých aktivit je mnohdy těžké pro střední generaci přinutit se jít ven a hýbat se. Vždy říkám, vezměte děti s sebou, nenechají vás odpočinout a dáváte jim dobrý příklad do budoucna,“ doporučuje MUDr. Tomáš Zeman.

Stupeň steatózy jater jde většinou ruku v ruce s hodnotami cukrů u diabetiků, neboť na jejím vzniku se podílejí podobné mechanismy. Proto se v léčbě steatózy zkoušejí nově vyvinuté léky k léčbě cukrovky 2. typu, při možnosti užívání účinného metforminu je pozorován ústup ztučnění jater. Většinou podávaná hepatoprotektiva na bázi bylinných extraktů jsou jen částečně účinná. „Lidé často očekávají, že dostanou speciální lék, který je uzdraví. Játra jsou ale natolik složitý orgán, kde „univerzální“ tableta neexistuje. Jako u ostatních civilizačních onemocnění je nutná úprava životního stylu, která mnohdy nestojí žádné peníze, ale vyžaduje aspoň trochu pevnou vůli,“ doplňuje MUDr. Tomáš Zeman.

Pacient z úvodu našeho článku pravidelně sportoval, nekouřil, ale s kamarády svoje sportovní a životní úspěchy i nezdary nepřiměřeně zapíjel a zajídal nezdravou stravou. Chodil pozdě spát. Jako vytížený zaměstnanec s nepravidelnou pracovní dobou neměl moc času na odpočinek. Po absolvovaných vyšetřeních se zaměřením nejen na zažívací ústrojí, ale i onemocnění srdce, plic, štítné žlázy a ledvin mu byla nasazena léčba vysokého krevního tlaku jedním lékem. Nutričním terapeutem mu byl sestaven jídelníček. „Po svých sportovních aktivitách se dostatečně zasytí lehkou stravou a minerální vodou. Vynechal zcela pivo a chodí spát nejpozději ve 23 hodin. Po půlročním sledování zhubnul dvě kila, znormalizovaly se jaterní testy, praktický lékař uvažuje o ukončení léčby hypertenze a zejména se opět cítí svěží a výkonný,“ dodává lékař.