Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Kardiologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí se stala specializovaným centrem pro sportovce

12. 10. 2020

Čtyři nová centra sportovní kardiologie v Česku – v Třinci, Olomouci a v Praze – mají omezit náhlá úmrtí sportovců.

Text: Mgr. Adam Knesl, Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv AGELu

Jedním z tuzemských Center kardiologie pečujících o sportovce se letos stala Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. Cílem specializovaných center sportovní kardiologie je snížit počet náhlých srdečních zástav a poškození srdce nebo nečekaných úmrtí mladých sportovců. Kromě Třince otevřely specializovaná centra i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice Olomouc. Pro děti a adolescenty je pak k dispozici Dětské kardiocentrum ve Fakultní nemocnici Motol. Specializovaná centra mohou využívat vrcholoví sportovci nebo intenzivně sportující populace s kardiologickými potížemi. 

„Centrum v Třinci je určené pro aktivní sportovce starší 15 let, kteří potřebují dořešit určité kardiologické odchylky či potíže. Nedříve musí projít základním vyšetřením u svého obvodního lékaře, kardiologa nebo tělovýchovného lékaře a při nutnosti dalšího řešení může sportovec oslovit nás a uděláme vše, co je potřeba,“ vysvětlila vedoucí lékařka třineckého centra MUDr. Bogna Jiravská-Godula s tím, že důvodem pro vznik Center sportovní kardiologie jsou především náhlé srdeční zástavy a úmrtí u mladých sportovců.

Podle statistik nenadále zemře jeden z 200 tisíc lidí ročně, ale nositelem potenciálně smrtelné srdeční choroby je jeden z 250 až 300 lidí. Tato náhlá úmrtí jsou zbytečná a lze jim mnohdy předejít. Sport sám o sobě není podle odborníků příčinou problému, ale zhoršuje prognózu a může být spouštěčem akutního zhoršení nepoznaného srdečního onemocnění. To se může projevit například náhlou poruchou srdečního rytmu během fyzické námahy. Vrcholoví a výkonnostní sportovci v pravidelných intervalech podstupují základní preventivní sportovní prohlídky na úrovni praktických a tělovýchovných lékařů. Anamnéza, fyzikální vyšetření a EKG dokážou odhalit značnou část zdravotních problémů spojených s kardiovaskulárním systémem.

Screening má ale jednu nevýhodu, občas ukazuje i falešně pozitivní nález a některé normální nálezy, které vznikají intenzivní pohybovou aktivitou, tzv. atletické srdce, můžou být hodnoceny jako patologie. Vrcholoví sportovci tak musí často zbytečně přerušit nebo dokonce ukončit sportovní kariéru. Právě nově vzniklá Centra sportovní kardiologie by měla podobné problémy pomoci řešit a urychlit. Díky komplexní specializované péči se zaměřují na doplňková vyšetření sportovců s možnými patologickými nebo nejasnými nálezy, dávají další doporučení a sportovce nově nasměrují. „Centrum sportovní kardiologie neslouží širokým masám lidí, ale má pomoci sportovcům s kardiologickou problematikou co nejrychleji vyřešit jejich problém.

„Nemoci srdce nepotkávají jen nemocné a starší lidi, ale i mladé sportovce. Zástavu srdce může způsobit třeba odchylka ve tvorbě nebo vedení srdečního vzruchu, která může být patrná na povrchovém EKG, odchylky ve věnčitých tepnách nebo dědičné zbytnění srdečního svalu. Nebezpečné a často podceňované jsou i přecházené virózy, které mohou způsobit zánět srdečního svalu,“ vysvětlil kardiolog MUDr. Otakar Jiravský z třineckého týmu Centra sportovní kardiologie. Aby se dalo tragédiím předejít, je podle něj ze strany sportovců nutné nepodceňovat příznaky, jako je bušení srdce, bolest na hrudi, náhle snížená výkonnost, zvýšená únava nebo nevysvětlitelné mdloby a kolapsy. Přihlášení do centra Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí není nijak složité. Stačí navštívit internetové stránky třinecké nemocnice v Podlesí a přímo na úvodní stránce pak rozkliknout ikonu Centrum sportovní kardiologie. Zde čeká klienta formulář s registrací, kde kromě základních údajů o své osobě popíše stručně svůj zdravotní problém a připojí přílohy v podobě absolvovaných vyšetření.

Na první zájemce specialisté z Třince příliš dlouho čekat nemuseli. „Klienti se k nám hlásili hned od počátku a momentálně máme rozvyšetřovaných desítky lidí,“ pokračuje vedoucí lékařka s tím, že Centrum sportovní kardiologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí spolupracuje s kardiology i tělovýchovnými lékaři z okolí, kteří se této problematice věnují. Jedním z prvních pacientů třineckého Centra sportovní kardiologie byl také 18letý hokejista Jakub Zapletal, který pochází z jižní Moravy a hokeji se věnuje od 7 let, kdy začínal v Břeclavi. Aktuálně je studentem North Broward Prearatory School na Floridě, kde při studiu hraje závodně hokej. „Při pravidelném zátěžovém testu v 17 letech mi lékař, ještě na vyšetření v Břeclavi, sdělil, že mi nemůže dát potvrzení o zdravotním stavu, neboť výsledky vyšetření neodpovídaly požadovaným parametrům. Byl to pro mě šok, zdravotní problémy jsem nikdy neměl. Kdybych se tehdy nedostal do péče odborníků Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, které mi bylo doporučeno hokejovými špičkami, asi bych musel s hokejem úplně skončit,“ vzpomíná Jakub Zapletal, jak se dostal do péče třineckých lékařů. 

V třineckém Kardiocentru odborníci provedli mladému hokejistovi důkladnější specializovaná vyšetření. „Díky tomu vím, že jsem v pořádku, a čím byly způsobeny odchylky při prvním vyšetření. Vítám, že v Česku vznikla tato nová specializovaná centra, protože mnoho sportovců má zdravotní problémy, o kterých nemá tušení. I ve svém okolí mám několik kamarádů, které zdraví trápí. Když si při hokeji zlomím ruku, kost se zahojí, ale zkolabuje-li sportovci srdce, může to mít fatální důsledky. Proto je důležité, aby specializovaná péče byla dostupná všem sportovcům,“ doplnil Jakub Zapletal.