Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Kamery Nemocnice Podlesí střeží bezpečnost pacientů i zaměstnanců

29. 10. 2019

Kamery monitorují především příjezdy do areálu nemocnice a jednotlivé vstupy do budov, pokladny, některé nápojové automaty a rampy stravovacího provozu.

Text a Foto: Ing. Tomáš Želazko

Přestože Nemocnice Podlesí dosud velmi dbala na ostrahu uvnitř i v okolí budovy zdravotnického zařízení i přilehlého parkoviště, drobným krádežím nebo ničení majetku přesto nezabránila. Pro vedení nemocnice je bezpečí na prvním místě, a proto byly pořízeny zhruba čtyři desítky kamer, které k pocitu jistoty pacientů a zaměstnanců velkou měrou přispívají. Informaci o kamerovém systému, který je plně v souladu s platnou legislativou České republiky, obdrží každý návštěvník Nemocnice Podlesí již při vstupu do budovy zdravotnického zařízení. Kamery monitorují především příjezdy do areálu nemocnice a jednotlivé vstupy do budov, pokladny, některé nápojové automaty a rampy stravovacího provozu. „Chceme, aby se jak pacienti, tak i naši zaměstnanci cítili bezpečněji.

Kamery byly pořízeny za účelem ochrany majetku a ochrany osob. Preventivně jsme je nainstalovali proti vandalům nebo kapesním zlodějům,“ říká k pořízení kamerového systému vedoucí provozně-technického oddělení Rostislav Franek s tím, že díky novým kamerám se Nemocnice Podlesí stane jedním z nejlépe střežených zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji. „Kamery jsou umístěny na místech, kde je nejvíce lidí – na chodbách, ve vnějších prostorech, na parkovišti,“ doplnil. Chodby, čekárny i ambulance lákají různá individua. Stalo se už několikrát, že se po chodbě a čekárně někdo potloukal, a když se zdravotníci začali zajímat o to, kam má namířeno nebo zda na někoho čeká, rychle zmizel. „Někdy je to až neuvěřitelné. Lidé kradou i hygienické potřeby na toaletách,“ sdělil Rostislav Franek. Podle něj zdravotníci doporučují, aby si pacienti do nemocnice na lůžka cenné věci nebrali. Zlodějům totiž ke krádeži stačí i chvilková nepřítomnost pacienta.

„Pokud si cennosti při nástupu ponechají, pak mohou využít možnosti úschoven u sester. Na to jsme zařízeni. Na požádání je uloží do trezoru,“ dodal. I přes všechna opakovaná upozornění zdravotníků, nechává řada lidí své věci stále bez dozoru a není možné je dokonale uhlídat. A právě vybavenost kamerovým systémem má za úkol splnit očekávání vedení nemocnice o ochraně klientů a návštěv a výrazně eliminovat výskyt nežádoucích jevů, přestupků či trestných činů. „I přes kamerový systém si ale pacienti musejí v nemocnici dávat na své věci pozor. Stejně jako návštěvníci nemocnice, kteří na parkovišti zaparkují svá vozidla. Stačí malá nepozornost a vůz zapomenout zamknout. Při návratu se pak také můžete divit, že z auta zmizely věci, které jste tam nechali,“ uzavřel Rostislav Franek.