Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

V Nemocnici Podlesí již přes deset let pacientům operačně pomáhají od nadměrného pocení

19. 10. 2016

Nemocnice je jedna z mála chirurgických pracovišť v regionu, které se problematikou odstranění nadměrného pocení dlouhodobě zabývá.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Tomáš Želazko, archiv Nemocnice Podlesí

Již více jak deset let pomáhají v Nemocnici Podlesí pacientům od nadměrného pocení. Operační zákrok torakoskopická hrudní sympatektomie úspěšně provádějí chirurgové třinecké nemocnice každoročně u zhruba desítky pacientů. Tuto operaci začali v třineckém cévním centru provádět nejprve u pacientů s poruchami prokrvení horních končetin jako je postižení tepen horních končetin, nebo u pacientů s Raynaudovým syndromem, tedy funkční poruchou prokrvení. Největší a trvalý efekt má metoda právě u pacientů s nadměrným pocením horních končetin a podpaží – hyperhidrosou. „Nemocnice Podlesí je jedna z mála chirurgických pracovišť v regionu, které se problematikou odstranění nadměrného pocení dlouhodobě zabývá,“ říká primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie Nemocnice Podlesí MUDr. Lubomír Blaha, MBA.

Pocení je nutné ke kontrole tělesné teploty v teplém prostředí, při tělesné aktivitě a je normální reakcí na zvýšenou teplotu nebo při úzkosti. Část populace se však potí nadměrně a v nepřiměřených situacích, přičemž tato dysfunkce se objevuje zejména v oblasti, kde je vyšší koncentrace potních žláz jako dlaně, chodidla nebo podpaží. „Hyperhidróza vzniká v důsledku špatné funkce autonomního nervového systému,“ vysvětluje primář Blaha. Hyperhidróza, kterou podle odborníků trpí přibližně jedno procento populace, se může jevit jako banální problém. Ovšem odpuzující kruhy na košili, vlhké dlaně nebo propocená obuv jsou okolím vnímány negativně a nezabrání tomu ani různé antiperspiranty nebo funkční prádlo.

„Nadměrné pocení může vést ke vzniku emocionálních a sociálních problémů, stejně jako k pracovnímu, fyzickému a psychickému dyskomfortu (nepohoda),“ sdělil MUDr. Lubomír Blaha. Toraskopický zákrok se provádí v celkové anestezii pomocí několika tenkých tubusů – portů zavedených do hrudníku, jimiž jsou zavedeny do hrudní dutiny pracovní nástroje a kamera. Ranky na kůži jsou zhruba půlcentimetrové. „Pomocí nástrojů přerušíme v hrudníku vegetativní nervový provazec, který vysílá signály, jež mohou mít za následek právě zmíněné potíže, jakými je zvýšená potivost,“ uvádí primář s tím, že metoda má skutečně vysokou účinnost, efekt je okamžitý a trvalý. Výkon je v rukou zkušeného chirurga poměrně jednoduchý, rychlý a závažné peroperační a pooperační komplikace jsou vzácné. Pooperační průběh bývá nekomplikovaný a rychlý.

Z nemocnice odcházejí pacienti maximálně po dvou až čtyřech dnech od operace, aniž by byli v budoucnu jakkoliv operací limitováni. „Pacienti, kteří podstoupili toraskopickou hrudní sympatektomii, si pochvalují zlepšení svého osobního života i společenského postavení,“ doplnil primář. Jedním z úspěšně operovaných na hyperhidrózu v Nemocnici Podlesí byl dnes pětatřicetiletý muž z Karvinska, který začal mít velké problémy s nadměrným pocením v pubertě. Potil se dokonce tak, že spolužáci se na jeho účet bavili. Přestože byl hezký kluk a měl i díky sportu vypracované tělo, spolužačky v jeho blízkosti nikdy netrávily víc času, než musely. Doktor mu žádné řešení nenabídnul a pouze sdělil, že nadměrné pocení je nemoc, a že se s tím musím naučit žít. Pro mladého muže to bylo ponižující a trpěl psychickými problémy. Po vystudování vysoké školy, kde patřil k nejlepším, měl kvůli nadměrnému pocení potíže se sehnáním zaměstnání. Poté na internetu zjistil, co hyperhidróza je a také, že je léčitelná a prodělal malý lékařský zákrok. „Mladý muž se k nám objednal a co nejdříve, po nezbytných vyšetřeních, zákrok úspěšně absolvoval. Dnes pracuje ve svém oboru a žije plnohodnotný život bez handicapu,“ dodává primář Blaha.