Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Jako první v republice implantovali lékaři Nemocnice Podlesí nový druh umělé chlopně

24. 9. 2015

Hlavní předností této novinky je podstatně méně netěsností, které se u jiných variant chlopní vyskytují poměrně často.

Text: Mgr. Radka Miloševská / Foto: archiv nemocnice

Kardiocentrum Nemocnice Podlesí drží krok s nejnovějšími trendy v medicíně. V srpnu implantovali zdejší lékaři nechirurgickým způsobem jako vůbec první v České republice hned dvěma pacientům nejnovější generaci umělé chlopně. Hlavní předností nové chlopně je podstatně méně netěsností, které se u jiných variant chlopní vyskytují poměrně často. Srdeční chlopeň funguje jako ventil, který zajišťuje jednosměrný tok krve v srdci. „Dojde-li vlivem onemocnění k poškození chlopně, nejčastěji se jedná o zúžení či nedomykavost. Obě tyto poruchy snižují výkonnost srdce jako pumpy, nemocný začne být dušný a je výrazně omezen při běžné, každodenní fyzické aktivitě. Je-li porucha chlopně závažná, přistupujeme k umělé chlopenní náhradě. Neexistuje totiž zatím tabletová či injekční léčba,“ vysvětluje na úvod vedoucí lékař Komplexního kardiovaskulárního centra Nemocnice Podlesí MUDr. Marian Branny, Ph.D., jehož tým loni v prosinci jako první v republice provedl náhradu aortální chlopně bez otevření hrudníku metodou TAVI pomocí unikátní „retrievebilní“ (znovu upravitelné) umělé chlopně. 

Chlopeň, kterou lékaři implantovali, je také „retrievebilní“, což znamená, že i po jejím rozvinutí v srdci je možné ji znovu složit, upravit její polohu a znovu rozvinout. „Hlavní předností nové generace chlopní je podstatně méně netěsností vzniklých po jejich implantaci. U obou z pacientů nebyly netěsnosti dokonce vůbec žádné,“ uvádí MUDr. Marian Branny s tím, že tyto netěsnosti byly u starších typů umělých chlopní běžným jevem. Ačkoliv u většiny případů není netěsnost závažná a prakticky nepůsobí pacientům žádné potíže, vždy existuje riziko, že v dlouhodobém sledování se stav může zhoršit. „Velké netěsnosti způsobují dušnost, mohou vést k srdečnímu selhání a ohrožovat pacienta na zdraví a životě. Tyto případy je nutné řešit dalším zákrokem, což s sebou vždy nese další rizika,“ uvádí primář. 

V České republice se v současné chvíli využívají pouze dva druhy tzv. „znovu upravitelných chlopní“, přičemž v Nemocnici Podlesí mají pacienti k dispozici obě varianty. „Výběr nejvhodnější umělé srdeční chlopně k nechirurgické implantaci závisí zejména na anatomii, tzn. velikosti, tvaru, úhlu zakřivení aorty. Žádná z umělých chlopní není univerzální, a tedy vhodná pro všechny nemocné za všech situací, jejich vývoj jde však neustále kupředu a jsem rád, že právě na našem pracovišti můžeme pacientům nabídnout nejnovější světové novinky,“ dodává MUDr. Branny. Kardiocentrum bylo v Nemocnici Podlesí založeno v roce 2000, skládá se z oddělení kardiologie a kardiochirurgie. Díky těmto oddělením nemocnice nabízí pacientům komplexní léčbu srdce pod jednou střechou. O deset let později nemocnice získala dokonce statut Komplexního kardiovaskulárního centra a zařadila se tak mezi několik nejlepších pracovišť v Česku, která zajišťují komplexní péči o zvlášť nákladné a složité případy v kardiochirurgii, intervenční kardiologii, cévní chirurgii a intervenční radiologii.