Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Nemocnice Podlesí získala unikátní ultrazvuk pomáhající nejen sportovcům

27. 8. 2014

Přístroj bude sloužit k ošetření pacientů s chronickým onemocněním kloubů, převážně degenerativního původu, u pacientů s onemocněním svalů a vazů a v důsledku nadměrného opotřebení a jednostranné zátěže.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Rehabilitační oddělení Nemocnice Podlesí zakoupilo nový nízkofrekvenční ultrazvuk Sirio. Léčba tímto přístrojem je vhodná pro každého, kdo trpí postižením pohybového aparátu, tedy kloubů, svalů, svalových úponů, šlach. V současné době jen několik zdravotnických zařízení v České republice používá tento nejnovější přístroj, který byl donedávna výsadou pouze luxusních zdravotnických zařízení a bohatých profesionálních sportovních klubů v zahraničí. Přístroj, který přišel na půl miliónu korun, má Nemocnice Podlesí jako jediná v Moravskoslezském kraji. Nový přístroj má srovnatelnou účinnost s rázovou vlnou. „Nízkofrekvenční ultrazvuk bude sloužit k ošetření pacientů s chronickým onemocněním kloubů, převážně degenerativního původu, u pacientů s onemocněním svalů a vazů v důsledku nadměrného opotřebení a jednostranné zátěže. Dále u aktivních sportovců k ošetření svalů, vazivových struktur a kloubů po čerstvých úrazech,“ říká primářka rehabilitačního oddělení nemocnice MUDr. Ingrid Ondruchová s tím, že tento přístroj se vůbec poprvé začal používat ve sportovní medicíně a je již několik let ve výbavě několika fotbalových klubů v Itálii jako AC Milán, Inter Milán, AC Fiorentina. Letos si přístroj pořídila i fotbalová Viktoria Plzeň a v loňském roce si jej zakoupila naše hokejová reprezentace.

Tento přístroj je vlastně nízkofrekvenční ultrazvuk a funguje tedy na principu zvukového vlnění, které se vstřebává v postižené oblasti a působí do hloubky několika centimetrů. Způsobuje jednak prohřátí tkáně, dále dochází k jemným vibracím, působí takzvaným efektem rázové vlny a nakonec i efektem kavitačním. „Důležité je, že v postižené oblasti zvyšuje prokrvení, zrychluje činnost buněk, dochází k odplavení škodlivin, zmenšení otoků, potlačení zánětu a tím vším se urychluje hojení tkáněv postižené oblasti,“ vysvětluje princip přístroje primářka. Podle ní účinek závisí na druhu a stupni postižení a na době trvání potíží, přičemž úspěšnost léčby se pohybuje v rozsahu od 50 do 90 procent. Nízkofrekvenční ultrazvuk Sirio je prvním přístrojem na světě využívajícím tuto technologii pro fyzioterapii a sportovní medicínu. Terapie je bezbolestná a neinvazivní. „Někdo může pociťovat nepříjemné vjemy a někomu to nemusí vadit. Tento přístroj je, co se týká nastavení intenzity, regulovatelný. Pokud pacient pociťuje pálení nebo mírnou bolestivost, dá se intenzita snížit,“ sdělila MUDr. Ondruchová. Přístroj se naopak nesmí používat při onemocněních s poruchou srážlivosti krve, v těhotenství, při nádorových onemocněních, při pokročilém řídnutí kostí, pokud má pacient v těle kovové implantáty nebo implantovaný kardiostimulátor. Neaplikuje se v oblasti hlavy, srdce, štítné žlázy a na mízní uzliny.

Léčba přístrojem není hrazena zdravotními pojišťovnami. Cena jedné aplikace stojí 500 korun, přičemž výše ceny se odvíjí od vysoké ceny tohoto přístroje. „Celkově je třeba počítat asi tak se 3 až 7 aplikacemi. Ty se mohou opakovat až 2krát týdně. Zhruba po třetí aplikaci pacient začne pociťovat úlevu a pak už je počet aplikací velmi individuální,“ uvádí primářka a dodává, že lidé se mohou objednat na rehabilitační oddělení nemocnice na telefonním čísle 558304501.