Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Po infarktu selhaly pacientce plíce. Lékaři ji napojili na unikátní systém

21. 7. 2014

I když se žena původně s plícemi neléčila, následkem těžkého průběhu onemocnění jí přestaly fungovat. Proto musela být napojena na náhradu orgánové funkce plic metodou ECMO.

Text a foto: Mgr. Radka Miloševská

Zázrak. Tak hodnotí lékaři Nemocnice Podlesí případ seniorky, kterou postihl infarkt a následně i selhání plic. Paní Jarmila Bulavová doslova bojovala o svůj život. Po přijetí do nemocnice se díky včasnému zákroku zkušených kardiologů během resuscitace podařilo stav srdce stabilizovat, ale celkový stav s ohrožením života vyžadoval přijetí pacientky na ARO, přístrojovou podporu dýchání ventilátorem s umělým spánkem a podporu srdce léky. I když se pacientka původně s plícemi neléčila, následkem těžkého průběhu onemocnění jí přestal tento orgán pracovat. Stav se zhoršoval natolik, že k podpoře dýchání nestačil klasický plicní ventilátor a paní Bulavová musela být napojena na náhradu orgánové funkce plic metodou ECMO. Na oddělení ARO Nemocnice Podlesí to bylo vůbec poprvé, co lékaři tuto unikátní metodu použili. I když je již v důchodu, žila paní Jarmila Bulavová z Návsí aktivně – starala se o zahradu, chodila ven se psem, pečovala o svou maminku, setkávala se s přáteli. Během okamžiku se jí však život otočil naruby – postihl ji těžký infarkt. „Bohužel si skoro nic z toho, co se událo, nepamatuji. Vím jen, že se mi udělalo zle a upadla jsem,“ uvedla paní Bulavová, která ležela na oddělení ARO dva týdny v kómatu. Žena měla štěstí, že u ní v momentu, kdy ji infarkt postihl, byla její dcera, která okamžitě zavolala rychlou záchrannou službu. Ještě než byla paní Jarmila převezena do nemocnice, srdce jí selhalo a musela být poprvé oživována. Posádce záchranné služby se stav podařilo dočasně stabilizovat a ženu odvezli do specializovaného kardiologického centra Nemocnice Podlesí.

Lékaři zahájili boj o život pacientky a jen díky šikovnosti kardiologa MUDr. Jiřího Fismola byl úspěšně proveden zákrok na srdci i přes to, že žena byla kvůli komplikacím právě podruhé resuscitována. „Provedený zákrok vyžaduje klidné podmínky a stabilizovaného pacienta. I přesto se podařilo těžké postižení srdce stabilizovat. Pacientce však poté začaly selhávat plicní funkce,“ popsal situaci, která nastala, MUDr. Roman Hanák z oddělení ARO Nemocnice Podlesí. Srdíčko již tedy nebylo hlavním problémem. Plíce paní Bulavové selhaly až do atypicky těžkého postižení. Při selhání dýchacích funkcí se u pacientů klasicky používají plicní ventilátory. Pacientce zbývalo už tak málo vlastní funkční plicní tkáně, že tento typ terapie nestačil. Poprvé na oddělení ARO tak lékaři využili náhradu orgánové funkce plic metodou ECMO. „U klasického ventilátoru jsou využity ještě zbytkové funkce vlastních plic pacienta. Při metodě ECMO je pak pacient napojen na mimotělní systém okysličování krve,“ vysvětlil MUDr. Roman Hanák. Pacientce tak byla žilní krev okysličena a následně vrácena zpět do žíly. V rámci systému je vše zapojeno tak, aby uměle okysličená krev přišla do postižených plic a plíce samotné nenesly žádnou zodpovědnost za okysličování krve. Lidský organismus toleruje pokles okysličení pouze na určitou úroveň, pod touto hranicí dochází k neodvratné smrti.

Pro zavedení této techniky byli přizváni kardiochirurg a klinický perfuziolog. „Kardiochirurg se postaral o napojení zařízení na žilní systém a perfuziolog zařízení uvedl do chodu a intenzivně spolupracoval s lékaři ARO oddělení, aby celá sestava funkčně ladila s potřebami krevního oběhu paní Bulavové,“ doplnil perfuziolog Petr Liszka, DiS. Toto speciální zapojení pak může pracovat v řádech dnů. Metodu ECMO v Nemocnici Podlesí používají lékaři na kardiochirurgickém oddělení. „Další, častější, metodou zapojení je podpora a náhrada funkce srdce jako pumpy. Zařízení se napojuje na tepenný i žilní systém tak, aby srdce neneslo zodpovědnost za krevní oběh,“ sdělil Petr Liszka. Lékařům kardiochirurgie se pak buď srdce podaří vyléčit, nebo je pacient převezen do Prahy na IKEM, kde pak s tímto zařízením čeká na transplantaci srdce. Obsluhu těchto složitých zařízení obstarávají kliničtí perfuziologové.

Paní Bulavová strávila v těžkém zdravotním stavu v kómatu na oddělení ARO dva týdny, poté se začala pomalu probírat. „Když jsem poprvé otevřela oči, byl to šok, všude samé hadičky. Vůbec jsem nevěděla, co se děje. Můj stav se však po malých krůčcích začal pomalu zlepšovat,“ zavzpomínala paní Jarmila, která mohla být posléze přeložena na kardiologické oddělení. Nyní již může dokonce sama vstát z postele a brzy ji lékaři propustí domů do domácí péče. „Chtěla bych nesmírně poděkovat všem lékařům, díky kterým jsem přežila, je to jen a jen jejich zásluha,“ řekla se slzami v očích dojatá pacientka.