Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Řidič sanitky zachránil život muži s infarktem

26. 5. 2014

V případě zástavy srdce jde často o vteřiny. Postižený muž měl štěstí, že okolo právě projížděl Martin Kučera.

Text: Mgr. Radka Baková / Foto: Mgr. Radka Baková, Policie ČR

Byl to den jako každý jiný. Pětatřicetiletý řidič Dopravní zdravotní služby Nemocnice Podlesí Martin Kučera z Českého Těšína přepravoval jedno březnové úterý pacienty přepravním sanitním vozem. Na své trase však u obce Návsí narazil na dopravní nehodu, a tak neváhal, okamžitě otočil sanitku a zastavil, aby pomohl. Na místě začal okamžitě oživovat 51letého muže, který během jízdy autem ztratil vědomí, vyděšená manželka okamžitě strhla vůz ke kraji silnice, aby nenabourali do protijedoucích vozidel. Během chvilky už u nich byl právě Martin Kučera.

DEFIBRILÁTOR V AKCI
Jak se později ukázalo, muže postihl během cesty silný infarkt. „Zjistil jsem, že muž nedýchá a necítil jsem ani puls, proto jsem se rozhodl použít defibrilátor, který je součástí vybavení sanitního vozu. Tento přístroj sám vyhodnocuje stav pacienta, než vypustí výboj, a bohužel v tomto případě potvrdil, že muž nevykazuje životní funkce. Elektrický výboj pomohl rozběhnout srdce a já jsem pokračoval v podávání první pomoci dýcháním z úst do úst a masáží srdce dále a dále, dokud nepřijeli záchranáři,“ popsal řidič Martin Kučera a skromně dodal, že jako hrdina se rozhodně necítí. Zdravotní stav jednapadesátiletého muže byl natolik vážný, že ho musel následně transportovat vrtulník do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, kde se ho lékařům podařilo stabilizovat. Na cestách se řidiči Dopravní zdravotní služby Nemocnice Podlesí s nejrůznějšími nehodami setkávají poměrně často. „Odhaduji, že zhruba jednou do měsíce se na cestách zastavím u nějaké dopravní nehody, abych pomohl. V zimních měsících ještě častěji. To, že pomohu, beru jako samozřejmost. Tento případ byl jedinečný v tom, že byl použit defibrilátor, což se stává opravdu zřídka,“ prozradil řidič Kučera, který měsíčně najede zhruba čtyři tisíce kilometrů a se svou sanitkou projíždí celou Moravu od Třince po Šumpersko, kam rozváží pacienty Nemocnice Podlesí.

Náhlou zástavu srdce často přežije pouze méně než pět procent postižených. U člověka, který nedýchá a který je v bezvědomí, dochází ke snížení naděje na záchranu každou minutou až o 10 procent. V případě zástavy srdce jde často o vteřiny, během nichž hrozí například odumření mozkových buněk z nedostatku kyslíku. Okamžité použití defibrilátoru může těmto vážným zdravotním komplikacím předejít. V případě, že by Martin Kučera ve chvíli, kdy u postiženého muže k infarktu došlo, zrovna neprojížděl okolo se svou sanitou a nepustil se okamžitě do resuscitace, řidič by jistě na místě zemřel. Sanitní vozy Nemocnice Podlesí byly novými typy defibrilátorů v hodnotě přes 100 tisíc korun vybaveny v roce 2011 a případ zachráněného řidiče dokazuje, že se rozhodně nejednalo o zbytečnou investici.

Šlechetný čin a rychlé jednání Martina Kučery ocenil také ředitel Nemocnice Podlesí MUDr. Karel Lukeš, který mu přišel osobně poděkovat. „Jakkoliv to, co jste bez zaváhání udělal, vypadá samozřejmě, samozřejmé to není a neudělal by to každý. Ani člověk stejné profese, kterou vykonáváte. Rozvážíte pacienty, s resuscitací jste se setkal poprvé v životě a zachránil tím postiženému život. Dovolte mi, abych Vám za Váš pohotový zásah poděkoval a vyzdvihl jeho výjimečnost,“ poděkoval ředitel nemocnice MUDr. Karel Lukeš, MBA.

MARTIN KUČERA ZÍSKAL TITUL GENTLEMAN SILNIC

Martin Kučera byl za svůj mimořádný počin oceněn také titulem „Gentleman silnic“. Cenu mu udělila v polovině května Policie ČR společně s Českou pojišťovnou. Gentleman silnic je jejich společný projekt, který vznikl v roce 2004. Jeho cílem je ocenit lidi, kteří zachránili život obětem dopravních nehod. „I když za sebou máte nějaká základní školení a celý život vám říkají, co máte v takové chvíli dělat, na takovou situaci se nedá nikdy předem připravit,“ řekl při slavnostním předání ceny novopečený Gentleman silnic Martin Kučera. Titul Gentleman silnic již získalo devadesát čtyři lidí, z toho šestnáct žen. Martin Kučera se tak stal v pořadí už pětadevadesátým oceněným zachráncem.