Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Nový spiroergometr vyšetřuje srdce pacientů

23. 6. 2014

Lékaři mohou díky modernímu vybavení zjistit, zda jsou potíže pacienta způsobeny onemoscněním srdce či plic.

Text a foto: Mgr. Radka Baková

Moderní spiroergometr pořídila Nemocnice Podlesí pro své pacienty kardiologické ambulance v Ostravě-Porubě (v budově Mepha centra). Vyšetření na přístroji umožnuje odhalit většinu závažnějších srdečních onemocnění jako je například nedokrevnost srdečního svalu, dokáže stanovit toleranci zátěže při chlopenních vadách a srdečním selhání a vyšetřit plicní funkce a určit rozsah jejich postižení. Společně s prováděnou echokardiografií dokáží lékaři zhodnotit příčinu dušnosti u pacienta a určit, zda jde o primární postižení plic, chlopenní vadu, kornatění tepen či srdeční selhání. Investice do nového vybavení vyšla na 1,5 miliónu korun.

Některá srdeční onemocnění, jako je například zúžení či ucpání cév zásobujících srdce krví, je možné odhalit pouze při tělesné zátěži. K tomuto speciálnímu vyšetření slouží právě nově pořízený spiroergometr, který se velmi podobá rotopedu. „Přístroj dokáže odhalit postižení srdce či plic. V rámci vyšetření dokážeme navíc také zhodnotit plicní kapacitu, změřit výkonnost průdušek, zanalyzovat, jak se okysličuje krev. Rovněž můžeme provést analýzu vdechovaných a vydechovaných plynů,“ popisuje MUDr. Jaroslav Januška. Lékaři tak díky modernímu vybavení mohou zjistit, zda jsou potíže pacienta způsobeny onemocněním srdce či plic.

Kromě diagnostiky využijí lékaři přístroj také k posuzování závažnosti vývoje onemocnění a účinnosti nastavené léčby. „Vyšetření nám rovněž dá potřebné informace k tomu, abychom věděli, jakou pohybovou aktivitu můžeme každému z pacientů doporučit jako součást léčby i běžného každodenního režimu. U pacientů, kterým byl voperován mitraklip, pak můžeme díky spiroergometru sledovat vývoj zdravotního stavu,“ dodává MUDr. Jaroslav Januška s tím, že ročně podstoupí v kardiologické ambulanci vyšetření na spiroergometru dle odhadu okolo 250 pacientů.

Vyšetření by měli preventivně podstoupit všichni lidé, kteří se nezvykle zadýchávají, výrazně jim buší srdce nebo při námaze pociťují bolest v hrudníku. V prvé řadě je však nutné kontaktovat svého praktického lékaře, který vypíše žádanku k vyšetření, bez které se nelze objednat. „Vyšetření není nijak náročné a pacienti před ním nemusí dodržovat žádný speciální režim. V ambulanci se pouze svléknou do půl těla a sestřička připevní snímací elektrody,“ uzavírá lékař s tím, že poté začíná vlastní vyšetření, při kterém pacienti šlapou do pedálů podobně jako na rotopedu. Po skončení vyšetření není pacient jakkoliv omezen a může se věnovat jakékoliv činnosti, kterou mu umožňuje jeho zdravotní stav.