Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Kardiochirurgové jako první v zemi vyměnili srdeční chlopeň, aniž by při tom rozřízli hrudní kost

10. 6. 2013

Oproti klasické chirurgické operaci zůstává pacientům jen šesticentimetrová jizva. Kratší je také doba rekonvalescence.

Text: Ing. Hana Szotkowská / Foto: archív Nemocnice Podlesí

Kardiochirurgové Nemocnice Podlesí začali jako první v zemi úspěšně nahrazovat aortální chlopeň, aniž by při tom pacientům rozřízli hrudní kost. Namísto klasického podélného řezu přes celou hrudní kost vyměnili aortální chlopeň malým řezem mezi žebry. Výsledkem je malá, asi šesticentimetrová jizva a kratší rekonvalescence. Výjimečným způsobem lékaři operovali už dva pacienty. Oba jsou v pořádku a daří se jim dobře. Lidé s nemocnou aortální chlopní trpí bolestmi na prsou nebo pocitem nedostatku vzduchu a zadýchávají se při sebemenší zátěži. Většinou je pro tyto pacienty jediným možným řešením chirurgická operace. Při ní kardiochirurgové otevřou pacientovi hrudník a chlopeň vymění. Výsledkem je 20centimetrová jizva a několikatýdenní rekonvalescence. Teď těmto nemocným svitla naděje v podobě zákroku třineckých kardiochirurgů Nemocnice Podlesí.

Už dvěma pacientům vyměnili aortální chlopeň, aniž by jim při tom proťali hrudní kost. „V tomto případě jsme provedli 5 až 7centimetrový řez ve 2. mezižeberním prostoru. Šetří se pak hrudní kost i žebra. Při zákrocích jsme použili ‚bezstehové‘ chlopně. Nejdříve se chirurgicky otevře aorta, odstraní se stará nemocná chlopeň a pak se zavede sutureless (bezstehová) chlopeň, která se roztáhne a drží vlastní silou v aortě. Starou chlopeň tedy zcela odstraníme a novou ukládáme pod kontrolou zraku, pacient je přitom napojen na mimotělní oběh,“ přibližuje nový zákrok primář kardiochirurgického oddělení MUDr. Piotr Branny a dodává, že pro tuto operaci jsou vhodní pacienti, kteří mají nemocnou pouze aortální chlopeň. „Nedá se tedy použít, když pacient potřebuje kromě výměny aortální chlopně například také bypass,“ doplňuje primář.

Oproti klasické chirurgické operaci zůstává pacientům jen šesticentimetrová jizva. Kratší je také doba rekonvalescence po operaci. „Sternotomie (rozříznutí hrudní kosti) je sama o sobě velkým zásahem do organismu, nemluvě o možných komplikacích při hojení,“ vysvětluje primář s tím, že za příznivých okolností trvá šest týdnů, než hrudní kost sroste. „Rekonvalescence u klasické chirurgické operace je tedy poměrně dlouhá. Navíc má pacient na první pohled viditelnou velkou jizvu, která může negativně ovlivňovat jeho psychiku,“ dodal. Aortální chlopeň umožňuje tok krve z levé srdeční komory do aorty. Za den se otevře asi stotisíckrát. Zúžení aortální chlopně je nejčastější operovanou srdeční vadou pacientů ve vyšším věku. Alternativou k chirurgické výměně aortální chlopně je takzvaná invazivní katetrizační metoda (TAVI), kdy je chlopeň do srdce dopravena pomocí tenkých trubiček – katetrů. Do katetru se pak schová složená nová chlopeň. Ta se v místě staré chlopně implantuje pomocí kovové mřížky nazývané stent. U tohoto zákroku však nemocná chlopeň v těle pacienta zůstává. Tato metoda je však vhodná jen pro ty pacienty, pro které je klasická chirurgická operace značně riziková.

Nemocnice Podlesí je jako jediné soukromé zdravotnické zařízení součástí ucelené národní sítě kardiovaskulárních center od roku 2009, kdy ji vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Nemocnice je součástí skupiny AGEL, která je největším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě. V současné chvíli provozuje 11 nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení, včetně laboratoří a sítě lékáren. Ročně je v nemocnicích společnosti AGEL hospitalizováno přes 110 tisíc pacientů, firma zaměstnává víc než 8 000 lidí.