Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Díky pozoruhodnému zákroku lékařů Nemocnice Podlesí žije Pavel Fišer z Orlové v podstatě na baterky

28. 3. 2013

Nemocnice Podlesí se tak stala společně po boku IKEMu a Nemocnice U sv. Anny, třetím pracovištěm, které implantuje dlouhodobé transportabilní srdeční podpory.

Text a foto: Ing. Hana Szotkowská

Pavlovi Fišerovi je teprve osmapadesát let a už má za sebou tři infarkty. Další by téměř s jistotou nepřežil, a tak byl zařazen na čekací listinu na transplantaci srdce. Jeho šance, že se nového srdíčka dočká, se teď zvýšily díky lékařům třineckého kardiocentra Nemocnice Podlesí. Jako první v Moravskoslezském kraji lékaři pacientovi v listopadu voperovali do srdce pozoruhodnou mechanickou srdeční podporu HeartMate II, která pacientovi umožňuje žít v podstatě normální život bez upoutání na lůžko během čekání na nové srdce. Srdce Pavla Fišera teď funguje v podstatě na baterky.  Nemocnice Podlesí se tak stala společně po boku IKEMu a Nemocnice U sv. Anny, třetím pracovištěm, které dlouhodobé transportabilní srdeční podpory implantuje.

Když osmapadesátiletý Pavel Fišer v roce 2008 ovdověl, myslel, že je to nejhorší rok jeho života. To však ještě nevěděl, že ho čekají tři infarkty a zařazení na čekací listinu na transplantaci srdce. Úplně první infarkt přišel v roce 2010. Když si myslel, že je z nejhoršího venku, přišla další rána v podobě druhého infarktu. I z něj se pan Fišer začal pomalu zotavovat. Přestal jednou provždy definitivně kouřit a na scéně se objevila také nová přítelkyně. Rána osudu však zasáhla potřetí. S třetím infarktem už došlo k těžké poruše srdce a další infarkt by už téměř s jistotou nepřežil. „Myslel jsem, že třetí infarkt už nepřežiju. Pamatuji si, že se mi dýchalo jen velmi těžko a strašně mě píchalo na hrudníku. Chlapi z práce mě okamžitě odvezli do nemocnice, kde si mě lékaři už rovnou nechali,“ vzpomíná pacient.

Osmapadesátiletý muž, který se celý život živil jako dělník, byl nakonec v IKEMu zařazen na čekací listinu na transplantaci srdce. Jeho srdce však bylo třemi infarkty natolik poznamenáno, že by se bez speciálního přístroje Hearth Mate II. nového srdíčka nejspíš nedočkal. A proto se lékaři Nemocnice Podlesí rozhodli panu Fišerovi pomoci a jako první v Moravskoslezském kraji svému pacientovi asi před měsícem voperovali do srdce malé čerpadlo, které zvýšilo činnost srdce jako pumpy. „Přístroj je umístěn uvnitř hrudníku, blízko srdce, je napájen bateriemi, které jsou velikosti většího mobilního telefonu. Nemocný je nosí na speciálním opasku pod košilí. Ve většině případů pacient s tímto přístrojem čeká na transplantaci a má díky pumpě větší šanci, že se transplantace dočká. U malé části nemocných se funkce srdce zlepší natolik, že je možnost přístroj po čase odstranit,“ popisuje primář kardiochirurgického oddělení Nemocnice Podlesí MUDr. Piotr Branny, který zákrok společně s dalšími dvěma lékaři provedl. Primář získal zkušenosti se samotným zákrokem v IKEMu, jeho kolegové z pražského pracoviště také přihlíželi prvnímu zákroku v Třinci.

„Ze začátku jsem zvažoval, zda to všechno má vůbec smysl. Jaký to vlastně bude život? Ale pak jsem si řekl: no co, tak budu mít baterky na zadku, jsou přece horší věci! Když jsem se probudil, byla to ohromná úleva. Nic mě nebolelo. Můžu bez potíží dýchat, nic mě nebolí, už dokážu chodit i po schodech. Je to fajn, akorát je člověk omezený batohem, ale i na to se dá zvyknout“ vypráví Pavel Fišer. Před Vánocemi byl Pavel propuštěn do domácí péče, aby mohl svátky strávit se svoji fenkou Bárou a přítelkyní, která musela projít menším proškolením, v rámci kterého ji lékaři naučili Pavlovo „nové srdce“ obsluhovat. Jeho srdce funguje přes den v podstatě na baterky, které vydrží i několik hodin a v noci zapojuje pan Fišer své nové srdce do zásuvky.

Srdeční selhání znamená slabost srdce jako pumpy. Výsledkem je nedostatečné prokrvení a nedostatečný přísun kyslíků orgánům (mozku, plic, kosternímu svalstvu). Nemocní často trpí námahovou někdy i klidovou dušností, nevýkonností, cítí se slabí a otékají jim nohy. „Tyto příznaky často vedou k opakovaným hospitalizacím. Jedná se o vážné onemocnění s nepříznivou prognózou. Do pěti let od objevení prvního příznaku zmírá více než 70 procent nemocných,“ vysvětluje vedoucí Komplexního kardiologického centra Nemocnice Podlesí MUDr. Marian Branny.  Příčiny srdečního selhání jsou různé. Nejčastější příčinou je nemoc věnčitých tepen a konkrétně její akutní forma infarkt myokardu, tak jako tomu bylo i u Pavla Fišera. Výsledkem infarktu je jizva v srdečním svalu. Jizva, na rozdíl od zdravého srdečního svalu, nemá schopnost se stahovat, dochází ke snížení stažlivé tj. pumpovací schopnosti srdce a výsledkem jsou pak projevy srdeční slabostí. Mezi další příčiny patří přímé onemocnění srdečního svalu tzv. kardiomyopatie, chlopenní vady nebo arytmie. „V léčbě srdečního selhání je nejdůležitější rozpoznání příčiny, a pokud je to možné, tak její odstranění. Tak například u nemocných s chlopenní vadou je třeba vyměnit poškozenou chlopeň, u nemocných s koronární nemocí provést angioplastiku či bypass. U nemocných, kde táto léčba není dostatečná, anebo příčina není odstranitelná, je metodou volby tabletová léčba, režimová opatření, nefarmakologická léčba. U nemocných, kde ani táto léčba není úspěšná, je pak metodou volby jedině transplantace srdce,“ doplňuje vedoucí Kardiocentra Marian Branny.

V ČR je léčba srdečního selhání zajištěna ve třech úrovních. Takzvanou základní farmakologickou léčbu zajištují všechny nemocnice okresního typu. Druhý, vyšší stupeň léčby, doplněný o implantaci biventrikulárních stimulátorů a krátkodobých srdečních podpor zajištuje devět komplexních kardiologických center. „Nejvyšší stupeň léčby, spočívající v implantaci transportabilních dlouhodobých srdečních podpor, s nimiž se může nemocný volně pohybovat, být doma a cestovat a následně čekat na transplantaci, poskytují pouze dvě centra – IKEM Praha a brněnská nemocnice U sv. Anny. Kardiocentrum Nemocnice Podlesí Třinec se tak stalo třetím pracovištěm v České republice, které implantuje dlouhodobé transportabilní srdeční podpory,“ uvádí MUDr. Marian Branny.

Srdeční selhání je jedním z nosných programů Kardiocentra Nemocnice Podlesí Třinec. V roce 2010 nemocnice vytvořila tým lékařů, který prošel speciálním tréninkem a ve spolupráci s pražským IKEMem vytvořil třetí specializované centrum srdečního selhání v České republice. Součástí centra je specializovaná ambulance srdečního selhání, lůžkové oddělení, diagnostický komplex zobrazovacích metod, katetrizační a operační sály. Na konci jara začnou třinečtí lékaři operovat pacienty na speciálním hybridním sále, který doplní celý komplex, a který bude nejmodernějším sálem ve střední Evropě. „Programové zaměření na problematiku srdečního selhání, specializovaný tým lékařů a nejmodernější přístrojové vybavení dává záruku nejlepší možné péče pro nemocné se srdečním selháním. Doufáme a předpokládáme, že v následujících měsících budou zejména mladší lidé se srdečním selháním, u kterých nezabírá farmakologická léčba, odesílání do ambulance srdečního selhání Kardiocentra Nemocnice Podlesí. Věříme, že těmto nemocným budeme schopni komplexní léčbou a pomocí přístroje Heart Mate II. zlepšit kvalitu jejich života a zároveň se dočkat nového srdíčka,“ uzavírá vedoucí komplexního kardiologického centra MUDr. Marian Branny.