Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

V Nemocnici Podlesí implantovali pacientovi první rozpustitelný stent

29. 1. 2013

Kardiologové Nemocnice Podlesí v polovině listopadu jako první v Česku implantovali biologicky rozpustitelný stent do věnčité tepny pacienta

Text a foto: Ing. Hana Szotkowská

Šlo o angioplastiku, (tj. rozšíření zúžené věnčité tepny), do níž lékaři zavedli výztuž = stent. Unikátnost léčby spočívá v tom, že zatímco všechny dosud používané stenty jsou kovové a zůstávají v tepně po celou dobu života pacienta, nový stent je vyroben ze speciálního materiálu, který se po splnění své funkce vstřebá. V ošetřené tepně po dvou letech nezůstane žádné nepotřebné cizí těleso. Třinecké Kardiocentrum bylo vybráno jako první k zavedení této léčby v České Republice. Listopadový zákrok předznamenal další zcela zásadní kvalitativní změnu v oblasti katetrizačních koronárních intervencí.

Petr Krzywoň je sedmapadesátiletý muž a v péči kardiologů je už víc než tři desítky let, neboť už od mládí bojuje s vysokým krevním tlakem. Asi před dvěma měsíci se k zdravotním potížím přidala také píchavá bolest na hrudníku. „Ještě donedávna bylo vše v pořádku. Ale asi před dvěma měsíci se při jakékoliv sportovní zátěži nebo jen při chůzi po schodech začalo mé srdce bolestivě ozývat a tak jsem vyhledal pomoc lékaře,“ vypráví sedmapadesátiletý Petr Krzywoň, který pracoval víc než 20 let jako šéf záchranářů na šachtě. Lékaři ho vyšetřili a zjistili, že má značně zúženou tepnu a pokud se nebude léčit, hrozí mu zcela reálně srdeční infarkt. Proto ani minutu neváhal a souhlasil s podstoupením angioplastiky (roztažení a zprůchodnění postižené tepny), která nejenže sníží riziko vzniku infarktu, ale také odstraní srdeční potíže, se kterými se musel doposud potýkat. Nová výztuž je vyrobena ze speciálního materiálu, který se do dvou let od operace plně vstřebá.

Na tom by dosud nebylo nic výjimečného, kdyby ovšem Petr Krzywoň nebyl prvním pacientem v České republice, kterému lékaři při zákroku implantovali takzvaný biodegradabilní (biologicky rozpustitelný) stent. „U pacienta jsme provedli klasický zákrok spočívající v roztažení postiženého místa věnčité tepny balónkovým katétrem, tedy cévkou, na jejímž konci je miniaturní roztažitelný balónek. Následně jsme implantovali stent, který slouží jako výztuž a udržuje požadovaný průsvit balónku a zabraňuje jeho splasknutí. Doposud stenty v těle pacientů zůstávaly do konce života. Unikátnost dnešního zákroku spočívá v tom, že zatímco všechny dosud používané stenty jsou kovové a zůstávají v tepně po celou dobu života pacienta, nový stent je vyroben ze speciálního materiálu, který se po splnění své funkce vstřebá. V ošetřené tepně po dvou letech nezůstane žádné nepotřebné cizí těleso. Třinecké Kardiocentrum bylo vybráno jako první k zavedení této léčby v České Republice,“ vysvětluje vedoucí kardiocentra MUDr. Marian Branný.

Angioplastiku provedl poprvé v roce 1977 v Curychu Švýcar Andreas Grüntzig s použitím pomůcek, které si vyrobil sám doma v kuchyni. Obrovský nástup kardiovaskulární chirurgie v oblasti koronárních tepen nastal v 80. letech. Mezníkem se stal rok 1984, kdy byl při zákroku poprvé použit kovový stent. Do té doby se prováděly zákroky bez implantace stentů (kovové výztuže), balónky proto občas praskly, tepna se zúžila, v důsledku čehož pacient dostal okamžitě infarkt. Kovové stenty se v koronární angioplastice používají doposud, nicméně při současném způsobu léčby zůstávají trvale v koronární tepně. „Přítomnost stentu je pozitivní v prvním půlroce po implantaci, kdy splní svoji funkci. V dalším období už není potřeba, naopak kov brání pozitivní remodelaci tepny a zatěžuje nemocného pozdními komplikacemi a limitacemi. Pro některé pacienty je problémem i samotná definitivní přítomnost cizího tělesa v jejich těle,“ vysvětluje primář Marian Branný s tím, že včerejší zákrok předznamenal další zcela zásadní kvalitativní změnu v oblasti katetrizačních koronárních intervencí.

„Po zákroku se cítím dobře. Trošku mě bolí tříslo, ale myslím, že to bude dobré. Zákrok sám o sobě bolestivý nebyl, nic jsem necítil. A ač se tady o mě starají perfektně, musím přiznat, že už se těším domů,“ dodal sympatický pacient.