Nemocnice Český Těšín

Nemocnice Český Těšín zakoupila čtyři oxygenerátory

29. 6. 2020

Dnes mnoho lidí žije s různými nemocemi, jako jsou nemoci srdce či plic. Části nemocných pomáhají kyslíkové koncentrátory k stabilizaci stavu nebo k jeho udržení.

Text: Ing. Tomáš Želazko

Nemocnice Český Těšín zakoupila čtyři nové kyslíkové koncentrátory – oxygenerátory, které pomáhají pacientům s dechovými potížemi. Nové elektronicky řízené přístroje dodávají vysoce koncentrovaný kyslík pacientům přímo přes nosní kanylu nebo masku. Investice do oxygenerátorů dosáhla téměř 100 tisíc korun. V současné době má českotěšínská nemocnice pět kyslíkových koncentrátorů. Díky dalším oxygenerátorům může nemocnice poskytovat klientům kvalitnější péči.

„Kyslíkové přístroje jsou určeny pro nemocné s chronickou dechovou nedostatečností na podkladě plicních chorob, nejčastěji u pokročilých stadií chronického zánětu průdušek. Umožňují takto postiženým lidem prodloužení a zkvalitnění života. Pomáhají také pacientům se srdečním selháním nebo onkologickým plicním onemocněním,“ vysvětlila primářka oddělení odborné ošetřovatelské péče a následné péče Nemocnice Český Těšín MUDr. Lidie Ćmielová s tím, že nové přístroje se mohou také využívat u pacientů, kteří dříve onemocněli COVID–19. Systém čištění kyslíku je navržený tak, aby zlepšoval lidské zdraví. Oxygenerátory generují kyslík s čistotou 92 procent za použití okolního vzduchu, v němž se kyslík vyskytuje v obvyklém 21procentním poměru. Nové přístroje jsou mobilní, při jejich váze 14 kilogramů se mohou snadno dopravit do jakéhokoliv pokoje oddělení.