Nemocnice Český Těšín

Pacienti rehabilitace v Českém Těšíně hubnou správnou stravou a pohybem

9. 3. 2020

V Nemocnici Český Těšín připravili pro pacienty lůžkové rehabilitace komplexní program redukce váhy.

Text: Bc. Petra Martynková / Foto: Pavlína Pnioková

Naučit pacienty vyváženě jíst, nastavit pro ně správné aktivity a sledovat, jak se jim díky vhodné kombinaci stravy a pohybu daří hubnout. Takovýto komplexní program redukce váhy, ve kterém hraje roli nejen kalorický příjem, ale i výdej energie, připravili pro pacienty lůžkové rehabilitace v Nemocnici Český Těšín. Součástí rehabilitačního pobytu v Nemocnici Český Těšín není jen zlepšení motorických funkcí a dovedností, ale i návod ke zlepšení životního stylu, k čemuž bezesporu patří i správná výživa. „Naprostá většina pacientů rehabilitačního oddělení přichází s hodnotami BMI nad 30, což je již hodnoceno jako obezita.

Často sami pacienti žádají o redukční dietu, při které je krátkodobý efekt redukce váhy a získání správných dietních návyků většinou efektivní. Ale při opakovaných pobytech zjišťujeme, že dále pacient nepokročil a váha buď v lepším případě zůstala stejná, nebo se opět vrátila na původní výši,“ říká primářka rehabilitace a předsedkyně představenstva českotěšínské nemocnice MUDr. Barbora Zbránková, která je rovněž iniciátorkou redukčního programu. Program má pacienty především zainteresovat a motivovat ke spolupráci. Nabízí nejen stravu se zaměřením na snížení váhy s ohledem na ostatní dietní omezení, součástí balíčku je také pohovor s lékařem s doporučením vhodné pohybové aktivity, vstupní a výstupní konzultace s nutričním terapeutem i výživové poradenství.

Odborníci sledují váhu, a to obsah tuku, svalové hmoty i vody, zaznamenávají také délku každodenního cvičení a délku chůze. Program je zpoplatněn 1000 korunami za pobyt. „Dvou až třítýdenní pobyt je dostatečně dlouhá doba na to, aby sám pacient viděl výsledky, byl dobře namotivován a mohl pak sám pokračovat v domácích podmínkách,“ uvedla primářka MUDr. Barbora Zbránková s tím, že si pacienti po ukončení pobytu v nemocnici mohou zakoupit týdenní ukázkový redukční jídelní lístek. Rehabilitační oddělení českotěšínské nemocnice přijme ročně na 570 pacientů, o které se zde stará pětičlenný tým lékařů, tým všeobecných a praktických sester, ošetřovatelek, fyzioterapeutů a ergoterapeutů.