Nemocnice Český Těšín

Nemocnice Český Těšín začala dětským pacientům nabízet novinku v rehabilitaci

4. 12. 2018

Lezecká stěna, provazový žebřík i šplhací lano slouží k rozvoji motoriky a koordinace pohybu dětí.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Pavlína Pnioková

S novinkou pro dětské pacienty rehabilitačního oddělení přichází Nemocnice Český Těšín. Pro děti s vadným držením těla, se sníženou pohyblivostí nebo rehabilitující například po úrazu nebo po operacích vybudovala speciální cvičební koutek, který se skládá z lezecké stěny, provazového žebříku a šplhacího lana. Investice do těchto rehabilitačních pomůcek sice dosáhla několika tisíc, ale vedení nemocnice si od ní slibuje vyšší účinek léčby u dětských pacientů. Dosud tyto děti rehabilitovaly na individuálních cvičebnách nebo ve velké tělocvičně, kde se cvičí i skupinově. Tam byly pouze základní cvičební pomůcky jako pružná lana a gumy, balanční pomůcky či míče. 

„Cvičení dětí na cvičebně bylo potřebné obohatit také o prvky posilovacího cvičení včetně cvičení s využitím váhy vlastního těla. Pro cvičení tak lze využít uzavřených i otevřených řetězců, zapojit horní i dolní končetiny do fáze opory i fázické hybnosti,“ říká fyzioterapeutka českotěšínské nemocnice Mgr. Ester Horáčková, kterou napadla myšlenka vybudovat lezeckou stěnu, provazový žebřík a šplhací lano. „Vznikl tak cvičební koutek s těmito „dětskými atrakcemi.“ Pro děti je vhodná pestrost a různorodost cvičení, k čemuž tento cvičební koutek vybízí,“ uvedla Mgr. Horáčková s tím, že týdně rehabilituje v Nemocnici Český Těšín okolo dvaceti dětí. 

Lezecká stěna, která je umístěná ve třetím podlaží vedle velké tělocvičny na budově C, je určena pro dětské pacienty do 50 kilogramů, přičemž se skládá z lezeckých chytů našroubovaných na zeď. „Lezecká stěna, provazový žebřík i šplhací lano slouží k rozvoji motoriky a koordinace pohybu dětí. Koordinaci mohou také natrénovat chůzí napříč chodbou po natažených pásech. Veškerá cvičení dětí se provádí za asistence terapeuta,“ dodala Mgr. Horáčková.