Nemocnice Český Těšín

Nový přístroj v pomůže při bolestech i inkontinenci

5. 10. 2017

Pro pacienta je léčba časově nenáročná a je prováděna ambulantně.

Text / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Nemocnice Český Těšín se může pochlubit novým speciálním přístrojem. Fyzioterapeuti rehabilitačního oddělení nemocnice získali přístroj, který používají kromě klasické elektroléčby také k posílení pánevního dna. Speciální přístroj vyšel nemocnici na zhruba 80 tisíc korun. Klasická elektroléčba nízkofrekvenčními a středofrekvenčními proudy se používá u pacientů při léčbě bolesti a svalové stimulace. „Na přístroj lze napojit speciální vaginální elektrodu, přičemž terapie je pak vhodná k elektrostimulaci – posílení pánevního dna, jako léčba či prevence močové inkontinence,“ říká vedoucí fyzioterapeut nemocnice Mgr. Alfréd Heckel. 

Dále je pak k přístroji možné připojit tlakovou sondu a využít zpětné vazby, kdy pacientka aktivně sondu mačká dle instrukcí terapeutky a na monitoru vidí, jaký tlak vyvine. Tímto způsobem se poté naučí vnímat a správně aktivovat svaly. „Sonda se zavádí vaginálně, v méně častých případech lze také rektálně, takže lze takto pomáhat i pacientům s inkontinencí stolice,“ sdělil fyzioterapeut. Pro pacienta je léčba časově nenáročná a je prováděna ambulantně. Délka procedury je přibližně 15 minut, přičemž individuálně se liší podle diagnózy. Obvykle je potřeba, aby pacient podstoupil 15 sezení, týdně 2 až 3krát. „Tato metoda se používá v kombinaci s individuálním cvičením a jinými metodami fyzikální terapie,“ uvádí Mgr. Heckel. 

Léčbě pomocí speciálního stroje musí vždy předcházet odborné vyšetření na ambulanci rehabilitace, přičemž zájemci o léčbu se mohou objednávat na telefonním čísle 558 769 249. „Pokud se bude používat speciální vaginální sonda, která musí být z hygienického hlediska pouze pro jednoho pacienta, tak sonda není hrazena zdravotními pojišťovnami a přijde na přibližně 1 000 korun,“ dodal fyzioterapeut.