Nemocnice Český Těšín

Nemocnice Český Těšín dokončila modernizaci lůžkového fondu

11. 5. 2017

Nová lůžka s matracemi přinesla pacientům především vyšší komfort a pohodlí.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv Nemocnice Český Těšín

Nemocnice Český Těšín v letošním roce dokončila modernizaci lůžkového fondu. Pacienti na všech odděleních nemocnice již leží na elektricky polohovatelných lůžkách. Od roku 2008, kdy s modernizací lůžkového fondu vedení nemocnice začalo, zakoupila celkem 124 elektrických polohovacích postelí včetně antidekubitních matrací a pojízdných nočních stolků s výklopnou nastavitelnou jídelní deskou v celkové hodnotě téměř 5 miliónů korun. „Nová lůžka s matracemi přinesla pacientům především vyšší komfort a pohodlí. Starší postele již neodpovídaly standardním požadavkům.

Dokončení modernizace lůžkového fondu pro nás znamená významný posun ve zvyšování kvality péče o pacienty, bezpečí a také snížení rizika možného úrazu. Přidanou hodnotou je taktéž zmírnění fyzické zátěže u personálu,“ říká předsedkyně představenstva nemocnice MUDr. Barbora Zbránková. S obměnou nemocničních lůžek začala nemocnice v roce 2008, kdy zakoupila prvních pět moderních postelí pro oddělení sociální péče. V dalších letech se postupně obměnil celý lůžkový fond. Posledních 14 kusů nemocničních lůžek bylo pořízeno počátkem letošního roku, takže nyní jsou všechna oddělení vybavena elektrickými polohovatelnými lůžky. Kvalitní lůžka jsou základem zvyšování kvality poskytované péče. „Lůžka jsou vhodná také pro pacienty s vyšší hmotností nad 200 kilogramů i pro lidi s vyšší postavou. 

Lůžka mají navíc dvoudílné sklopné plastové postranice pro snadnou manipulaci s pacientem. Díky ovladači si může každý pacient sám polohovat jednotlivé díly ložné plochy a také nastavit výšku lůžka,“ uvádí MUDr. Barbora Zbránková s tím, že lůžka jsou většinou kovová, kromě sociálních lůžek, která jsou dřevěná. Důležitá je i kvalita matrací, které pacientům mohou zpříjemnit pobyt na lůžku. Díky speciálním zdravotním matracím s antidekubitním jádrem se sníží riziko vzniku dekubitu (proleženin), což jsou různě rozsáhlé rány vznikající především u dlouhodobě ležících pacientů. Zdravotnický personál může bojovat proti dekubitům pravidelným polohováním pacientů, co nejlepší hygienou, výměnou lůžkovin a právě již zmiňovaným použitím antidekubitálních lůžek.