Nemocnice AGEL Český Těšín

Českotěšínská nemocnice má nový přístroj k vyšetření srdce a cév

6. 4. 2016

Ročně pomocí echokardiografu v kardiologické ambulanci vyšetří zhruba 1700 pacientů.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Nový moderní echokardiograf uvedla do provozu Nemocnice Český Těšín. Plně digitální ultrazvukový systém firmy Philips umožní v kardiologické ambulanci provádět celé spektrum echokardiografických vyšetření – tedy struktury srdce, velkých cév, diagnostiku srdečních vad či funkci srdečních oddílů. Pořízení nového ultrazvuku, který nahradil starší typ, přišlo na více než jeden milión korun. Echokardiografické vyšetření patří mezi základní, ale stěžejní vyšetřovací metody moderní kardiologie. Nový echokardiograf pomůže zefektivnit, zrychlit a zejména zpřesnit veškerá vyšetření a diagnózy, které nabízí ambulance pro široké spektrum pacientů.

„Jedná se o ultrazvukovou vyšetřovací metodu, při které se zobrazuje srdce, kde se hodnotí jeho velikost, funkce svaloviny, funkce srdečních chlopní, velikost srdečních dutin a dalších nitrosrdečních struktur. Dokáže spolehlivě zobrazit většinu patologických stavů srdce mimo detekce (zobrazení) koronárních arterií (tepen),“ říká lékař kardiologické ambulance MUDr. Jan Bolek. Echokardiografická vyšetření se provádějí v Nemocnici Český Těšín od poloviny roku 2004. „Ročně pomocí přístroje vyšetříme zhruba 1700 pacientů,“ doplnil lékař. Vyšetření novým přístrojem je zcela bezbolestné, přičemž může prokázat srdeční onemocnění a jeho funkční poruchy. Ultrazvuk nemá žádné nepříznivé účinky na organismus, a proto lze echokardiografické vyšetření kdykoli opakovat. 

„Obraz vznikající odrazem ultrazvukových vln od srdečních struktur nás v excelentní kvalitě informuje o velikosti a funkci srdečních oddílů, o stavu nitrosrdečních struktur, zejména chlopenního aparátu. Nález následně pomáhá vést adekvátní diagnosticko-terapeutický postup, a to jak u akutních, tak chronických onemocnění srdce,“ uvádí lékař Bolek s tím, že při vyšetření novým ultrazvukem lze použít kardio, cévní nebo jícnovou sondu. Během vlastního vyšetření pacient leží na vyšetřovacím lehátku, většinou na levém boku. Na vyšetřovací sondu se nanese ultrazvukový gel a poté se sonda přikládá v různých místech na hrudník. Běžné vyšetření trvá 20 až 45 minut. Samozřejmostí je vysoká rychlost zpracování dat, komfortní obsluha a archivace, administrace a analýza naměřených dat. Na onemocnění tepen, srdce a mozku stále připadá 50 až 60 procent všech úmrtí v České republice. „Předcházet tomu lze včasným vyšetřením nemocného s následnou účinnou léčbou,“ dodává MUDr. Jan Bolek. 

Nemocnice Český Těšín v posledních letech trvale investuje. Největší investiční akcí v posledních letech bylo v roce 2013 otevření moderního dvoupodlažního pavilonu, jehož součástí je dialyzační středisko provozované společností B. Braun Avitum a několik ambulancí. Stavba nového pavilonu si vyžádala investici ve výši 50 miliónů korun. „Snažíme se, aby se u nás klienti cítili co nejlépe. V letošním roce například plánujeme nákup koncentrátorů kyslíku, které slouží pro pacienty s onemocněním plic, nákup mobilních klimatizačních jednotek, které zlepší komfort pacientů i zaměstnanců v příliš horkých letních dnech, a dokončíme obměnu lůžkového fondu tak, aby měli pacienti pouze polohovatelné postele,“ uzavírá předsedkyně představenstva nemocnice MUDr. Barbora Zbránková.