Nemocnice AGEL Český Těšín

Pacientům v Nemocnici Český Těšín pomáhá nový speciální přístroj

25. 2. 2016

Přístroj Lymphastim pomáhá pacientům po různých operacích nebo poúrazových stavech.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Speciálním přístrojem k provádění přístrojové lymfodrenáže se může nově pochlubit Nemocnice Český Těšín. Pro své rehabilitační oddělení pořídila přístroj Lymphastim, který umožňuje provádět účinnější pneumatickou lymfodrenáž horních a dolních končetin u pacientů s vrozeným i získaným lymfedémem. Přestože finanční hodnota přístroje je několik desítek tisíc korun, účinně pomáhá pacientům s mnoha zdravotními problémy – zejména po různých operacích nebo poúrazových stavech. Lymphastim pomáhá odstranit celulitidu, otoky, dále pak syndrom těžkých nohou, pomáhá také k zeštíhlení postavy, regeneraci pokožky a tělo zároveň účinně detoxikuje. Přístroj díky softwarovému vybavení a soustavě několika tlakových komor umožňuje účinnou lymfodrenáž, sestavenou každému jednotlivému pacientovi přímo na míru. „Podtlak a přetlak v komorách zařízení umožňuje lymfodrenáž téměř všech částí těla, a to podle typu aplikátoru. Tedy například i horních končetin včetně ramenního pletence," vysvětlil vedoucí fyzioterapeut nemocnice Mgr. Alfréd Heckel. 

Lymfatický systém je určen k odvádění lymfy, tedy mízy, z organismu. Lymfa je tekutina, která vzniká v průběhu látkové výměny ve většině orgánů a je z nich odváděna lymfatickými cévami do sběrných lymfatických uzlin. V některých případech je však její pohyb pomalý a nedostatečný. „V těle tak dochází ke hromadění odpadních látek a bílkovin, což má za následek řadu nejrůznějších potíží. V důsledku toho vznikají velké otoky, takzvané lymfedémy,“ říká Mgr. Alfréd Heckel. Lymfodrenáž uvolňuje lymfatické cévy a aktivuje průchod lymfy v těle. Lymfatický systém odpovídá za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. V lidském těle je až jeden litr lymfy pouze v lymfatických cestách. Za normálních okolností protékají lymfatickým systémem zhruba 2 až 3 litry tekutin denně. „Lymfa je produktem tkáňového moku, obsahuje z převážné části bílkoviny, vodu, soli a látky vzniklé jako odpad metabolických procesů. Má převážně funkci detoxikační, přičemž zbavuje tělo škodlivých látek a tkáňových jedů,“ uvádí vedoucí fyzioterapeut. Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, operací, infekcí a úrazem se projevuje únavou, otoky, sníženou schopností organismu čelit zátěži a nemocím.

„Lymfatické drenáže slouží k podpoře a obnovení přirozeného toku lymfy v lymfatickém systému a zlepšují výsledky léčby pooperačních a poúrazových stavů. Pacienti se po drenážích subjektivně i objektivně cítí lépe,“ sdělil Mgr. Heckel. Přístroj Lymphastim k aktivaci lymfatického systému pracuje na principu kontrolovaných tlakových vln. Jeden lymfodrenážní cyklus trvá 15 až 20 minut a používané drenážní tlaky se pohybují od 20 mmHg do 160 mmHg. Lymphastim se skládá z vlastního přístroje a drenážních návleků na horní nebo dolní končetinu. Návleky jsou vícekomorové, aby umožnily pomalou drenáž končetiny. „Princip činnosti spočívá v postupném nafukování a vyfukování jednotlivých komor drenážního návleku podle zadaného programu. Naplňováním jednotlivých komor speciálních návleků se v naprogramovaných intervalech vytváří zvolna postupující tlak, který účinně nahrazuje tzv. svalovou pumpu. Vznikají lehké, rytmické tlakové vlny, které běží od špiček chodidel přes lýtka, stehna a boky, přičemž záleží na zvoleném programu přístroje,“ vysvětlil vedoucí fyzioterapeut. Rehabilitační oddělení českotěšínské nemocnice dosud mělo starší přístroj Lymphactif, který neměl takovou účinnost jako nový přístroj Lymphastim, protože jeho aplikátory končily v třísle či v podpaží a tudíž nebyly schopny ošetřit hlavní centra mízních uzlin, jež se nacházejí právě v tříslech či podpaží.

Díky investici mohou tuto metodu nabídnout většímu počtu pacientů. „Lymfodrenáže děláme již od roku 2003, přičemž týdně na tyto procedury chodí zhruba 20 pacientů. Záleží také na ročním období, protože tuto proceduru děláme především jako léčbu otoků nejčastěji u poúrazových stavů,“ doplnil. Lymfatická masáž však není vhodná pro všechny. Vyvarovat by se jí měly osoby s implantáty, s těžší srdeční vadou, s velmi vysokým krevním tlakem či při zvýšené funkci štítné žlázy. Nedoporučuje se ani v těhotenství. „Po návštěvě masáže pocítíte výrazné uvolnění, někdy zaznamenáte větší žízeň, zdravý pocit hladu a může se vám zdát, že častěji zíváte,“ uzavírá Mgr. Alfréd Heckel. Lymfodrenáže se provádí na rehabilitačním oddělení nemocnice, a to od pondělí do čtvrtka od 06:00 do 15:00, v pátek od 06:00 do 11:30. Pacienti se mohou telefonicky objednat u rehabilitačního lékaře nemocnice na telefonním čísle 558769249.