Nemocnice AGEL Český Těšín

Nemocnice Český Těšín vybudovala pěší trasy pro pacienty

26. 6. 2015

V Nemocnici Český Těšín rehabilitují zejména lidé, kteří jsou pohybově velmi omezení. Takže pro personál nemocnice i pro pacienty každých deset metrů, kterých ujdou navíc, je úspěch.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Nemocnice Český Těšín vybudovala ve svém areálu pěší trasy pro pacienty. Perfektně značené trasy mají tři různé délky a jsou umístěné v příjemném prostředí starobylého parku nemocnice, kde pacienti rádi relaxují. Díky kvalitnímu značení, dobře čitelným směrovým tabulím umožňuje trasa pacientům bezpečný pohyb bez nebezpečí úrazu, a tím pádem klidný odpočinek v něm. Lidé většinou přichází do českotěšínské nemocnice s nějakými problémy na pohybovém aparátu, přičemž hlavním jejich problémem je bolest. „Pacienti, kteří přijdou rehabilitovat mnohdy ani netuší, kolik metrů jsou schopni ujít. Omezení délky chůze může být způsobeno bolestí, slabostí svalového aparátu, ale i nedostatečným prokrvením svalů při ischemických chorobách dolních končetin. Tím, že na začátku léčby otestujeme jejich schopnosti, tak můžeme i sledovat výsledky léčby. Když se jich zeptáme, kolik ušli před začátkem bolestí nebo kolik jsou vůbec schopni ujít, tak to nevědí,“ říká primářka rehabilitace a předsedkyně představenstva nemocnice MUDr. Barbora Zbránková. 

Před konkrétní rehabilitací si zdravotníci daného pacienta nejdříve otestují, kolik metrů či desítek metrů je schopen vůbec ujít. Ti hůře mobilní jsou testováni v rámci oddělení, ti s lepší kondicí si sami mohou vybrat jednu ze tří tras v parku, aby zjistili, jak jsou na tom po fyzické stránce. Během rehabilitačního procesu mohou „trénovat“ a zkoušet dávky zvyšovat, samozřejmě vše s ohledem na zdravotní stav. „Na konci jejich rehabilitace si znovu vyberou některou z tréninkových tras a zjistíme tak, jestli se zlepšila jejich výkonnost nebo stav zůstal stejný,“ vysvětluje primářka s tím, že se předpokládá, že zdravotní stav pacientů se většinou zlepší, což by mělo znamenat, že bude schopný ujít delší vzdálenost než při příchodu. Zdravotníci budou chtít zjistit fyzickou kondici téměř u všech pacientů, zejména těch, kteří chodí bez opor, ale také u těch, kteří používají nějaké vycházkové hole nebo dokonce i berle.

„Budeme se snažit učit některé pacienty používat trekové hole, které jsou nyní velmi moderní a mnoha lidem pomáhají jak kondičně, tak v úpravě chůzového stereotypu a zlepší se jim pohyb,“ uvádí předsedkyně představenstva Zbránková. Speciálně navržené hole, které kromě toho, že při pohybu umožňují zapojit i svalstvo horní poloviny těla, poskytují efektivní oporu, a tím zlepšují stabilitu při chůzi. Při této chůzi tak lidé spálí mnohem více kalorií než při chůzi klasické. Správná technika chůze s holemi a pohyb paží navíc podporuje správné držení těla, protože zapojuje přibližně 90 procent kosterního svalstva. Díky zapojení rukou lidé trénují svaly na horních a dolních končetinách, a protože se pohybují na čerstvém vzduchu a nesedí či neleží doma, tak posilují vlastně srdce i plíce. Tři trasy měří 355, 510 a 670 metrů a jsou označené různými barvami – modrou, červenou a zelenou – aby byly dobře viditelné a pacienti mohli podle nich chodit. Část tras je asfaltová, část po štěrku a trávě. 

Součásti tras jsou i lavičky, na které si lidé v případě nutnosti mohou sednout. „U nás rehabilitují zejména lidé, kteří jsou pohybově velmi omezení. Takže pro nás i pro ně každých deset metrů, které ujdou navíc, je úspěch. Ti šikovnější, schopnější, mohou chodit sami v odpoledních hodinách po skončení procedur. U méně pohyblivých pacientů může pomoci absolvovat trasy ošetřující personál,“ sdělila předsedkyně představenstva. Trasy jsou určené zejména pro pacienty nemocnice, ale park je přístupný veřejnosti, takže si svou výkonnost mohou vyzkoušet i další příchozí. „Pro pacienty jistě bude zajímavé si změřit, kolik vlastně jsou schopni ujít a třeba budou přidávat kolečko ke kolečku, až zjistí, že ušli třeba jeden kilometr,“ uzavírá primářka Zbránková.