Nemocnice Český Těšín

Od špatných bot mohou bolet nohy i hlava

23. 1. 2015

Zhruba třetině šesti až sedmiletých českých dětí deformuje nohy nekvalitní nebo nevhodná obuv. Výsledkem jsou ploché nohy, špatná klenba, otlaky, různé deformace.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Padesátiletá žena z Ostravska si celý život kupuje boty z tržnice. Nekvalitní boty vyrobené z PVC mající špatné izolační vlastnosti způsobily ženě v posledních letech velké bolesti nohou i hlavy. Situace se v posledních měsících zhoršuje, takže ženě hrozí chirurgická operace. Stačilo přitom jediné – nosit kvalitní obuv. „Chodidlo i prsty na nohou si zaslouží speciální péči, která ale není vůbec složitá. Stačí nosit správnou obuv a případně svaly na plosce posilovat cvičením nebo podporovat vložkami do bot. Mnozí dnes před kvalitní obuví dají přednost levnějšímu zboží. Neuvědomují si však, že ušetřením peněz klady končí. Nošení nevhodných bot může způsobit bolesti a vývoj deformit (znetvoření) nohou, které mohou končit chirurgickým zákrokem,“ říká lékařka rehabilitačního oddělení Nemocnice Český Těšín MUDr. Anna Štefunková s tím, že díky špatné obuvi mohou bolet nejen nohy, ale také záda nebo hlava. Pokud totiž člověk špatně našlapuje, nepřiměřeně namáhá i ostatní části nosného systému. Nohy jsou dennodenně výrazně namáhány. Zatímco naši předkové chodili mnohem více a především bosi, dnešní nohy znají většinou jen pohodlí auta a kanceláře. Stres, málo pohybu a špatné návyky se staly startérem bolestí hlavy, zad a dolních končetin. Správně klenutá lidská noha dokáže výborně odpružit nárazy při chůzi a běhu. Vyvíjela se dva milióny let, aby ochránila naše orgány před otřesy. Bohužel mnoha lidem se klenba bortí nebo není ani dobře vytvořena. Důsledky jsou pak nejen ortopedické. Vhodná obuv ovšem nasměruje nohu ke správnému vývoji. Tím pomohou dostat kolena i pánev do správné polohy a symetricky zatížit páteř, což je nejlepší cesta, jak předejít pozdějším bolestem. „Špatné boty způsobují otlaky, propad klenby, vbočené palce, kuří oka či zarostlé nehty. Výrazně deformované nohy velmi bolí a vyžadují si speciální obuv zhotovenou protetiky,“ uvádí lékařka. Podle ní je důležitá kvalitní obuv. Boty by měly mít pružnou podešev, zvýšený a pevný opatek, nanejvýš čtyři centimetry vysoký podpatek a přirozený tvar. Módní špičaté či hranaté boty nohy deformují.

POMŮŽE PODOLOG
Řada lidí má v popisu práce reprezentativní oblečení včetně obuvi, přičemž mnoho žen je používá nejen do práce, ale i na další slavnostní příležitosti. Lodičky na deseticentimetrovém podpatku nejsou žádnou výjimkou. „Jejich každodenní nošení může způsobovat onemocnění nohou, jako jsou například otlaky, mozoly, kuří oka, vbočený palec, vybočený malík, kladívkovité prsty, příčně plochá noha, ale i zkrácení Achillovy šlachy, problémy s krevním zásobením dolních končetin, tuhnutí svalů a bolesti páteře,“ vysvětluje MUDr. Anna Štefunková. Každodenní nošení takových bot způsobuje onemocnění nohou. Pokud vám to pracovní povinnosti jen na chvilku dovolí, přezujte se z lodiček do zdravotních bot, projděte se v nich, protáhněte si nohy. Nebo si je dejte na chvíli na stůl nebo kamkoliv do vyšší polohy. Na trhu jsou už k mání i boty na podpatcích, které využívají tak zvanou air technologii, kterou doposud měly pouze sportovní boty. Nabízejí komfort i při zachování reprezentativního designu. Investice do takové obuvi nebo jiné, pečlivě vybrané a odborníky odzkoušené, se vám určitě vrátí. Pokud lidé mají dlouhodobější bolesti nohou, je na řadě navštívit odborníka. S bolestmi nohou se většina populace obrací na chirurga či ortopeda, ale komplexní péči najdou jen u podologa. To je specialista na léčení nohou, a to od kotníku k prstcům, jak se odborně nazývají prsty na nohou. „Podolog vyšetří nožní klenbu, anatomii a funkci nohou. Součástí je i vyšetření celé dolní končetiny, včetně svalové analýzy, kdy je pacient vyšetřen ve stoje, při chůzi na boso a v botách, uvádí lékařka. Podologové mají k dispozici i další speciální vyšetření. Při bolestech plosky, prstců či nosných kloubů se osvědčila počítačová pedobarografie, což je analýza postavení nohou při statickém i dynamickém zatížení s využitím tensometrické desky. V praxi to znamená, že se sledují bodové tlaky na ploše chodidla. „Analýza ukáže zatížení různých partií chodidla při stoji, došlapu, přenesení váhy i odvíjení chodidla do další pohybové fáze kroku. U pacientů s bolestmi nosných kloubů se dělá videozáznam chůze a běhu. Lékař tak může vyhodnotit chování kloubů a svalstva v každém okamžiku pohybu a podle toho stanovit léčbu. V případě výrazných deformací je jedinou možností operace,“ varuje MUDr. Anna Štefunková.

KVALITNÍ BOTY JIŽ OD PRVNÍCH KRŮČKŮ
Jednatřicetiletá žena z Těšínska kupuje pro své dvě děti boty na trhu, jež jsou také vyrobeny z PVC a mají špatné izolační vlastnosti. „Chodím nakupovat k Vietnamcům, protože mi dítě z botů za několik měsíců vyroste. Nemůžu za ně dát tisícovku nebo více třeba dvakrát za rok,“ tvrdí žena, která jako samoživitelka nemá peníze nazbyt. „Pokud takové boty nosí děti trvale, můžeu nich dojít k závažnému poškození nohou. Zakládá se jim tak na doživotní zdravotní problémy,“ upozorňuje MUDr. Anna Štefunková, která také nedoporučuje nošení bot po starších sourozencích. Zhruba třetině šesti až sedmiletých českých dětí deformuje nohy nekvalitní nebo nevhodná obuv. Výsledkem jsou ploché nohy, špatná klenba, otlaky, různé deformace. Že by děti, kterým se nohy vyvíjejí, měly nosit dobré a kvalitní boty, je jasné. Výběr v obchodech je poměrně velký. Problémem pro velkou část rodin je cena bot. Dětská noha roste rychle a ne každý má na to, aby co půl roku kupoval svému potomkovi boty za cenu kolem tisícovky. A jaké je správné obutí? Boty nesmí dítě tlačit a měly by být vyrobeny z přírodních materiálů. Neměly by být těžké. Důležité je, aby byly dobře ušité. Pro děti jsou vhodné šněrovací boty nebo boty s přezkami, pásky či kvalitními suchými zipy. Takové totiž umožňují pevné ukotvení nohy. Špička boty by měla být dostatečně široká, nejlépe kulatá, aby dítěti nedeformovala nohu. Důležitý je výběr obuvi především do tří let věku. „Pokud si již v tomto věku všimneme, že má dítě nesouměrně sešlapané podrážky, je vhodné zajít za pediatrem. Případné problémy se nejčastěji řeší individuálně zhotovenými ortopedickými vložkami,“ sdělila lékařka. Pro budoucí funkci nohy a celého těla hraje obuv zcela zásadní úlohu. Na základě ní se vytváří takzvaný funkční pohybový stereotyp. Když je špatný, táhne se to s člověkem celý život. „Mnoho rodičů bohužel výběr dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci. Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, většinou až v dospělosti, i operační zákrok,“ uzavírá MUDr. Anna Štefunková.

JAK SPRÁVNĚ VYBÍRAT A NOSIT BOTY
• Zkoušejte si novou obuv na obou nohách a odpoledne, kdy má noha větší objem než ráno.
• Nové boty by se zprvu měly nosit jen na krátké časové intervaly.
• Špička boty by měla být prostorná, aby měly prsty dostatek místa.
• Především palec by měl být v přirozené poloze. Nevhodný je špičatý tvar. Aby nedocházelo k deformaci prstů, měla by bota být zhruba o 1 centimetr větší. V místě ohybu by měla být bota co nejohebnější. Pokud není, noha se přetěžuje, navíc mohou vznikat kostní výrůstky.
• Výška podpatku by u pánské obuvi neměla přesáhnout 25 milimetrů, podpatek na dámské botě pro celodenní nošení by neměl být vyšší než 30 až 40 milimetrů. U dětí je maximální výška podpatku 5 milimetrů.
• Aby noha v botě dobře držela, musí mít bota pevný a dostatečně dlouhý opatek, který odpovídá anatomickému tvaru paty. Pro děti je nejvhodnější kotníčková obuv.
• Svršek obuvi by měl společně s opatkem správně držet nohu. Spony, ozdoby a časté švy nejsou pro nohu příliš vhodné.
• Nejvhodnější materiál je useň nebo textil. Pro časté nošení se nehodí syntetické materiály, které se noze tvarem nedokáží přizpůsobit, navíc nejsou prodyšné.
• Obuv by měla mít kvalitní podešev, která nohu chrání před tvrdými dopady.
• Hmotnost obuvi by měla být co nejmenší. Pokud bota váží 100 gramů, noha za den zvedne zhruba jednu tunu.
• V průběhu dne by se měly boty střídat.