Nemocnice AGEL Český Těšín

Fyzioterapeutky učily úředníky, jak předcházet bolestem

18. 11. 2013

Celkem 40 zaměstnanců českotěšínského Městského úřadu absolvovalo instruktážní lekci pod vedením zkušených fyzioterapeutek Nemocnice Český Těšín.

Text a foto: Mgr. Radka Baková

Celkem 40 zaměstnanců českotěšínského Městského úřadu, rozdělených do skupin po deseti osobách, absolvovalo v průběhu listopadu v rámci akce Den pro zdravý pohyb instruktážní lekci v délce 60 minut. Akce, která měla za cíl poučit zaměstnance se sedavým zaměstnáním o možnostech zdravého sezení i protahování, nesla název Den pro zdravý pohyb a vznikla díky spolupráci města a nemocnice. Instruktáž vedly zkušené fyzioterapeutky rehabilitačního oddělení Nemocnice Český Těšín Mgr. Dorota Harvanová a Mgr. Ester Horáčková, které si pro zaměstnance připravily program, ve kterém se zabývaly zásadami správného držení těla, ergonomií práce s počítačem i nácvikem nejrůznějších protahovacích cviků. „Hodinu jsme se snažily koncipovat především prakticky tak, aby si mohli účastníci správné návyky ihned vyzkoušet. Zaměstnanci se nás mohli také na cokoliv zeptat a zkonzultovat s námi také své individuální potíže,“ uvedla fyzioterapeutka Mgr. Dorota Harvanová.

Lekce byla zahájena nácvikem správného sezení, kdy fyzioterapeutky upozornily na nejčastější chyby, kterých se pracovníci dopouštějí. „Typický špatný sed vypadá tak, že břicho je povolené, hlava a ramena jsou předsunuty. Určité svalové skupiny se tak zkracují, jiné ochabují, a tímto způsobem pak vznikají nejrůznější bolesti krční páteře,“ vysvětlila během lekce Dorota Harvanová. V další části se účastníci věnovali správnému sedu při práci s počítačem a v neposlední řadě přišel na řadu nácvik protahovacích cviků. „Zaměstnance jsme rovněž poučily o manipulaci s břemenem. Lidé často nevhodně zvedají těžké předměty tím, že se předkloní a neuvědomují si, jak obrovský tlak je tímto vyvíjen na ploténky, které se tak ničí. Nejlepším způsobem, jak něco ze země zvednout, je dřep,“ prozradila fyzioterapeutka Mgr. Ester Horáčková.

Zaměstnanci Městského úřadu si instruktáž velmi pochvalovali. „Posledních 15 let pracuji v sedavém zaměstnání, ale před tím to nebylo při studiu na vysokéi střední škole o moc lepší. Při protahování jsem dnes cítila, jak jsou dané tělesné partie zkrácené. Hodina mne velmi namotivovala na sobě zapracovat a cvičit pravidelně. Myslím si, že tento projekt jevelmi přínosný pro všechny zaměstnance našeho úřadu,“ prozradila po skončení lekce Mgr. Jana Rodáková z oddělení sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu Český Těšín.

Projekt vznikl díky spolupráci Nemocnice Český Těšín a Města Český Těšín. „Projekt jsme se rozhodli městu nabídnout v rámci našich dobrých vztahů a těší nás, že jej zaměstnanci tak ocenili. Bohužel žijeme v civilizované době, která s sebou nese nedostatek pohybu a s tím spojené nejrůznější potíže. Věřím, že jsme zaměstnancům ukázkovou hodinou ukázali, že pravidelně cvičit se vyplatí, a namotivovali je alespoň částečně změnit svůj životní styl,“ řekla ředitelka Nemocnice Český Těšín a primářka rehabilitačního oddělení MUDr. Barbora Zbránková.