Nemocnice Český Těšín

Rehabilitační oddělení oslavilo 10. výročí od svého založení

20. 7. 2013

Od roku 2003, kdy bylo rehabilitační oddělení českotěšínské nemocnice založeno, jím prošlo přes 5 tisíc pacientů.

Text: Bc. Radka Baková / Foto: archiv nemocnice

V době, kdy rehabilitační oddělení vznikalo, procházela Nemocnice Český Těšín zásadní restrukturalizací. Z důvodu minimálního využití kapacit byla ukončena činnost lůžkového oddělení chirurgie a gynekologie. Tehdejší vedení hledalo cestu, jakým směrem nemocnici dále orientovat, a rozhodlo se v prostorách chirurgie vybudovat oddělení ošetřovatelské péče, místo oddělení gynekologie vznikala rehabilitace. Cílem tohoto kroku bylo zaměření na péči, která bude acienty využívána. Znamenalo to změnit stavební dispozice prostor, nakoupit rehabilitační techniku a podstatné personální změny. „Jsem hrdá na dobrou pověst přesahující rámec regionu, kterou si rehabilitační oddělení za dobu své působnosti vybudovalo. Dále jsem ráda za vysoký standard poskytované péče, jak po stránce ošetřovatelské, tak odborně rehabilitační,“ uvedla primářka oddělení a zároveň ředitelka nemocnice MUDr. Barbora Zbránková s tím, že se i přesto stále snaží s kolegy nacházet cesty ke zlepšení organizace práce tak, aby byl pobyt pro pacienty komfortnější a efektivnější. „Protože jsou u nás hospitalizováni pacienti v celé šíři rehabilitačních diagnóz, musí být i naše péče velmi rozmanitá,“ doplnila primářka.

Bez kvalitního a vzdělaného personálu by se žádné oddělení neobešlo. Fyzioterapeuté, lékaři i ošetřovatelský personál rehabilitace se vzdělává průběžně. V těchto měsících byl navíc nemocnici schválen grant z Evropských strukturálních fondů, kterým může rozvíjet vzdělávací aktivity v mnoha rehabilitačních technikách. A jaké cíle má oddělení do budoucna? „Ráda bych obnovila vybavení polohovacími postelemi, televizory, internetem. Velkým problémem je sociální zařízení, ale to vše je závislé na financích, a tudíž na celkovém hospodaření  nemocnice,“ sdělila Barbora Zbránková a na otázku, jak je sama na oddělení spokojena, odpověděla: „Čím jsem starší, tím více si uvědomuji to štěstí, že dělám práci, která mi přináší uspokojení, u které jsou vidět pozitivní výsledky. Navíc pracuji ve výborném kolektivu, který mi přináší další motivaci.

 

Kvality a příjemné chování personálu rehabilitačního oddělení dokazuje především chvála pacientů samotných. V posledních týdnech byla na oddělení hospitalizována paní Marta Wenglarzová, jejímž největším koníčkem je háčkování. „V Nemocnici Český Těšín jsem hospitalizována již potřetí, mám totiž potíže s páteří. Už v loňském roce mé výrobky tady v nemocnici všichni obdivovali, a když jsem někoho obdarovala, měl z toho velkou radost. Protože jsem vždy byla se sestřičkami, terapeuty i ostatním personálem nadmíru spokojena, uháčkovala jsem pro ně různé dekorace, hlavně soupravy na jídelní stůl, už doma, ať mám během hospitalizace dostatek výrobků na rozdávání,“ prozradila paní Marta Wenglarzová z Třanovic, mezi jejíž velké záliby patří rovněž pletení a šití. Paní Marta háčkuje pouze pro radost, ačkoliv byla již nesčetněkrát požádána o výrobu na zakázku. „Už bych to zřejmě nezvládla. Člověk je u háčkování přeci jen trošku shrbený a bolí ho pak záda,“ řekla paní Marta, jejíž nemocniční pokoj zdobí krásná váza s kyticí a mísa s ovocem – vše je samozřejmě háčkované. Vrchol své tvorby má však vystaven na parapetu – panenky oblečené do tak krásných šatů by jistě chtěla vlastnit každá holčička. „Šaty pro panenky vyrábím hlavně pro vnoučata, to už je poměrně náročné,“ dodala pacientka.