Nemocnice Český Těšín

Koledami, pořekadly i žertíky potěšily v předvánočním čase Havířovské babky pacienty

3. 2. 2013

Známé koledy i méně známé slezské písně s předvánoční tematikou se nesly chodbami Nemocnice Český Těšín.

Text a foto: Bc. Radka Baková

Pacienti na oddělení následné péče přivítali v předvánočním čase vzácnou návštěvu – skupinu osmi vitálních seniorek, které si říkají Havířovské babky a které pacientům předvedly netradiční vystoupení. Pacienti si tak, společně s babkami, mohli zazpívat známé koledy a na památku dostali perníček.

Pacienti na oddělení následné péče tráví v nemocnici někdy dlouhé týdny, než se jejich zdravotní stav zlepší natolik, aby mohli být propuštěni do domácí péče. Proto pro ně bylo představení Havířovských babek příjemným zpestřením všedního dne. Vystoupení si velmi užila například paní Emílie z Karviné, která je hospitalizovaná již druhý měsíc a v nemocničním pokoji pravděpodobně stráví také vánoční svátky. „Zatím to nevypadá, že by mě na Vánoce pustili domů. Jsem proto velmi ráda, že pro nás vedení připravilo takové krásné překvapení. Když babky začaly zpívat Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbati nebo Štědrý večer nastal, málem mi vyhrkly do očí slzy,“ svěřila se paní Emílie krátce po vystoupení.

Havířovské babky nebyly v českotěšínské nemocnici poprvé. Velký úspěch mezi pacienty zaznamenalo jejich vystoupení již na podzim, kdy svými písněmi, tanci a anekdotami vyvolaly v publiku bouřlivý smích. „Vždy jsme velmi potěšeni, když můžeme pacientům zpříjemnit čas strávený v nemocnici. V posledních dnech proto na oddělení přišel krom babek také Mikuláš a příští týden pacienty navštíví mladí umělci z českotěšínské Základní umělecké školy,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Český Těšín Mgr. Alice Ručková s tím, že se nemocnice snaží svým pacientům zpestřovat čas v nemocnici pravidelně a na oddělení tak vystupují nejrůznější umělci několikrát do roka.