Nem. Valašské Meziříčí

V Nemocnici Valašské Meziříčí odstartoval projekt Život v kufříku

6. 11. 2019

Do projektu se již dříve zapojily čtyři další porodnice skupiny AGEL.

Text: Michal Václav, DiS., Ing. Tomáš Želazko / Foto: Michal Václav, DiS.

Miminka narozená v porodnici Nemocnice Valašské Meziříčí, která putují do adopce nebo přechodné pěstounské péče, budou nově dostávat na cestu z valašskomeziříčské nemocnice kromě lékařské zprávy i malou pozornost. Nemocnice se zapojila do projektu Život v kufříku, díky kterému si miminka s sebou odnesou kufřík s památníkem, fotkami, pleteným oblečením, hračkami a dalšími pozornostmi. Do projektu se již dříve zapojily další porodnice skupiny AGEL – Vítkovická nemocnice, Nemocnice Přerov, Nemocnice Prostějov, Nemocnice Šternberk. Název projektu „Život v kufříku“ odpovídá i hlavní náplni této myšlenky. Děti, které poputují k adopci, dostanou na památku kufřík, ve kterém budou informace o jejich narození.

„V naší porodnici se každým rokem narodí několik dětí, jichž se biologičtí rodiče po narození vzdají. V loňském roce šlo o čtyři děti, za první pololetí tohoto roku jsou to děti dvě,“ říká staniční sestra novorozeneckého oddělení Bc. Irena Stromšíková, která od Nadačního fondu LA VIDA LOCA převzala společně s primářem dětského a novorozeneckého oddělení MUDr. Liborem Slováčkem deset kufříků určených pro tyto odložené děti a také tiskárnu k pořizování fotografií. Společně s kolegyněmi nyní budou moci těmto odloženým dětem zaznamenávat jejich první dny po narození. „Přiložíme do kufříku kromě identifikačního náramku také vzpomínkovou kartičku s otiskem chodidla,“ doplňuje staniční sestra Stromšíková. 

Součástí kufříku je památník, do kterého sestřičky mohou napsat, jak se miminko po narození chovalo, jaké bylo zrovna počasí, nebo kdo se o něj celou dobu staral. Je zde také dudlík, kojenecká láhev, fotoalbum a ručně pletená soupravička, kterou upletly klientky domovů seniorů z celé České republiky. Ne každé dítě vyrůstá ve své původní rodině. Až 500 dětí v České republice každý rok opouští porodnici bez své biologické matky a k pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu si nese jen propouštěcí zprávu z porodnice. Nedozví se z ní ale, jak přišlo na svět, jak vypadalo, ani kdo ho choval v náručí místo maminky. Cílem projektu je snaha zachránit životní příběhy novorozenců vyrůstajících mimo své biologické rodiny. 

Od roku 2015 se do projektu postupně zapojují porodnice z celé České republiky. „Velmi dobře si uvědomujeme, že pro dítě je velmi důležité najít si a upevnit svou identitu. Právě vzpomínkový kufřík může být jedním z nástrojů, jak najít své kořeny a ztotožnit se s nimi. Sestřičky a pak i adoptivní rodiče tak do něj mohou libovolně vkládat fotografie, otisky nožiček nebo první kresby dítěte. Invenci a kreativitě se meze nekladou a naším cílem je rozšířit tuto myšlenku po celé České republice,“ vysvětluje Martina Wojtylová Opava, zakladatelka Nadačního fondu LA VIDA LOCA. Podle zakladatelky projektu si málokdo dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. „Cítí se nechtěné, nevědí nic o začátku svého života, nemohou srovnávat svou podobu s vlastními dětmi a prožívat pocit rodinné sounáležitosti. Život v kufříku jim dává vědět, že i tyto děti byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávaný lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně,“ dodala Martina Wojtylová.