Nem. Valašské Meziříčí

Nemocnice Valašské Meziříčí získala moderní výpočetní tomograf

16. 8. 2019

V nemocnici je na tomografu vyšetřeno ročně zhruba šest tisíc pacientů. Díky novému CT se předpokládá, že se vyšetří zhruba o 15 procent více.

Text: Ing. Tomáš Želazko, Michal Václav, DiS. / Foto: Michal Václav, DiS.

Novým moderním výpočetním tomografem (CT) se může pochlubit Nemocnice Valašské Meziříčí. Přístroj na radiodiagnostickém oddělení patří ve své kategorii k nejmodernějším na trhu a umožní zvýšit kvalitu poskytované zdravotní péče valašskomeziříčské nemocnice. Nový výpočetní tomograf, který nahradil starší přístroj z roku 2008, byl pořízen za 14,2 miliónu korun. „Tomograf je vybaven moderním softwarem, který umožňuje výrazně redukovat dávku rentgenového záření, ve většině případů o polovinu, někdy i více, a tím podstatně snížit radiační zátěž pacientů. V případech, kdy je nutné podání kontrastní látky, dokáže přístroj také optimálně nastavit její množství podle typu vyšetření a podle parametrů jednotlivých pacientů,“ říká primářka radiodiagnostického oddělení MUDr. Radmila Hurská. 

Výpočetní tomograf funguje na principu rentgenového záření a je využíván k detailnímu zobrazení orgánů lidského těla, zejména k rutinnímu vyšetření mozku, páteře, plic, břicha a pánve, nebo k přesnějšímu zobrazení úrazových změn kostí, dále umožní kvalitnější vyšetření tepenného a žilního systému. Vyšetření pomocí CT se také využívá ke sledování účinnosti léčby u onkologických pacientů v čase, což pomáhá nastavit optimální léčbu těchto pacientů. „Díky zrychlenému skenování můžeme nyní pacienta vyšetřit ve větším rozsahu než doposud. Nový tomograf také dokáže podrobněji zobrazit tepny krku, mozku, končetin či břišních tepen a odhalit tak jejich možná zúžení či uzávěry. Podstatně kvalitněji také můžeme vyšetřovat plicní tepny a prokázat případnou plicní embolii,“ doplnila primářka Hurská. 

Nové CT umí snímat 80 řezů současně, díky unikátním detektorům s vysokou kvalitou zobrazení, rychlostí a kapacitou. Výpočetní tomograf výrazně zrychlí jednotlivá vyšetření, takže dokáže pacienta vyšetřit v případě potřeby jen za čtyři sekundy. Na novém CT se plánuje rozšířit spektrum vyšetření na základě požadavků lékařů nejen z nemocnice, ale i pracovišť vyššího typu. Jedná se především o vyšetření srdce – koronárních tepen, kalciové score, virtuální kolonoskopii a perfusi mozku. „Výhodou je kvalita pořízených snímků s vysokým rozlišením jednotlivých struktur. Dalším plusem je také portálové řešení, díky kterému se lékaři mohou připojit k vyhodnocovacím stanicím na kterémkoli počítači na oddělení a prohlížet si data i v trojrozměrných rekonstrukcích,“ sdělil referent zdravotnické techniky Ing. Jaromír Petřík s tím, že v Nemocnici Valašské Meziříčí je na CT vyšetřeno ročně zhruba šest tisíc pacientů. „Teď se dá předpokládat, že se vyšetří zhruba o 15 procent lidí více,“ dodal.