Lékárna AGEL

Podpora imunity

10. 11. 2020

Lékárnice Jana Doleželová radí.

Podzim je tady a s ním i období viróz, nachlazení a chřipek. Letos je výčet onemocnění obohacen o COVID–19, který bude asi největším strašákem, zejména u starší populace a osob se sníženou imunitou. Jak těmto nemocem předcházet?

Co se týče životního stylu, pak je důležitá především zdravá životospráva. Tedy pestrá skladba stravy bohatá na vitaminy a stopové prvky. Důležitý je také pravidelný pohyb, tedy vhodně zvolená sportovní aktivita. Dále dostatečný pravidelný spánek a vhodné je také otužování. Naopak vyvarovat bychom se měli alkoholu a kouření. Pokud jde o potravinové doplňky, pak samozřejmě velkou roli hraje asi všem dobře známý vitamin C, a to v dávce až 1 000 mg/den. Věděli jste, že toto množství by mělo být buď rozloženo do několika dávek během dne anebo v jedné denní dávce v přípravcích s postupným uvolňováním? Pro ještě větší efekt je navíc vhodné kombinovat vitamin C se stopovým prvkem zinkem.

Vsadit můžete ale i na přírodní produkty. Imunitní systém podporují přípravky z Echinacey, tedy z rostliny Třapatky nachové. Jsou k dostání ve formě kapek a tablet. Předností kapek je však lepší biologická dostupnost. Posilující efekt má i imunoglukan, což je přírodní komplex imunologicky aktivních látek, který podporuje a stimuluje lidský imunitní systém. Protože nejrozšířenější jsou kapénkové infekce, nezapomínejme na časté a důkladné mytí rukou mýdlem, případně dezinfekce rukou. Tam, kde je zvýšené riziko a zároveň není k dispozici mýdlo či dezinfekce, je na místě použít rukavice. Na místech s vysokou koncentrací lidí, jako například MHD, pošta, úřady, obchody, je vhodné nosit roušku, případně respirátor.

Všechny potřebné ochranné pomůcky můžete koupit V Lékárně AGEL v balíčku STOP NÁKAZE! Pozor si dejte také na některé mýty a chyby. Například někteří lidé nesprávně používají paracetamol jako prevenci, což je nevhodné a zbytečné. Tlumí bolest a snižuje teplotu, ale nemá vliv na imunitní systém. Navíc si lidé tímto zbytečně zatěžují játra. Další velký omyl je používání antibiotik při nachlazení či virovém onemocnění. Antibiotika působí proti bateriím, nikoliv proti virům. Mají tedy přijít na řadu při bakteriální infekci nebo pokud se k virovému onemocnění přidruží bakteriální infekce. Na závěr vám všem přeji především hodně sil a optimismu v letošním složitém roce a aby se vám viry vyhnuly obloukem.