Lékárna AGEL

Prázdninová cestovní lékárnička

14. 9. 2020

Lékárnice Jana Doleželová radí.

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte, jak vybavit svou cestovní lékárničku? Není jednoduché nabídnout univerzální návod. Seznam pro nákup v lékárně se bude odvíjet od vaší cílové destinace a plánovaných prázdninových aktivit. Samozřejmě nezbytné je vzít s sebou léky, které běžně užíváte. Ovšem je třeba myslet i na další problémy, se kterými se můžete potýkat. 

Hned na začátku dovolené mnozí potřebují přípravky na zmírnění nevolnosti v dopravních prostředcích. Příliš klimatizované uzavřené prostory mohou způsobit nachlazení, pořiďte si proto pastilky nebo kloktadlo a kapky do nosu. Vyrážíte-li do přírody, vybavte se pro případ svědivého napadení hmyzem antihistaminikem – to se Vám bude hodit i při výskytu kopřivky, slunečního ekzému nebo jiné alergie. Klíšťata vytahujte vhodnou pinzetou a místo na pokožce vydezinfikujte. Dezinfekci využijete i pro případ drobných poranění, stejně tak polštářkové náplasti. 

Jednou z radostí, především v exotických zemích, je ochutnávka specialit místních kuchyně. Naše tělo může na nové stravování zareagovat různě. Nezapomeňte proto léky proti průjmu, antacida na pálení žáhy a prokinetika naopak na zácpu. Kdo by neodolal strávit celý den ve vodě! Vybavte se kvalitní solární kosmetikou s dostatečným UV filtrem. Pokud pobyt na slunci neuhlídáte, použijte pěnu nebo krém proti spálení. Chlorovaná voda, ale také ostrý teplý vítr mohou způsobit pálení či zánět očí. Oční kapky ocení i řidiči, kteří vezou rodinu vlastním vozem. Buďte také připraveni alespoň krémem na případnou vaginální mykózu. Nenechte bolest hlavy či zubů zrušit váš plánovaný program, mějte v zásobě léky proti bolesti.

Pokud vás bolí svaly a klouby, zvolte mírnější program a použijte gel nebo krém proti bolesti a zánětu, možná využijete i pružné obinadlo. Mohou se objevit i vážnější stavy. Horečka bude jistě vyžadovat návštěvu lékaře, ne vždy je však po ruce. Mějte proto v zásobě i léky na zmírnění teploty, případně další léky dle rady a předpisu lékaře při návštěvě vzdálených rizikových oblastí. Tak teď už jste na vše připraveni a můžete vyrazit na cestu. Přeji celé Vaší rodině příjemnou prázdninovou pohodu.