Lékárna AGEL

Nachlazení

23. 3. 2020

Lékárnice Jana Doleželová radí

Abychom se vyhnuli nachlazení, je třeba zejména v těchto kritických měsících myslet na prevenci a užívat vitamin C, ideálně v kombinaci se zinkem. Z rostlin na podporu imunity pak například třapatku nachovou (Echinacea purpurea), jejíž výtažky lze zakoupit v podobě kapek či tablet. Předností kapek je rychlejší a efektivnější účinek. V případě onemocnění nastupuje domácí klidový režim a léčba. Pokud se nepřidruží bakteriální infekce, není potřeba podávat antibiotika a léčba probíhá symptomaticky. Zaměřujeme se tedy na léčbu příznaků, mezi které patří:

Teplota – léky na snížení teploty používáme při horečce nad 38 °C. Zvýšená teplota 37–38 °C aktivuje imunitní systém, proto není vhodné ji hned tlumit.

Rýma – používáme nosní kapky, které tlumí otok nosní sliznice a zprůchodňují nos. Lze také inhalovat vybrané byliny či éterické oleje.

Na produktivní kašel, tzn. vlhký, používáme léky podporující vykašlávání – tyto látky ředí hlen a usnadňují jeho vykašlání. Jejich účinek lze výrazně podpořit pomocí režimových opatření: teplé a vlhké prostředí, zvlhčování vzduchu, inhalace, dostatečný příjem tekutin.

Na suchý neproduktivní kašel podáváme léky tlumící kašel, které se používají zejména večer. Látky přírodního původu používané na léčbu kašle jsou tymián, anýz, jitrocel, heřmánek, oměj, šalvěj, mateřídouška, podběl a bez.

Při bolení v krku používáme pastilky, kloktadla či spreje. Můžeme zkusit i rady našich babiček, které kloktaly obyčejnou slanou vodu a nachlazení léčily medem a cibulí. Přírodním antibiotikem vhodným nejen při nachlazení je česnek. Pokud se však vaše příznaky zhoršují, neváhejte navštívit lékaře a svěřit mu rozhodnutí o dalším léčebném postupu.