Lékárna AGEL

Kůže, vlasy a nehty po létě

21. 8. 2019

Lékárnice Jana Doleželová radí

Každá žena touží po bohaté husté a dlouhé hřívě zdravých vlasů. Mužům v tomto směru ke štěstí většinou stačí fakt, když jim vlasy nezačnou předčasně vypadávat. Módní trendy střihů a barev se rychle mění, ale z vlasů oslabených, zplihlých a poškozených jen stěží vykouzlíte hezký účes. Natož pak po létě. Slunce nám sice dodává optimismus a dobrou náladu, ale z naší pokožky i vlasů vytáhne snad všechnu vláhu. Jak tedy udržet pleť i hřívu svěží i na konci léta?

V ideálním případě nosit během léta pro ochranu vlasů i obličeje klobouk. Pokožku i vlasy chránit přípravky se slunečnými filtry a po opalování použít na tělo mléko s D-panthenolem a na vlasy přípravky po slunění.

Z pleťových krémů je v tomto období vhodné používat krémy s hydratačním účinkem. Vhodná je také kosmetika s vitamínem E, což je silný antioxidant, či s kyselinou hyaluronovou, která váže vodu.

Ranní a večerní čištění pleti se závěrečným nanesení krému a jednou týdně peeling s následnou pleťovou maskou, to by mělo být samozřejmostí.

Vlas je mrtvá tkáň, proto není možné, aby se látky z vlasové kosmetiky vstřebaly do vlasů. Živé vlasové buňky jsou pod pokožkou, ale přes pokožku se látky z vlasové kosmetiky také nevstřebávají, protože v místě, odkud vlas prorůstá, je mazová žláza obalující vlas mazem a tím brání prostupu těchto látek. Princip účinku vlasové kosmetiky spočívá pouze v absorpci látek na odumřelou bílkovinnou strukturu vlasu. Vlas je tedy látkou obalen, ale efekt vydrží pouze krátce, po jednom či několika umytí obyčejným přípravkem efekt odezní.

Proto je potřeba dbát na správnou výživu vlasových buněk zevnitř. Velký význam pro naše vlasy má zdravá životospráva (dostatek spánku, zamezení stresu, vyvážená strava, hormonální vyváženost), případně doplňování živin, které hrají klíčovou roli pro kvalitu našich vlasů.

Výživu vlasů, nehtů a kůže může směrem k hustotě a kvalitě podpořit i methionin. Tato látka bývá doporučována na problémy s vlasy a nehty i kožními lékaři. Jedná se o esenciální aminokyselinu (tělo si ji nedokáže samo vytvořit, proto musí být podávána s potravou). Bohužel v potravě jí není dostatek, protože je to nejméně zastoupená aminokyselina v bílkovinách. Methionin je výchozí aminokyselinou, která zahajuje v těle syntézu bílkovin, cysteinu, kreatinu a karnitinu. Při užívání je potřeba ji dostatečně zapít.

Dalším velmi kvalitním pomocníkem na vlasy, pokožku i nehty je přípravek s kombinací biotinu, zinku, oxidu křemičitého a kyseliny panthotenové.

Při mytí bychom neměli zapomínat také na masáž pokožky, která zlepší prokrvení. Následně vodu z vlasů jen jemně a šetrně odsát do ručníku. Foukání je pak šetrnější, když se použije chladnější vzduch místo teplého.

A nezapomeňte, že na nehty mají destruktivní účinky saponáty. Před jejich efektem je ochrání jedině rukavice.