AGELLAB

Výkonný pomocník zněkolikanásobil kapacitu laboratoří

23. 6. 2020

Obětavá práce zdravotníků i nejmodernější přístroje byly klíčové v boji proti koronaviru.

Text a foto: Mgr. Radka Miloševská

Nejvýkonnější v Moravskoslezském kraji a teprve druhý svého druhu pro testování nového typu koronaviru SARS–CoV–2 v České republice je vysokokapacitní přístroj Cobas 6800, který byl počátkem dubna nainstalován v laboratořích AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích. O analyzátory tohoto typu byl s ohledem na epidemiologickou situaci v celém světě enormní zájem. „V České republice bylo více zájemců. Je pro nás velkou ctí, že jsme prošli náročným výběrovým procesem a splnili veškeré parametry určené výrobcem,“ uvedla vedoucí oddělení klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích Mgr. Hana Bílková Fánková, MBA. 

Novinka zvýšila denní vyšetřovací kapacitu na 900 vzorků za den z původních 250 vzorků a laboratořím společnosti AGEL přinesla doslova revoluci v testování. „Plně automatizovaná příprava vzorků znamená zkrácení celého diagnostického procesu. Významným prvkem je rovněž bezpečnost při zpracování klinického materiálu – stroj pracuje v podstatě bezobslužně. Kapacitu navýší i možnost pracovat v průběhu noci,“ doplnila vedoucí s tím, že vybavení přišlo na 12 miliónů korun. Tím, že přístroj několikanásobně navýšil denní kapacitu vyšetření, vytvořil tak rovněž prostor pro vyšetřování zájemců za přímou platbu bez ohrožení či prodloužení vyšetřovacího času vzorků indikovaných pacientů.

„Také jsme mohli posílit svozy z celé Moravy a Čech, nyní se v Ostravě vyšetřují vzorky z celé republiky. Tuto spolupráci oceňují zejména lékaři a hygienici z regionů, kde není vyšetřovací kapacita laboratoří tak vysoká a na výsledky se čeká běžně i 3 až 4 dny,“ uzavřela předsedkyně představenstva Laboratoří AGEL RNDr. Lenka Kulíšková, MBA, s tím, že naprostou většinu výsledků díky novému vybavení zpracovávají v AGELLAB do druhého dne. Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích byly prvním soukromým subjektem v Česku, který na počátku března získal od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru.