AGELLAB

Odolnost proti spalničkám i přítomnost onemocnění si mohou zájemci ověřit v laboratořích AGELLAB

18. 7. 2018

Přesný stav protilátkové imunity proti viru spalniček nyní nabízejí laboratoře AGELLAB v rekordních časech.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: archiv AGELLAB

Hygienické stanice napříč Českem hlásí v posledních týdnech zvyšující se počty případů spalniček a v některých regionech již přímo vypukla epidemie. Onemocněním jsou přitom ohroženi nejen ti, kteří proti spalničkám nebyli očkováni, ale také jedinci, kteří i přes očkování nemají v těle dostatek protilátek. Přesný stav protilátkové imunity proti viru spalniček přitom odhalí rychlé laboratorní vyšetření z krve, které nyní nabízejí laboratoře AGELLAB v rekordních časech. Zájemcům, kteří si nejsou jisti, zda byli v dětství očkováni, nebo mají obavy ze spolehlivosti očkování, nabízí laboratoře AGELLAB testování přítomnosti protilátek, na základě kterého se mohou lidé následně rozhodnout pro případné přeočkování. 

Vakcína obecně zajišťuje ochranu proti onemocnění spalničkami minimálně po dobu dvaceti let. V pozdějším věku pak může její účinek slábnout. V Česku jsou proti spalničkám povinně očkovány děti v předškolním věku, ovšem naočkovat člověka lze i kdykoliv v dospělosti. „Pro organismus je jednoznačně šetrnější nejprve otestovat skutečný stav protilátek, než přímé opětovné očkování. Pokud už totiž člověk disponuje dostatkem protilátek, je další očkování pro tělo zbytečně zatěžující. Naštěstí jak se ukazuje na aktuální vytíženosti naší laboratoře, veřejnost už o této možnosti z velké části ví,“ říká Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, odborný garant za oddělení lékařské mikrobiologie AGELLAB v Ostravě, s tím, že o finančně nenáročný test přítomnosti protilátek mohou zažádat zájemci na kterémkoliv z odběrových míst AGELLAB i bez jakékoliv žádanky. 

Pokud už spalničky propuknou, projevují se několikadenní horečkou, rýmou, kašlem, slzícíma očima a později i vyrážkou. Ne vždy ale musí být přítomny všechny příznaky a zejména zpočátku spalničky připomínají obyčejné nachlazení. Fakt, zda se jedná skutečně o spalničky, spolehlivě potvrdí či vyvrátí komplexní laboratorní vyšetření. „Čekání na výsledky je obecně ve zdravotnictví pro každého pacienta nesmírně náročné, a vzhledem k tomu, že spalničky jsou infekční chorobou, může být i nebezpečné. S ohledem na situaci v České republice jsme se proto rozhodli v případě spalniček nabídnout pacientům rychlejší režim, v rámci kterého od nás získají výsledky ohledně přítomnosti infekce spalničkami v případě zájmu už do 24 hodin,“ prozrazuje MUDr. Drahomíra Rottenbornová, vedoucí Oddělení lékařské mikrobiologie AGELLAB v Plzni. Této nabídky přitom v uplynulých dnech využili nejen jednotlivci, ale například i dvě firmy, které nechaly prověřit všechny své zaměstnance.

„Pro řadu zaměstnavatelů je onemocnění spalničkami velkou hrozbou a znamenalo by například i ohrožení chodu firmy. Spalničky se totiž šíří vzdušnou cestou, a to velmi snadno. Jsou šestkrát nakažlivější než chřipka. Jeden nemocný, který nedodrží karanténu, tak může snadno nakazit celý kolektiv,“ uzavírá MUDr. Rottenbornová. Síť laboratoří AGELLAB nabízí laboratorní diagnostiku široké veřejnosti na desítkách odběrových míst napříč celou republikou. Kompletní přehled odběrových míst i další informace naleznete na www.agellab.cz nebo na bezplatné lince 800 700 701.