AGELLAB

Jako jedny z prvních v republice nabídly Laboratoře AGEL konzultace online na dálku

12. 7. 2016

Nové vybavení využívá speciální software, díky kterému může personál konzultovat všechny hematologické nálezy v digitální podobě a online na dálku.

Text: redakce / Foto: archiv Laboratoří AGEL

Laboratoř klinické hematologie společnosti Laboratoře AGEL a Hematologický úsek na Oddělení laboratorní medicíny v nemocnici v Prostějově se pyšní nejmodernějším vybavením. Jako jedny z prvních v republice získaly laboratoře špičkovou a nadčasovou hematologickou linku s označením XN 3000 od společnosti SYSMEX. Další nejmodernější hematologické analyzátory řady SYSMEX XN byly nainstalovány do všech laboratoří skupiny AGEL. „Celý systém je plně automatizovaný a unikátní v tom, že využívá jedinečný software umožňující takzvanou tele-hematologii, kdy lze díky propojení odloučených a centrální laboratoře, konzultovat všechny hematologické nálezy v digitální podobě a online na dálku,“ vysvětlila Mgr. Michaela Kneiflová, vedoucí oddělení klinické hematologie Laboratoří AGEL v Novém Jičíně. Součástí moderní sestavy je také digitální a skenovací mikroskop DI-60, který je schopen automaticky předběžně klasifikovat jednotlivé buňky periferní krve, a dále nátěrový a barvící automat SP –10. „Velkou předností systému je schopnost zachytit patologické nálezy z velmi malého objemu odebrané krve. 

Nové hematologické analyzátory umožňují díky moderním technologickým postupům vyšetřovat navíc kromě rutinních, také další nadstavbové klinické parametry. Ty lékařům dovolují např. rychleji a s předstihem odhalit deficit železa a změny stavu železa při anémii z jeho nedostatku. Kvalitní vybavení umožňuje také lékařům rozlišit bakteriální a virové infekce již v prvotních fázích nákazy, či sepse u dospělých i novorozenců. „Nový systém slouží i k vyšetření mozkomíšní tekutiny či různých typů punktátů. Naměřené výsledky lze velice přesně interpretovat a rozlišit tak diagnostickou paletu. Plánujeme využít systém i v rámci diagnostiky, která se nyní provádí na našem úseku patologie,“ říká prof. MUDr. David Stejskal, přednosta Oddělení laboratorní medicíny nemocnice v Prostějově. „Tato nová, moderní technologie jistě brzy přinese pozitivní ohlasy především ze strany lékařů a pomůže při léčbě a diagnostice nejen hematologických onemocnění,“ uzavírá ředitelka Laboratoří AGEL RNDr. Lenka Kulíšková.