Nemocnice AGEL Jeseník

Předporodní kurzy v Jeseníku absolvovalo 600 nastávajících maminek

8. 4. 2020

Každoročně nemocnice pořádá 12 kurzů, které se uskutečňují v zasedacím sále.

Text: Ing. Kateřina Faltysová, Ing. Tomáš Želazko / Foto: Shutterstock

Těhotenství patří v životě ženy mezi nejkrásnější období, ale je to i stresující záležitost, doprovázená obavami, aby se miminko vyvíjelo a rostlo tak, jak má. Nastávajícím maminkám se v Jesenické nemocnici snaží nabízet široké spektrum služeb, od předporodních kurzů, přes cvičení v těhotenství, až po prohlídky porodního sálu a lůžkového oddělení, které maminkám umožňují připravit se na porod co nejlépe. Předporodní kurzy Jesenická nemocnice zařadila do své nabídky v roce 2008. „Lekce s předporodní tématikou od té doby absolvovalo téměř 600 nastávajících maminek z Jeseníku a okolí. Zájem maminek se každým rokem zvyšuje,“ říká staniční sestra novorozeneckého oddělení Jesenické nemocnice Pavlína Vašinová s tím, že za rok 2019 předporodní kurzy navštívilo 80 maminek, což je zhruba čtvrtina z celkového počtu 278 porodů. 

Každoročně zdravotnické zařízení pořádá 12 předporodních kurzů, které se uskutečňují v zasedacím sále Jesenické nemocnice. „Zájemkyním o předporodní kurzy dáváme určitou volnost. Nemusí se předem ohlásit a kdykoliv je mohou doprovodit i tatínci, protože platí vždy za jednotlivé lekce. Cena každé lekce je symbolických 50 korun, které účastnice hradí na místě,“ uvádí Pavlína Vašinová. Každý kurz má kapacitu 20 maminek a jeho cílem je ulehčit porod rodičkám, ale také připravit rodiče na příchod miminka. 

„V prvních dvou lekcích přednáší porodní asistentka a lékař o tom, jak se na porod co nejlépe připravit, jak se chovat během něj a co rodičky čeká v šestinedělí. V dalších lekcích se řeší úlevové techniky během porodu, laktace, technika kojení i péče a manipulace s kojencem. Po každé lekci si rodičky mohou prohlédnout porodní sál i pokoje na oddělení,“ popisuje Pavlína Vašinová, na kterou se mohou zájemkyně o předporodní kurz v případě dotazů obrátit na čísle 723 672 771. Kromě předporodních kurzů nabízí Jesenická nemocnice také tělocvik pro těhotné, který se koná každé úterý ve 14:45 v suterénu vstupní budovy nemocnice za poplatek 30 korun. 

Gynekologicko-porodnické oddělení Jesenické nemocnice před časem obhájilo titul Baby Friendly Hospital (nemocnice přátelská dětem). Každý rok rodí v Jesenické nemocnici téměř 300 žen z Jeseníku, ale i okolních vesnic, Zlatých hor a českopolského pohraničí. Poslední dobou stále častěji vyhledávají jesenickou porodnici i rodičky ze Šumperska, Rýmařovska, Bruntálska a Vrbna pod Pradědem. „Rodičky si mohou mimo jiné během porodu zvolit polohu i pomůcky pro usnadnění porodu, jako jsou balón, žebřiny, žíněnka, hydromasáž, relaxační hudba, aromaterapie, a také mohou využít bezplatnou přítomnost další osoby u porodu,“ dodává staniční sestra novorozeneckého oddělení.