Nemocnice AGEL Jeseník

Jesenická nemocnice uvedla do provozu nový babybox

24. 11. 2018

Schránky pro odložené děti jsou již v nemocnicích skupiny AGEL – v Novém Jičíně, Prostějově, Přerově a Valašském Meziříčí.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Jesenická nemocnice se zařadila k nemocnicím, kde již funguje babybox. Zařízení sloužící k odkládání nechtěných dětí se tak stalo pětasedmdesátým babyboxem v České republice, přičemž umožňuje anonymně odložit dítě, které vzápětí dostane veškerou zdravotní péči a sociální pomoc. Babybox je umístěn na snadno přístupném místě při vstupu do areálu Jesenické nemocnice. Instalovaný babybox je přitom zařízení nové generace, které disponuje řadou vymožeností. „Z nového babyboxu mám upřímnou radost. Našim pacientům, ale i všem místním lidem, se snažíme nabízet maximálně širokou nabídku služeb odpovídající jejich potřebám. Doufám, že babybox budeme potřebovat co nejméně. Pokud v něm ale nějaké dítě přeci jen najde dočasný úkryt, nepochybuji o tom, že mu u nás bude poskytnuta nejlepší možná péče,“ říká MUDr. Jana Chrastinová, předsedkyně představenstva Jesenické nemocnice. 

Nový babybox slouží především jako pojistka pro to, aby se odloženým dětem dostalo včas potřebné zdravotní péče. Schránka je opatřena návodem na použití v češtině, ruštině a angličtině. Obsluha je přitom velmi snadná a spolehlivost maximálně vysoká. „Schránky na odložené děti fungují pomocí čidel, která ihned vyrozumí zdravotníky na oddělení, že se dvířka otevřela. Na příjmu se rozezní zvuková a světelná signalizace, takže zdravotníci okamžitě vyrážejí pro miminko. Vnitřek babyboxu navíc snímá videokamera, umístěná ale tak, že snímá pouze obsah schránky, nikoliv člověka, který do schránky dítě vloží,“ vysvětluje zakladatel babyboxů Ludvík Hess s tím, že policisté po lidech, kteří dítě do schránky bezpečí odložili, již nepátrají. Dítě totiž není ohroženo na zdraví ani na životě, takže se nejedná o trestný čin. 

Babyboxy nové generace jsou z nereznoucí oceli, dvouplášťové s tepelnou izolací. Po stisknutí zeleného tlačítka se dvířka automaticky otevřou a za patnáct sekund po vložení dítěte se dvířka samočinně zavřou. Součástí babyboxu je vyjímatelná vanička pro uložení dítěte, pod vaničkou je instalován váhový kontakt, který v případě aktivace – zatížením vaničky vyvolá GSM komunikaci. Schránka na odložené děti přišla na celkem 300 tisíc korun a pořízena byla především díky příspěvkům dárců, konkrétně společnostem 100MEGA Distribution a www.digitor.cz, které zřizování babyboxů v Česku podporují dlouhodobě.