Hornická poliklinika

Léčebnou rehabilitaci Hornické polikliniky posílil tým z Orlové

16. 10. 2019

Zkušený rehabilitační lékař MUDr. Marek Lipowski s týmem pěti fyzioterapeutů posílil v červnu letošního roku Oddělení léčebné rehabilitace Hornické polikliniky v Ostravě.

Text a foto: Mgr. Radka Miloševská

Mezi pacienty oblíbené Oddělení léčebné rehabilitace ostravské Hornické polikliniky se dočkalo v polovině letošního roku personální posily. Z orlovské nemocnice zde přišel tým zkušených zdravotníků v čele s rehabilitačním lékařem MUDr. Markem Lipowskim a vedoucí fyzioterapeutkou Radkou Jersakovou. „Ačkoliv jsme přišli z nemocničního segmentu, ambulantní sféra nám není vůbec cizí, neboť i na bývalém pracovišti jsme ambulantní provoz zajišťovali. Musím ale říci, že Hornická poliklinika má podstatně větší spádovost. V Orlové se na nás obraceli především klienti z Karvinska a blízkého okolí. Na Hornickou polikliniku za námi docházejí jak Ostravané, tak lidé z Karvinska, Frýdecko-Místecka i Opavska,“ říká vedoucí lékař MUDr. Marek Lipowski. Jeho kolegyně Radka Jersaková hodnotí na novém pracovišti kladně kromě většího „záběru“ pacientů také velkorysé prostorové možnosti rehabilitačního oddělení: „Díky velké tělocvičně můžeme skupinové terapie nabídnout většímu počtu klientů nebo využít prostor k procvičení více druhů rehabilitačních technik.“

ROZŠÍŘENÍ NABÍZENÉ PÉČE
S příchodem nových fyzioterapeutů se na rehabilitaci Hornické polikliniky rozšířilo spektrum nabízené péče, například o reflexní terapii dětí dle metodiky prof. Vojty či stabilizační cvičení podle doktora Kabata. „Podařil se nám obnovit provoz střídavých nožních koupelí, které jsou vhodné pro pacienty s plochonožím i jinými potížemi dolních končetin. V blízké době bychom měli klientům nabídnout terapii pomocí plynových injekcí, které zlepšují prokrvení a ulevují od bolesti,“ poodhaluje plány MUDr. Lipowski s tím, že současně pracuje také na zavedení mikrovlnné diatermie, což je metoda určená pacientům s chronickými potížemi. „Nejen přístrojové vybavení, ale také paletu nabízených metod chceme průběžně doplňovat. Na podzim čeká jednoho z kolegů kurz speciálního rehabilitačního cvičení podle Jarmily Čápové, které je určeno pro dospělé i dětské pacienty s neurologickými potížemi.

V nejbližší době náš tým posílí fyzioterapeutka, která se věnuje léčbě funkční ženské sterility dle metodiky Ludmily Mojžíšové,“ prozrazuje Radka Jersaková a dodává, že na oddělení nepečují pouze o pacienty, kterým rehabilitační procedury a cvičení doporučí obvodní lékař či specialista, ale lidé zde mohou využít pestré nabídky služeb také jako samoplátci. Že mohou z příchodu MUDr. Marka Lipowského a jeho týmu těžit především pacienti samotní, dokazuje i jeho filozofie, která klade na první příčky individuální přístup ke každému klientovi. „Naším cílem není pouze odstranit symptomy potíží, ale především najít pravou příčinu zdravotních problémů, a pokud možno problém vyřešit. Lidem se také snažíme vštěpovat, že musejí dbát na prevenci, která je základem zdraví. A musím říci, že zpětná vazba ze strany pacientů je velmi dobrá, zaznamenáváme především pozitivní ohlasy,“ míní lékař, který šije každému pacientovi léčbu tzv. na míru s cílem vyléčit jej během co nejkratší doby, nebo alespoň co nejvíce zmírnit jeho potíže. 

„U dětských pacientů vtahujeme do péče i jejich rodiče, které nenecháváme jen pasivně čekat za dveřmi, ale naopak jsou aktivní součástí terapie. Zaučujeme je, jak mají sami s dětmi cvičit i doma,“ říká Radka Jersaková. „Jsem rád, že si MUDr. Marek Lipowski se svým týmem vybrali z mnoha možností pravě nás. S jejich nástupem došlo k doplnění a posílení stávajícího týmu a já očekávám, že dojde k dalšímu rozšíření stávajících služeb a jejich zkvalitnění k plné spokojenosti pacientů. Naším cílem je být vyhledávaným zdravotnickým zařízením, a to nejen v rehabilitačním lékařství,“ říká ředitel Hornické polikliniky Bc. Josef Grochol, MBA. Zájemci o vyšetření u rehabilitačního lékaře, cvičení pod dohledem fyzioterapeuta či rehabilitační procedury se mohou na Hornické poliklinice objednávat na čísle Vedoucí pracovníci rehabilitačního oddělení 597 454 129 nebo 597 454 111.