Poliklinika AGEL

Speciální konzultace pomohou k zdravému vývoji dětské nohy

11. 10. 2019

Třetina menších dětí má deformovaná chodidla. Příčinou je většinou nekvalitní a nevhodná obuv a nedostatek či nevhodnost pohybové aktivity, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Bc. Jana Kropáčková

Rehabilitační oddělení POLIKLINIKY AGEL v Olomouci přichází s novinkou. Pro děti s plochýma nohama, sníženou klenbou, otlaky, vbočenými palci, různými deformacemi nebo jinými vadami začala poliklinika nabízet odborné konzultace zaměřené na problematiku dětské nohy. Konzultace jsou individuální a jsou vhodné pro děti od 13 měsíců, přičemž je důležité, aby dítě chodilo minimálně 2 až 3 měsíce. „Konzultace spočívá v tom, že fyzioterapeut u dítěte zhodnotí chůzi, stoj, jak noha reaguje v terénu, poměří správnou délku a šířku nohy, určí jaký je tvar nožky. Pomocí různých testů zhodnotí stranové zatížení nohou, aktivitu klenby a senzitivitu. To vše nám může pomoci ke zvolení správné pohybové aktivity pro dítě a také s výběrem správných bot,“ uvádí fyzioterapeutka polikliniky v Olomouci Mgr. Šárka Halfarová. 

Podle odborníků zhruba třetina menších dětí má deformovaná chodidla. Příčinou je většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy. Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny na nohou i celkové postuře, které si mohou vyžádat, obvykle až v dospělosti, i operační řešení. „K zahájení konzultací s rodiči nás přivedl fakt, že v posledních letech je problematika nohou stále více diskutovaným tématem a lidé se začínají zajímat o svá chodidla. Způsobeno je to nejspíše tím, že se v čím dál nižším dětském věku zvyšuje výskyt různých deformit a především bolestí nohou. Často se také setkáváme v naší praxi se stížnostmi lidí, že dětem nelze vybrat pohodlnou obuv, přičemž dnešní trh je přesycen spoustou obuvi. Ale je tato obuv vhodná?“ ptá se fyzioterapeutka olomoucké polikliniky. 

Zájemci o konzultaci se mohou objednávat na recepci oddělení fyziatrie, balneologie a léčebné rehabilitace POLIKLINIKA AGEL v Olomouci, a to buď přímo, nebo na telefonním čísle 581 071 194. Konzultace trvá půl hodiny a není hrazena zdravotní pojišťovnou. „Pokud ovšem fyzioterapeut u dítěte zjistí nějaké odchylky, deformity, vady, je možné cestou rehabilitačního lékaře předepsat řízenou rehabilitaci a ta už je hrazena ze zdravotního pojištění. Poté dítě cvičí v naší ambulanci a rodiče školíme jak s dětmi cvičit a na co se zaměřit, čeho si všímat a na co si dát pozor, aby jejich dítě mělo zdravý vývoj nohy,“ uvádí Mgr. Šárka Halfarová s tím, že na rehabilitaci polikliniky mohou přijít i děti, které jsou už v péči ortopedů a ti jim dají doporučení na rehabilitaci.

„Cílené a pravidelné cvičení pod odborným dohledem je zaměřeno na nácvik správných stereotypů pohybu, vedoucích ke korekci nesprávného postavení daného segmentu. Při nácviku je vhodný dohled fyzioterapeuta, aby se cviky prováděly správně, to znamená, aby se zapojovaly správné skupiny svalů,“ doplnila fyzioterapeutka. Hodně se problematika zdravých nohou rozmohla také vlivem sociálních sítí, čímž se o tento problém začaly zajímat zejména maminky na mateřské dovolené, které většinou řeší problémy s nohama svých dětí. Takže se množí dotazy jako například, kdy děti začít obouvat nebo jak vybrat správné boty.

„Zhruba 95 procent dětí se rodí se zdravou nohou (tzn. bez ortopedické deformity), ovšem dvě třetiny těchto dětí nastupují do 1. třídy základní školy s jasnou deformitou nohy. O tyto děti se již, v lepším případě, stará ortoped. Děti již nosí ortopedické vložky, přičemž zaznamenáváme zvýšený počet školních dětí, které kvůli problémům s nohama mají nařízenou rehabilitaci,“ vysvětluje Mgr. Halfarová. Podle fyzioterapeutky mají děti zavřené nohy v úzkých, tvrdých, neohebných botách nebo naopak v teniskách do špičky s odpružením paty. „To vše je špatně. Noha potřebuje vnímat terén, číst ho a nebýt v botě jak ve svěráku. Noha má podobné funkce jako ruka, ale my je nevyužíváme. 

Současný trend je vracet se k přirozenosti pohybu, a tím myslíme bez bot. Samozřejmě to mnohdy terén či prostředí nedovoluje. Proto existují boty, ve kterých se cítíte jako naboso, říká se jim “barefoot” a těch je v České republice velký výběr. Vhodnost barefoot obuvi by ovšem měl zhodnotit fyzioterapeut a obzvláště u starších dětí a dospělých je potřeba nohy nejprve připravit a přechod na tuto obuv musí být pozvolný,“ uzavírá Mgr. Halfarová.