Poliklinika AGEL

POLIKLINIKA AGEL Plzeň zakoupila novou endoskopickou věž

14. 12. 2017

Nová endoskopická věž včetně videogastroskopu poskytuje vysokou kvalitu obrazu, a umožňuje tak rychlejší a přesnější vyšetření.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Tomáš Oravec

Novou moderní endoskopickou věží včetně videogastroskopu se může pochlubit POLIKLINIKA AGEL Plzeň. Nový přístroj umožňuje lékaři nejen pacienta vyšetřit a nahlédnout do jeho trávicího ústrojí – jícnu, žaludku, horní části dvanáctníku a tlustého střeva, ale i okamžitě provést léčebný zákrok, odstranění přednádorových stavů u tlustého střeva nebo odebrání vzorku pro návazné histologické vyšetření. Endoskopická věž nahradila starší typ tohoto technického vybavení. Nová investice přišla POLIKLINIKU AGEL Plzeň na více jak jeden milión korun. Vyšetření trávicího traktu většinou doporučuje praktický lékař, a to u pacientů s akutními či chronickými zažívacími potížemi, nebo pokud mají pozitivní test na krvácení do stolice. „Naše pracoviště v důsledku nákupu nové zdravotnické techniky může nabídnout pacientům gastroskopické i kolonoskopické vyšetření na ještě vyšší úrovni než doposud. V případě endoskopického pracoviště naší polikliniky však platí doslova, že včasnou diagnostikou a léčbou každoročně naši lékaři zachrání řadu lidských životů,“ uvádí ředitel plzeňské polikliniky Mgr. Jiří Fojtík, MBA, s tím, že oddělení chirurgie s endoskopickým pracovištěm ročně provede zhruba 1 200 endoskopických výkonů.

„Nová endoskopická věž včetně videogastroskopu poskytuje vysokou kvalitu obrazu, a umožňuje tak rychlejší a přesnější vyšetření. Výhodou je i možnost bezproblémového pořizování obrazové dokumentace a archivace záznamů,“ říká MUDr. Jarmila Komárková, která endoskopické pracoviště na plzeňské poliklinice založila. Tato lékařka již v roce 1982 provedla, jako první v republice, vyšetření pomocí videoendoskopického systému kolonoskopii a polypectomii. POLIKLINIKA AGEL Plzeň každoročně investuje prostředky do nákupu nových přístrojů, které umožňují lékařům včasnou a přesnou diagnostiku, případně i provedení léčebného zákroku. V minulých letech například pořídila nové přístroje pro rehabilitaci, neurologii a gynekologii. V následujících letech se počítá s investicí nejen do přístrojového vybavení, ale i do stavebních úprav polikliniky.