Poliklinika AGEL

Kardinál Dominik Duka potěšil nemocné

31. 3. 2016

Vzácnou návštěvu přivítali pacienti oddělení následné rehabilitační péče POLIKLINIKY AGEL v Praze. Pozdravit je přišel kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka.

Text: Mgr. Radka Miloševská / Foto: Dimír Šťastný

Světový den nemocných se z podnětu papeže Jana Pavla II. slaví vždy 11. února již od roku 1993. Den, který nás vede k většímu pochopení a ohleduplnosti k nemocným, si každoročně připomínají duchovní, zdravotníci i všichni lidé, jejichž blízcí se zrovna potýkají s nemocí. Podpořit pacienty se v tento den rozhodl i kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka, který navštívil nemocné hospitalizované na oddělení následné rehabilitační péče POLIKLINIKY AGEL v Praze na Italské ulici. Kardinál pacienty na oddělení následné rehabilitační péče nejen navštívil, ale také s nimi krátce pohovořil a věřícím dal požehnání. Zřejmě největší radost měla z návštěvy kardinála 78letá paní Květa z Prahy, která na oddělení leží kvůli zlomenině nohy pod krčkem už od Vánoc. „Když jsem byla malá, měla jsem obrnu. Nikdo tehdy nevěřil, že ještě někdy budu chodit. Díky modlitbám se mi podařilo nejen se na nohy postavit a chodit, ale také tancovat. Lékaři tehdy tvrdili, že je to malý zázrak,“ popsala svůj příběh kardinálovi paní Květa, která snad brzy bude moci oddělení opustit. I ostatní pacienti byli z návštěvy kardinála nadšení.

„Sám jsem byl v minulosti nemocný, ležel jsem v nemocnici, takže vím, jak se nemocní cítí. Svou návštěvou jsem chtěl pacienty nejen rozveselit, ale také povzbudit a být tak prospěšný,“ uvedl při své návštěvě kardinál Dominik Duka a doplnil: „Chtěl bych všem vzkázat, aby na nemocné a především starší osoby nezapomínali. Pokud o někoho pečujeme doma, měli bychom k němu být trpěliví a ohleduplní. Člověk, kterému není dobře, nemá vždy nejlepší náladu, proto je ohleduplnost na místě.“ Oddělení následné rehabilitační péče je zaměřeno na následnou péči po ortopedických zákrocích, úrazech a na péči o klienty s chronickým onemocněním. „Naší maximální snahou je pacienty stabilizovat, rehabilitovat a připravit pro návrat do normálního života nebo domácího ošetřování. Nejčastěji zde leží lidé po náhradě kyčelního a kolenního kloubu nebo po jiné rekonstrukční ortopedické operaci. Pacienty přijímáme bezprostředně po operačním výkonu za předpokladu, že zdravotní stav je stabilizovaný a byla již zahájena rehabilitace,“ představila své oddělení primářka MUDr. Iva Nováková.