Poliklinika AGEL

Skoncovat s kouřením dokáže každý pátý – přestat většinou nedokáže sám

3. 4. 2014

Poliklinika Plzeň otevřela v lékárně nové centrum pro odvykání kouření.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv polikliniky

Na světě je zhruba miliarda kuřáků. Většina z nich se určitě několikrát chtěla zbavit tohoto zlozvyku. Přestat kouřit člověk většinou nedokáže sám. Lidem, kteří se jednou provždy chtějí zbavit závislosti na tabáku, teď nově pomohou na Poliklinice Plzeň. Poliklinika ve své lékárně otevřela nové Centrum pro odvykání kouření. Její odborníci teď zdarma pomohou každému, kdo se bude chtít své závislosti na cigaretách zbavit. O všem kolem kouření a novém centru jsme se bavili s vedoucí Centra pro odvykání kouření Mgr. Veronikou Houdkovou.

Prosím Vás, jak jsou na tom s kouřením Češi?
V České republice kouří podle průzkumů skoro čtvrtina lidí. Každoročně na následky kouření umírá 22 tisíc lidí, nejvíce zemře na rakovinu a na nemoci srdce a cév.
Právě onemocnění nebo strach z nemoci je nejčastějším motivem, proč lidé s kouřením chtějí přestat.

Jaký má kouření vliv na tělo člověka?
Kouření má negativní vliv nejen na plíce, ale na celé tělo. Způsobuje plicní rozedmu, infarkt, onemocnění cév, mozkovou mrtvici, žaludeční vředy, cukrovku, osteoporózu, neplodnost, rakovinu plic, hrtanu, jícnu, ledvin, močového měchýře a dalších orgánů.

Co kouřením lidé vdechují?
Lidé často ani nevědí, co kouření přesně znamená. Nevědí, že vdechují přes 4,5 tisíce nebezpečných látek. V cigaretách se nachází například kyanovodík, benzen, formaldehyd nebo i polonium. Když někdo kouří 40 cigaret denně, má v sobě tolik radioaktivity z polonia, jako kdyby šel každý třetí den na rentgen plic.

Působí cigarety na nás jako drogy?
Je pravda, že nikotin nepůsobí na náš organismus tak vehementně jako tvrdé drogy a neničí ho tak rychle. To je také důvod, proč patří spolu s alkoholem mezi společensky tolerované drogy. Ale o tom, že ovlivňuje naši psychiku, už dnes není pochyb. Není zřejmě náhodou, že 80 procent lidí, kteří trpí depresí, jsou kuřáci. Nikotin působí na mozek s překvapující rychlostí. Během 5 až 7 vteřin od okamžiku, kdy vdechnete kouř z cigarety, začne vyvolávat změny v mozkových centrech. Tak rychle to nedokážou ani tvrdé drogy. A právě bleskový nástup účinku je jedním z důvodů, proč je závislost na nikotinu tak silná.

Způsobuje kouření zdravotní potíže i nekuřákům?
Fakt je, že jistým nebezpečím je i tzv. pasivní kouření, tedy pobývání v zakouřeném prostředí či v blízkosti lidí, který kouří. V důsledku pasivního kouření u nás každý rok umírá 1500 až 3000 lidí. Děti, které musejí sdílet prostor s kuřákem, mohou zemřít na syndrom náhlého úmrtí dítěte, mají častější záněty dýchacích cest, astma, ušní infekce, nádory jater či leukemii. Pasivní kouření představuje ta samá rizika jako kuřáctví, jen v menší míře.

Je vůbec možné s kouřením skončit?
Určitě. Kuřák musí být především sám nezvratně rozhodnutý, že s kouřením chce přestat. Pokud navštěvuje centra pro odvykání, tak zde kuřák získá poznatky o metodách odvykání a hlavně rady, jak nejlépe s kouřením skončit, aby se vyhnul nepříjemným abstinenčním příznakům, které zmírňuje poskytovaná náhradní nikotinová terapie. Jak dlouho bude trvat, než se vám podaří s kouřením skoncovat a stát se nekuřákem, nelze dopředu říci. U každého člověka je toto období individuální.

Zvládne člověk sám přestat kouřit?
Zbavit se kouření je náročný proces. Naprostá většina se o to pokouší bez pomoci lékaře, léků či odborných center pro léčbu závislosti na tabáku. Tito kuřáci tak mají statisticky jen zhruba tříprocentní šanci, že ještě za rok budou nekuřáky. S odbornou pomocí se přitom šance na život bez cigarety zvedá na třicet až čtyřicet procent. Spolupráce s odborníkem by měla trvat nejméně tři měsíce.

Co je nejdůležitější, aby kuřák přestal s kouřením?
Nejdůležitější je motivace a vůle. Kuřák si musí uvědomit, že bojuje se závislostí. Přitom si to, že je závislý, uvědomí jen málokdo. A to i přesto, že problém s odvykáním má 85 procent všech lidí, kteří kouří. Důležité je i zvládnutí abstinenčních příznaků. Léky na odvykání kouření umí potlačit abstinenční příznaky. Zázračné pilulky, které zbaví kuřáka okamžitě závislosti, ale neexistují.

Co kuřáci mohou k odvykání dostat?
Možností je více, v první řadě je potřeba stanovit míru závislosti a od toho se odvíjí výběr. U lidí s vysokou fyzickou závislostí na nikotinu je potřeba, hlavně v začátcích, nikotin dodávat. Náhradní nikotinová terapie je ve formě náplastí, žvýkaček, pastilek a inhalátorů, vybíráme vždy podle potřeb pacienta. U opravdu silných kuřáků je možné odvykat za pomoci speciálního léku na recept – vareniklinu, který byl vyvinut přímo pro odvykání kouření.

Jak tyto léky pomohou?
Léky zabrání vzniku abstinenčních příznaků a pomáhají tak překonat fyzickou závislost na cigaretách. Kuřák se však musí zároveň vyrovnat s psychickou závislostí, což bývá největší problém. Vyžaduje to, aby se vyhnul rituálům a situacím, při kterých si obvykle zapálil cigaretu. Místo kávy si uvaří čaj, při řízení auta může v ruce držet atrapu cigarety, na procházku se psy si vezme žvýkačku. Jinak riskuje, že se ke kouření zase vrátí.

Jak se projevují abstinenční příznaky?
První tři dny bez cigarety jsou nejhorší, někdy týden. Pokud se člověk závislý na nikotinu pokusí přestat kouřit, objeví se u něj abstinenční příznaky jako silná nutkavá touha po cigaretě, deprese, špatná nálada, nespavost, podrážděnost, frustrace, zlost, úzkost, neschopnost soustředění nebo zvýšená chuť k jídlu.

Mají ale podobné náhražky smysl?
Rozhodně mají smysl pro toho, kdo má výraznou genetickou zátěž, která vede k silným abstinenčním příznakům. Jsou lidé, kteří bez problémů odvyknou bez jakýchkoliv náhražek, ale většina lidí s abstinencí hodně zápasí. Pokud užijete přípravky s nikotinem, které jsou k dostání v lékárnách, mozek dostává regulovanou dávku nikotinu a abstinenční příznaky, a to včetně třeba chuti na jídlo a následného přibírání, se zmírňují. Pozor však na přípravky prodávané v drogeriích a na různé nikotinové náplně do elektronických cigaret. Ty mohou být pro odvykání naopak velká komplikace, protože se nejedná o regulované dávky.

Kdy začnu pozorovat zlepšení stavu?
Prvními změnami vaše tělo bude procházet už během prvních hodin odvykání – krev se začne čistit, zlepší se dýchání, klesá krevní tlak a puls, po pár dnech se začne vracet chuť a čich. Postupně začne klesat vaše nervozita, akutní touha po cigaretě pozvolna ustupuje. Zpravidla je nejhorší první týden, zejména první tři dny.

Co zvýší pravděpodobnost, že budu v odvykání úspěšný?
Největší šanci má ten, kdo nepodcení přípravu a vyhledá odbornou pomoc. Je důležité brát své rozhodnutí vážně a předem se na vše připravit. Není jednoduché najít v sobě vůli a odhodlání. Přestat kouřit je obrovská životní změna. Pro kuřáka je cigareta celodenním společníkem a není jednoduché se s ní rozloučit. Odborná pomoc je v tomto případě namístě. 

Kdy o sobě kuřák může říct, že je vyléčený?
Po roce abstinence mluvíme o tom, že proces odvykání byl úspěšně dokončen. Riziko, že se ke kouření vrátí, však hrozí stále. Mnoha lidem stačí jediná cigareta a závislost se jim obnoví ve stejné míře jako předtím. Proto by si kuřák už nikdy neměl zapálit.

Jak časté jsou problémy s přibíráním váhy při odvykání kouření?
Zvýšená chuť k jídlu patří mezi nejčastější abstinenční příznaky. Je to přirozená reakce těla na zvýšený stres a psychickou nepohodu spojenou s odvykáním. To ale neznamená, že všichni, kdo odvykají, musí přibrat nebo že je nutné držet dietu. V období odvykání je potřeba si hlídat váhu a doplňovat vitaminy a hodně pít, aby se podpořila regenerace a očista těla. Samozřejmě pomáhá i sportování.

Co vše v novém centru v Plzni nabízíte?
Centrum zahrnuje komplexní přístup včetně spolupráce s lékaři. Konzultace i vytvoření osobního plánu pro odvykání kouření poskytujeme zcela zdarma. Pro kuřáky, kteří chtějí se svým zlozvykem přestat, máme speciální přístroj, kterým zjistíme množství vykouřených cigaret, a tím i míru závislosti na nikotinu. Během několika konzultací zájemcům vytvoříme osobní plán, který podle zkušeností ze zahraničí až desetinásobně zvýší šanci kuřáka na skoncování se zlozvykem, než když se o to pokouší sám. Zájemcům rovněž pomůžeme se změnou životních návyků a podpoříme motivaci, která je velice důležitá. Centrum zůstává v kontaktu s odvykajícím kuřákem po dobu tří až šesti měsíců. Po tuto dobu společně vyhodnocujeme úspěchy i případně příčiny selhání. Kuřák má příležitost se na nás kdykoliv obrátit.

Jak často a co vše se u Vás děje? 
Konzultace probíhají jednou týdně, vždy ve středu od 14 do 18 hodin. Zájemce si předem domluví termín. Při úvodní konzultaci vyplníme nezbytné formuláře, které jsou nutné k odhadnutí typu kuřáka, a podle toho se odvíjí další postup. Nejtěžší je u každého najít sám v sobě odhodlání a stanovit si den D, od kterého začne měnit svůj život. Už s tímto umíme v centru pomoci a poradit. Poradenství zahrnuje vyhodnocení míry závislosti na cigaretách pomocí přístroje Smokelyzer a dotazníků. Poté následuje podpora a nalezení motivace k ukončení kouření, vytvoření osobního individuálního plánu, doporučení změny životních návyků spojených s kouřením a doporučení vhodného léku na volný prodej nebo na recept 

Jak se k Vám lze dostat a musí mít zájemce doporučení svého obvodního lékaře?
Zájemci stačí nás kontaktovat a domluvit si vhodný termín, není potřeba mít žádná doporučení. Stačí jen chuť a odvaha přestat kouřit. Objednání probíhá telefonicky, e-mailem nebo osobně v lékárně. Spolupracujeme v rámci polikliniky s praktickou lékařkou MUDr. Jílkovou, která může zajistit nejen další klinické vyšetření kuřákům, ale může předepsat i vhodné léky na recept.

 

KONTAKT:
Centrum pro odvykání kouření AGEL lékárna
Poliklinika Plzeň, Dopravní zdravotnictví a. s.
Mgr. Veronika Houdková
Tel: 972 523 209
E-mail: veronika.houdkova@doz.agel.cz