Poliklinika AGEL

Podceňovaná hrozba jménem osteoporóza

25. 2. 2014

Díky pohodlnému a nezdravému životnímu stylu se počet postižených osteoporózou prudce zvyšuje.

Text a foto: Mgr. Radka Baková

Nezdravý jídelníček, kouření, přílišná konzumace alkoholu či nedostatek pohybu. Tyto faktory způsobují, že osteoporóza postihuje stále mladší osoby. Celkový počet pacientů trpících tímto onemocněním se v České republice odhaduje na 850 tisíc. Nemoc tak získala nechvalně známou přezdívku tichá epidemie 21. století. Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostní tkáně, které má za následek ubývání množství kostní hmoty a celkové snížení kvality kostí. Postižené kosti se stávají málo odolné a klesá jejich pružnost a pevnost. Řídnutí kostí se sebou přináší nebezpečí zlomenin i při minimální vyvinuté síle. Jde o takzvané nízko-zátěžové zlomeniny, které se přihodí například při prudkém švihu či otočení. Osteoporóza je nebezpečná tím, že se objeví plíživě a bez jakýchkoliv příznaků.

Osteoporóza postihuje především ženy po padesátce z důvodu poklesu estrogenu po menopauze. Ženy jsou tímto onemocněním ohroženy třikrát častěji než muži. Lékaři se však stále častěji začínají věnovat i mladším pacientům. Krom neovlivnitelných faktorů jako je například genetická dispozice zlomeniny krčku stehenní kosti, poruchy menstruačního cyklu, užívání kortikoidu nebo výskyt některých onemocnění, se na vzniku osteoporózy podílí také mnoho faktorů ovlivnitelných. „Mezi rizika způsobující toto onemocnění patří strava chudá na vitamíny D a minerály, především vápník. Dále kuřáctví, alkoholismus a nadměrné pití kávy. Svůj podíl má také sedavé zaměstnání a také příliš nízká hmotnost,“ uvádí vedoucí radiologických asistentů na radiodiagnostickém pracovišti Polikliniky Ostrava Lucie Czerná.

Splňujete zmíněné rizikové faktory? Nebo jste utrpěli v nedávné době zlomeninu, a to i bez většího násilí? Při podezření, že byste osteoporózou mohli trpět, neváhejte a zajděte ke svému praktickému lékaři či gynekologovi. „Potvrdit nebo vyvrátit osteoporózu lze pouze při rentgenovém vyšetření. To se běžně nepoužívá, protože odhalí onemocnění až při úbytku kostní hmoty o jednu třetinu. Léčba by však měla být zahájena určitě dříve. Lékař by měl pacienta odeslat na tzv. denzitometrii, která se provádí na radiologickém oddělení. Vyšetření se používá k určení množství minerálů a ke stanovení hustoty kostní tkáně. Je taktéž založeno na rentgenových paprscích, ale zobrazení je přesnější,“ vysvětluje Lucie Czerná.

PREVENCE OSTEOPORÓZY

Aby se nám problémy vyhnuly, je třeba dbát na prevenci již od časného věku, nejlépe již v dětství, aby se mohl vytvořit co možná největší „zásobník“ minerálních látek potřebných pro další výstavbu kostní tkáně. Základem jsou dobře vyvinuté kosti do 30 let věku. Velmi důležité je do jídelníčku zařadit jídla bohatá na vitamín D, C a B a minerály. Nestačí jen zvýšit příjem vápníku, ale je třeba taktéž snížit příjem potravin, které zabraňují jeho vstřebávání, což je například cukr, káva, špenát či mandle. Důležitý je také pravidelný pohyb. „Klientům doporučujeme nejčastěji silový trénink pomocí posilovacích strojů nebo váhy vlastního těla, flexibilní cvičení jako strečink. Vhodné je zařadit také cviky pro zvýšení flexibility a držení těla. Když jsou klouby ztuhlé a břišní a hrudní svaly napjaté, tělo je „taženo“ dopředu a hrbíme se,“ upozorňuje Lucie Czerná s tím, že vhodné jsou také nejrůznější anaerobní aktivity zaměřené na posilování s cílem nabrat svalovou hmotu a aerobní aktivity jako chůze, nordic walking, cyklistika, plavání. Nemocní by se měli především vyhnout trhaným a rychlým pohybům a cvičení s rizikem pádu.

PROČ NA VYŠETŘENÍ

Poliklinika Ostrava nabízí měření úbytku kostní hmoty na ultrazvukovém periferním denzitometru. Denzitometrie je bezbolestná a pacienta nijak nezatěžuje. „To je obrovská výhoda oproti celotělovému denzitometrickému vyšetření, při kterém je pacient vystaven radiační zátěži. Proto by klient měl přijít nejprve za námi. Během několika minut bude vědět, zda skutečně hrozí riziko onemocnění nebo naopak, zda je jeho kostní hmota v pořádku,“ vysvětlila Lucie Czerná.

Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou. „Testování provádí kvalifikovaný zdravotnický personál, vyšetření je rychlé, pacient se pouze zuje a vloží chodidlo do přístroje. Výsledky měření vyhodnotí radiolog, který v případě, že se prokáže riziko zlomenin, doporučí návštěvu osteoporadny. Každý, kdo má obavy, že by onemocněním mohl trpět, by se měl nechat vyšetřit. Účinná léčba ani prevence nejsou totiž možné, pokud nebude pacient vědět, že se u něj vyskytuje zvýšené riziko osteoporózy,“ varuje Lucie Czerná a dodává, že lidé mají možnost vyšetření podstoupit také na preventivních dnech zdraví, které poliklinika pravidelně pořádá pro širokou veřejnost. „Bohužel se stále častěji setkáváme s tím, že abnormální hodnoty zjistíme u žen, které jsou mladší 40 i 30 let. Pacientky se velmi diví, protože na sobě nepozorovaly žádné příznaky, právě v tom je osteoporóza zákeřná.“

Máte obavy, že byste i Vy mohli trpět osteoporózou? Pak neváhejte a kontaktujte radiodiagnostické pracoviště Polikliniky Ostrava na telefonním čísle 596 101 621, kde Vám ochotně zodpoví všechny otázky a případně Vás okamžitě objednají k vyšetření.