Poliklinika AGEL

Dermatolog: Opalování pacientům nezakazuji, ale všeho s mírou

17. 7. 2013

Ačkoliv v poslední době stále slýcháme o tom, jak je opalování nebezpečné, má pobyt na slunci i řadu zdravotních benefitů.  Nic se ale nesmí přehánět.

Text a foto: Bc. Radka Baková

„Sám se v létě rád sluním, a proto to nezakazuji ani svým pacientům. Při opalování se do těla vyplavuje důležitý vitamín D, který je důležitý pro zdravé zuby, pevné kosti, atd. Je totiž stěžejní látkou pro využití vápníku v těle. Lidé si ale musí uvědomovat, že několikahodinové nepřetržité ´rožnění´ se na slunci je naopak spíše hazardem se zdravím,“ uvádí kožní lékař Polikliniky Ostrava MUDr. Robert Postupa a varuje, že vlivem výskytu chemických látek v ovzduší se v posledních letech velmi ztenčila ozonová vrstva Země. Význam stratosférického ozonu spočívá v pohlcování nebezpečného slunečního ultrafialového záření typu UV-B. Tento typ ultrafialového záření způsobuje mnohem vážnější narušení zdraví, jako jsou kožní nádorová onemocnění, z nichž některá mohou vést i ke vzniku smrtelných rakovinných nádorů. Tím, že se ozonová vrstva ztenčila, absorbuje naše pokožka během pobytu na slunci mnohem více nebezpečného záření.

PŘÍPRAVA POKOŽKY

Zřejmě nejnebezpečnější je nárazové a intenzivní vystavení slunečnímu záření, proto je vhodné před odjezdem na dovolenou do jižněji položených nebo exotických zemí pokožku na slunce alespoň částečně připravit. S opalováním je nutné začít postupně, nejlépe od 10 do 20 minut denně a tuto dobu postupně zvyšovat. „Každý, kdo má možnost se slunit již u nás, by ji měl využít. Pokožka si na sluníčko zvykne a začne vyplavovat melanin, který je vytvářen buňkami nazývanými melanocyty. Chrání před přímým a nepřímým poškozením tak, že absorbuje nadbytečnou sluneční radiaci, která může být škodlivá. Právě melanin způsobuje hnědnutí kůže. Podle genetických dispozic ztmavnou někteří jedinci rychleji a jiní téměř vůbec,“ vysvětluje MUDr. Postupa.

Další nezbytnou pomůckou pro zdravé opálení je opalovací krém, který by měl mít dostatečně vysoký ochranný faktor vzhledem k typu pleti. „Pokud se lidé chtějí opálit, neměli by sahat po krémech s faktory vyššími než 30. O vhodném faktoru je dobré se poradit se svým kožním lékařem, který vždy doporučí nejvhodnější variantu dle individuálního fototypu pokožky,“ dodává Robert Postupa a na otázku, co značí číslo UV faktoru, odpovídá: „Číslo upozorňuje na to, kolikrát člověk může s použitím tohoto faktoru pobývat na slunci déle oproti nechráněné pokožce.“

Ochranné prostředky by se měly aplikovat alespoň 30 minut před vystavením se slunci a následně opět aplikovat dle individuální potřeby. V dnešní době je na trhu k výběru celá řada opalovacích prostředků i prostředků po opalování ve formě mléka, spreje, oleje. Zvlášť lze zakoupit opalovací krémy s UV faktorem určené jen pro určitou část těla, například obličej.

STÁRNUTÍ KŮŽE

Právě obličeji by měli lidé, kteří se rádi sluní, věnovat zvláštní pozornost. Opalování způsobuje vysušování kůže, ztrátu její přirozené vlhkosti a elasticity. Výsledkem těchto procesů je kůže tenčí, svraštělá a nepružná, což vede k tvorbě vrásek, které jsou nejdříve patrny na místech nekrytých šatem, tedy v obličeji a na rukou. Obličej je slunečnímu záření na rozdíl od jiných částí těla, která schováme pod oděv, vystaven slunečním paprskům neustále. „Lidé, kteří chtějí vráskám předcházet, by neměli zapomínat pravidelně si obličej ošetřovat krémem, a to již od časného jara, anebo alespoň používat jiné ochranné pomůcky. Že slunce umí pořádně zářit i u nás v Česku si uvědomují například některé podniky, které své zaměstnance pracující ve venkovním prostřední vybavují čepicemi s kšiltem, aby byli pracovníci alespoň částečně ochráněni,“ uvádí MUDr. Robert Postupa. Na stárnoucí kůži, a to nejen obličeje, je také častější výskyt kožních nádorů, jako jsou například basaliomy.

SOLÁRNÍ OPALOVÁNÍ

„I přes zmíněné přínosy opalování, návštěvy solárií svým pacientům nedoporučuji. V dnešní době je obtížné najít kvalitní solárium, které dbá na stoprocentní technický stav přístrojů a dodržuje hygienické předpisy. Málokdo si uvědomuje, že v soláriu je možné chytit například plísně a jiné kožní choroby, pokud není povrch vydesinfikován speciálními přípravky. Pokud se tedy někdo chce opalovat, měl by raději vyrazit do přírody,“ upozorňuje dermatolog na možná rizika opalování v soláricích.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE PREVENCE

Největší hrozbou, které s sebou pobyt na slunci přináší, je vznik zhoubného nádoru melanomu. Lidé by proto při opalování neměli podceňovat primární prevenci a poctivě se mazat ochrannými krémy a na slunci pobývat pouze rozumnou dobu. Dále by si měl alespoň jednou do roka každý nechat zkontrolovat znaménka kožním lékařem, který provádí vyšetření rychle a bezbolestně pomocí speciálního dermatoskopu. „Vůbec nejlepší je, přijdou-li si lidé nechat znaménka zkontrolovat na jaře před dovolenou a poté na podzim. V případě jakýchkoliv nebezpečných změn na kůži je totiž možné včas zasáhnout. A včasná diagnostika je u melanomu to nejdůležitější, tento nádor totiž velmi rychle metastázuje a poté je šance na přežití minimální,“ doplnil Robert Postupa, který je v kožní ambulanci na Poliklinice Ostrava pacientům k dispozici od pondělí do pátku. Zájemci o vyšetření znamének i jiných kožních potíží se zde mohou objednávat a informovat na telefonním čísle 596 101 656.