Zajímavé povolání

Zdravotnictví je obor plný specifických profesí i pracovních pozic

13. 8. 2018

Víte třeba, co přesně dělá … řidič sanitky Transfúzní služby?

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Mgr. Markéta Stžínková

Jo řidič, ten tvrdý chleba má – známou písničku zpěváka Jana Vyčítala zná každý. A určitě tvrdý chleba mají řidiči sanitek, kterých v celé skupině AGEL je několik desítek – z toho ale pouze několik nevozí pacienty, ale krev a plazmu. Jednoho z nich – pana Jiřího Floryčka z Transfúzní služby – jsme se na jeho práci zeptali. 

Jak dlouho máte řidičský průkaz a na jaká auta?
Řidičský průkaz mám od června 1988, takže to bude 30 let. Mám skupinu C. V minulosti jsem jezdil i s nákladními auty.

Jak jste se stal řidičem Transfúzní služby?
Jako řidič a balíkový doručovatel České pošty jsem se zeptal na Transfúzní službě, kde jsem doručoval balíky, jestli u ní není práce řidiče.

Jaký má Transfúzní služba vozový park?
Do vozového parku Transfúzní služby Šumperk patří tři vozidla. Referenční vůz Fabia a dvě vozidla Crafter a Caddy na převoz krve a plazmy.

Co je všechno kromě řidičáku k této profesi zapotřebí?
Znát všechny nemocnice a střediska kde se jezdí. Rozeznat přípravky na převoz a v jakých teplotách se musí převážet. Kladný vztah k práci, komunikativnost, rozhodnost a vlastní uvažování při chodovníku – to znamená, že když je navíc nějaká nemocnice, tak si trasu určujete individuálně.

Kolik ročně najedete kilometrů a jaká je Vaše spádová oblast?
Najedu ročně asi 70 tisíc km a zásobuji nemocnice Moravskoslezského kraje.

Na cestách jsou často kolony, jak se s tím vyrovnáváte, když musíte dodržet dodávku v čase?
V poslední době jsou kolony a hlavně uzavírky na denním pořádku. Proto je nutné znát oblast, kde se jezdí, a někdy přemýšlet, jestli to nebude lepší jinou cestou, než stát v koloně. Za těch 10 let jsem se zpozdil jen dvakrát kvůli dopravní situaci. Například když u Nového Jičína začalo pršet a na cestě to okamžitě zmrzlo. Všechna vozidla musela stát na místě a až za tři hodiny se dalo pokračovat v cestě.

Musíte dodat krev v termínu?
Mám časový harmonogram, který musím dodržovat. Když se stane něco na cestě, tak se telefonicky domluvím s krevní bankou, kam krev nebo plazmu vezu.

Můžete používat sirény, tak jako třeba záchranná služba?
Vozidlo Transfúzní služby nemá majáky a tak nemá žádnou výhodu. V kolonách musí čekat a modlit se, že se v nich moc nezdrží.

V kterých místech, kde jezdíte, jsou největší problémy s neukázněnými řidiči?
Okolí Ostravy, Frýdku-Místku, Třince a hlavně Olomouce. Kruháč u olomouckého Globusu je dopravní pastí. Teď přibyla trasa Frýdek-Místek – Nový Jičín, kde zmizely dva pruhy čtyřproudové silnice, která má být zase normálně průjezdná až na konci roku 2019.

Máte jako řidič kurz první pomoci a použil jste jej někdy? 
Kurz první pomoci mám a chodím na pravidelné školení. Ale ještě jsem ho nemusel využít v praxi.

Zažil jste během praxe nějaké krizové situace?
Několikrát. Buď mě minulo v protisměru vozidlo, které dostalo smyk na zledovatělé vozovce. Nebo se nevěnoval řidič kamionu řízení vozidla a najížděl do obou pruhů silnice, a tím mne mohl ohrozit a způsobit nehodu. Nebo když jsem jel z Bruntálu, tak 300 metrů přede mnou spadl přes cestu strom. Prostě řidič musí dávat neustále pozor (smích).