Zdravotník se zajímavým koníčkem

Začalo to jedním králíkem, nyní má malou farmu a v ní i exotické ovce

18. 7. 2014

Ihned, co Daně Brancové skončí směna na centrální sterilizaci v Nemocnici Podlesí, spěchá domů. A to nejen za rodinou, ale také za svými zvířaty, které chová na své mini-farmě.

Text a foto: Mgr. Radka Miloševská

Ještě před několika lety Dana Brancová, která pracuje jako sestra na centrální sterilizaci Nemocnice Podlesí, vůbec netušila, že existují kamerunské ovce. Dnes má doma ve Vendryni v podhůří těšínských Beskyd celé stádečko tohoto exotického západoafrického plemene. Odpovědi na to, jak je chov kamerunských ovcí náročný nebo jak se vůbec paní Brancová k chovu dostala, se dozvíte z následujícího rozhovoru.

Paní Brancová, jaká všechna zvířata nyní chováte?
Chováme stádečko čítající osm kamerunských ovcí, máme králíky, 18 slepic a dvě ruánské kachny, tedy kachnu a kačera. Přes sezónu k tomu všemu přibudou ještě krocani a brojleři, mívali jsme také perličky. K tomu všemu samozřejmě nesmí chybět pes a kočička, ale to jsou klasičtí domácí mazlíčci.

Jak jste se dostala k chovu kamerunských ovcí? Je to poměrně exotické plemeno.
S nápadem chovat kamerunské ovce přišel před čtyřmi lety manžel, který je iniciátor veškerého chovu v naší rodině. Ačkoliv mám také ke zvířatům a přírodě blízko, sama bych do toho nešla. Naše mini-farma začala jedním králíkem a postupně se rozrostla do současných rozměrů.

Proč zrovna kamerunské ovce? Čím se liší od ovcí domácích, které známe nejčastěji?
Jedná se o jediné plemeno ovce, které není třeba stříhat, je takzvaně bezúdržbové. Tyto ovečky jsou navíc menší a mají tedy i menší spotřebu krmiva, zároveň jsou i výborné sekačky trávy. Kamerunské ovečky jsou zároveň velmi společenské, bystré a dobře ochočitelné, navíc bez problémů vydrží chlad a mrazy. A jejich maso je velmi chutné.

Jak zvládáte skloubit péči o stádo s prací v nemocnici?
Směna mi začíná v šest hodin ráno, odjíždím tedy velmi brzy a ranní „údržbu“ zvířat obstarává manžel. Já se zvířatům pak věnuji odpoledne po práci a večer. K chovu a k péči o zvířata vedeme také naše dva syny, kteří pomáhají. Zvláště z mladšího syna roste velmi nadaný hospodář.

Vyžadují kamerunské ovce nějakou speciální péči? Jak často voláte veterináře?
Kamerunské ovce nejsou nijak zvláště náročné, dvakrát do roka zveme veterináře, aby ovce odčervil, ošetřil jim kopýtka. Zvláštní péči je ovcím však potřeba věnovat v době, kdy rodí. Loni nám bohužel pošla jedna ovečka i s mládětem právě při porodu.

Máte své ovce pojmenované?
Ne, jména ovcím nedáváme. Jméno má vlastně jen beránek Fredy, ale to proto, že k němu mám speciální vztah. Narodil se loni při komplikovaném porodu, při kterém mu umřela matka a sourozenec. Museli jsme ho tedy od první chvíle od narození odchovat sami, zahřívali jsme ho fénem, krmila jsem jej tehdy co tři hodiny speciální směsí kravského mléka s máslem, medem a vajíčkem. Vytvořili jsme si proto silný vztah, beru ho skoro jako třetího syna. (smích) Dneska je z Fredyho vedoucí stáda.

Jak ovce zužitkujete? Na maso a mléko?
Kamerunské ovce se nedojí, jejich mléko se používá pouze na kojení mláďat. Ovcemáme především na maso a na kůže, které mají výbornou výhřevnost. A samozřejmě také pro radost, protože je krásný pocit je jen pozorovat.

Na Vaší farmě najdeme také ruánské kachny. Čím se liší od těch běžných?
Tato kachna byla původně vyšlechtěna v okolí francouzského města Rouen, pak byla převezena do Anglie, kde ji místní chovatelé došlechtili do dnešní podoby. Vypadají jako divoké kachny, mají zhruba čtyři kilogramy a také výborně spásají trávu. Bohužel však mají agresivní trus, a tak na části pozemku, kde sídlí, postupně trávu úplně vymýtí a budeme je muset přestěhovat. Kachny máme hlavně na vajíčka, jsou větší než slepičí, ale jsou vhodná především k pečení. Ze zbývajících vajíček, která dáváme do líhně, vyrostou jateční kachny.

Které zvíře máte nejraději?
Mám ráda všechna zvířata, která chováme, ale nejblíže k srdci jsou mi králíci. Máme české strakáče – samce, samici a sedm mláďat. Péče o králíky je ale náročnější než o ovce, člověk musí dávat pozor, aby se nenajedli vlhké trávy, aby neonemocněli
apod.

Kde hledáte inspiraci na to, jaké zvíře si pořídit?
Tím se zabývá především manžel, který vždy perfektně zanalyzuje, které zvíře jakého plemene by se nám hodilo nejvíce a jaký užitek nám přinese. Společně také chodíme na výstavy, kde jsme například koupili právě onoho samečka českého strakáče, který má také průkaz původu.