ZDRAVOTNÍ TÉMA

Brýle, kontaktní čočky, laserová operace či výměna oční čočky k odstranění dioptrií

27. 4. 2016

Pro zdraví očí jsou důležité preventivní prohlídky. Málokdo ví, že i k očnímu lékaři je třeba zavítat alespoň jednou za dva roky, bez ohledu na to, zda vás oči trápí.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv Nemocnice Přerov

Oko je naším nedůležitějším smyslovým orgánem. Díky němu vnímáme až 90 procent všech podnětů z okolního světa. Ani dnešní lékařství nenalezlo způsob prevence přirozeného zhoršení zraku. Provádění korekce dioptrické vady je možné díky lékařskému a technickému pokroku prakticky u každého pacienta. Brýle, kontaktní čočky, laserová operace či nitrooční operace s výměnou vlastní čočky za umělou čočku jsou řešení, která jsou vždy cestou k dosažení ostřejšího vidění. Někteří lidé volí brýle, jiní čočky, a někteří jdou na operaci očí. Zkrátka každému vyhovuje něco úplně jiného. Každá varianta má své plusy a minusy. Počet Čechů s oční vadou každoročně roste, přičemž tři milióny lidí v České republice májí nějakou formu oční vady, kvůli které musí nosit brýle či kontaktní čočky. Zhoršování očních vad přichází i s přibývajícím věkem. „Velké množství lidí má problémy se zaostřováním na blízko, což se projevuje především při čtení nebo při práci na počítači. To s sebou nese i další zdravotní obtíže, jako je bolest hlavy, pálení očí, pocit zamlženého vidění. Pokud na sobě začne člověk pozorovat tyto příznaky, měl by co nejdříve navštívit očního lékaře. Včasné odhalení oční vady je pro následnou léčbu velmi podstatné,“ říká primářka očního oddělení přerovské nemocnice MUDr. Monika Daňková.

BRÝLE
Nejčastější pomůckou v případě zjištění oční vady jsou brýle, které se nosí už od nepaměti. První zmínky o předchůdcích brýlí pocházejí z roku 1000 našeho letopočtu, kdy byl vynalezen tzv. „čtecí kámen“, předchůdce dnešní lupy. Jakmile vám lékař zjistí oční vadu, ať už krátkozrakost (vidíte špatně na dálku), dalekozrakost (nevidíte nablízko) či třeba astigmatismus, brýle jsou základní řešení. Je to nejjednodušší korekční pomůcka, které stále dává přednost nejvíce lidí, hlavně ve vyšším věku. V současné době si lze opatřit moderní, individualizované brýle prakticky pro každou příležitost a každou zrakovou potřebu. Brýle nosí spousta lidí i jako módní doplněk, který zlepší vidění a navíc podtrhne osobnost nositele. Ačkoli mohou být stylovým doplňkem, nejsou nejlevnější. Pořizovací cena může být několik stokorun nebo také několik tisíc až desetitisíc – záleží na typu obrouček a druhu skel.Hlavními klady brýlí jsou snadná použitelnost a údržba. Snadno se nosí a moderní obruby spolu s brýlovými čočkami tvoří pohodlný celek. Brýle vám také pomáhají chránit oči před nečistotou, prachem a hmyzem. Nošení brýlí s sebou nese ale i řadu nevýhod, jako například že v nich ztrácíte periferní vidění. Při vstupu z chladna do teplé místnosti se však zamlží a z člověka je slepec. V dešti a sněhu se musejí brýle čistit a hrozí poškrábání skel, tím klesá jejich životnost. Brýle jsou také dosti nepohodlné při sportu.

KONTAKTNÍ ČOČKY
Ti, kdo potřebují korigovat nějakou oční vadu, si mezi brýlemi nebo čočkami vybírají podle několika kritérií. Rozdíly mezi kontaktními čočkami a brýlemi je třeba posuzovat individuálně. Kvalitní čočky zajistí výborné zrakové funkce a normální zorné pole za cenu, že se musí nasazovat, měnit a čistit. Péče o brýle je oproti tomu podstatně jednodušší. Pokud vám brýle nevyhovují z estetických nebo osobních důvodů, můžete tedy využívat kontaktní čočky. Nejprve ale absolvujte vyšetření u svého očního lékaře, abyste měli jistotu, že máte zdravé oči, kterým čočky neuškodí. Pokud často trpíte třeba zánětem spojivek, nejspíš budete muset zůstat věrní brýlím. Co se týče čoček, mohou si pacienti vybrat z opravdu široké škály. Kontaktní čočky se vyrábějí běžně od –12 do +6 dioptrií, ale je možné si objednat i čočky silnější než dvacet dioptrií. Moderní a zejména na zakázku zhotovené kontaktní čočky umožňují perfektní korekci téměř všech typů zrakových potíží. Existují kontaktní čočky jak pro krátkozrakost, tak i dalekozrakost. Pokud nosíte čočky, připravte se v součtu na poměrně velkou investici. Každý rok dáte až šest až deset tisíc za nové páry a desinfekční roztoky. Výhodou čoček je, že způsobují jen nepatrné zvětšení nebo zmenšení obrazu. Vidění do stran je také ostré a není narušováno okrajem, jak se to stává v případě některých brýlí. Kontaktní čočky se nezamlžují, což může být hlavním faktorem pro některé profese a také pro sportovce. Také korekce rozdílných zrakových vad pravého a levého oka se mohou provádět snadno. Existují ale i nevýhody, které může pro některé lidi představovat důsledná a pravidelná péče o kontaktní čočky, alergické reakce na čočky nebo roztok u citlivých jedinců. Při nedodržování přísné hygieny hrozí závažné poškození zraku. Také ne každý kontaktní čočky v oku snese. Pro mnoho lidí je nepřekonatelnou bariérou nutnost sáhnout si přímo do oka. Také vadí lidem, kteří pracují dlouho u počítače, v klimatizované, zakouřené či špatně osvětlené kanceláři a v prašném prostředí. Nejsou vhodné ani pro lidi s poruchou imunity, diabetiky a pro některé alergiky. Nesnesou je ani lidé trpící syndromem suchého oka, při němž v oku řeže a pálí.

LASEROVÁ OPERACE
Brýle nebo čočky fungují vždy, ale občas mohou překážet. A to například z důvodu estetického. Nebo vadí při sportu či jiných volnočasových aktivitách. U některých povolání je navíc nemyslitelné, aby měl zaměstnanec vysoké dioptrie. Když se neosvědčí brýle ani kontaktní čočky nebo člověk touží po změně a chce se zbavit každodenní rutiny, přichází na řadu operace očí. Odstraňování a korekce očních vad pomocí laserového paprsku je v posledních letech stále více populární. Možnost zbavit se dioptrií v jediném okamžiku je velmi lákavá. Operuje se pomocí několika metod, tu nejvhodnější vždy určí operatér. O konkrétním průběhu té které metody je pacient podrobně informován v rámci úvodního vyšetření. Dozví se i o možných rizicích a komplikacích, které se u laserových operací vyskytují sice v malém procentu, ale může k nim dojít – podobně jako u všech operací. Před samotnou operací absolvuje pacient vstupní vyšetření, které rozhodne, zda je u něj operace možná. Například lidé s příliš tenkou oční rohovkou laserový zákrok podstoupit nemohou. Operace se provádí pouze v lokálním umrtvení (oko je znecitlivěno kapkami) a trvá zhruba 10 až 20 minut. Vlastní operace je prakticky bezbolestná, je spíše psychicky nepříjemná. Každý je logicky plný obav a strachu. Většina lidí je příjemně překvapena, že se báli zbytečně. Určitou bolest či spíše tlak mohou cítit lidé s menší oční štěrbinou, kterým může být nepříjemný tah za očním víčkem. 

Bezprostředně po operaci je vidění rozostřené, první den dva mohou oči bolet, dostaví se pocit cizího tělíska v oku. Po operaci pacient odchází domů. Pacient může oči ihned používat a v principu může dělat cokoliv. Zhruba po dobu jednoho měsíce je nutné oči velmi chránit před mechanickým poškozením, přičemž nesmí do nich vniknout voda ani žádná jiná tekutina, je zapovězena jakákoli kosmetika a líčení. Pacienti nosí ochranné brýle, aby se nechtěně očí nedotkli, dokud rohovka nesroste. Výhodou laserové korekce je jednorázové odstranění špatného vidění, pro lidi, kteří byli léta závislí na brýlích či kontaktních čočkách, je to doslova zázrak. Nelze ale počítat s tím, že efekt vydrží natrvalo. Oko se během života mění a je pravděpodobné, že ve vyšším věku nakonec na brýle opět dojde. V některých případech se po operacích může také objevit zvýšená citlivost na světlo a horší vidění za šera. Nevýhodou je také, že laserová operace je drahá a pojišťovna ji nehradí, připravte se tedy na částku kolem patnácti až dvaceti tisíc korun za jedno oko. Na druhou stranu, pokud porovnáte tuto sumu třeba s celkovou investicí do kontaktních čoček, vychází operace z výsledného srovnání mnohem lépe.

VÝMĚNA OČNÍ ČOČKY
Novinkou posledních let je výměna lidské oční čočky s následnou implantací umělé, dioptricky předdefinované nitrooční čočky. Umělá nitrooční čočka je vyrobena z vysoce kvalitního materiálu, který je schopen dlouhodobě zajistit průzračnost a také stabilitu čočky v oku, aby byl dlouhodobě zajištěn ostrý a jasný pohled na svět. Tato metoda se v dnešní době převážně volí u pacientů starších 45 let, kteří již nejsou vhodnými kandidáty na laserovou operaci prováděnou na rohovce, nebo u pacientů s počínajícím či pokročilým šedým zákalem. Refrakční výměna čočky se provádí ambulantně a trvá zhruba 10 minut. Oko je při zákroku znecitlivěno kapkami a druhý den pacient již oko může používat. Úprava vidění do požadované úrovně může trvat 3 až 10 dní. Operace na druhém oku se provádí obvykle 2. až 7. den poté.

PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY
Pro zdraví očí jsou proto důležité preventivní prohlídky. Málokdo ví, že i k očnímu lékaři je třeba zavítat alespoň jednou za dva roky, bez ohledu na to, zda vás trápí oční vada, nebo ne. Pravidelně jednou ročně by navštívit očního lékaře měli zejména lidé po čtyřicítce. Říká se, že oči jsou brána do lidské duše. Oční specialisté se sice zaměřují především na oční vady a oční onemocnění, ovšem i oni mohou odhalit také velmi závažnou chorobu. „Nejčastěji se podle vyšetření očí dá odhalit cukrovka, výjimečně nález na duhovce nebo sítnici může ukazovat zánět kloubů nebo závažnou infekci, jako toxoplasmosu, AIDS a jiné,“ upozorňuje primářka Daňková. Mnoho lidí přichází k očnímu lékaři až ve chvíli, kdy špatně vidí, trápí je bolesti hlavy, únava nebo podrážděné oči. Přitom bez lékařského vyšetření nemáte šanci poznat skryté oční vady ani začínající onemocnění. „A s odstupem času může být léčba problematická a ztráta zraku nevratná,“ uzavírá primářka.