ZDRAVOTNÍ TÉMA

Lidé z průmyslových oblastí jsou kvůli smogu častěji nemocní

6. 10. 2015

U dětí žijících v průmyslových městech, kde je v zimních měsících na denním pořádku inverzní stav, je cestování za čistým vzduchem do hor či k moři téměř nutností.

Text: Bc. Lucie Drahošová, Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv AGELu, PaedDr. Ivana Novosadová

Pětiletý chlapeček z Ostravy bydlí s rodiči v blízkosti jednoho velkého průmyslového podniku. Vždy, když začne podzimní počasí, tak je chlapec často nemocný. Má neustálé problémy s dýchacími cestami, průduškami a takové lehce astmatické příznaky. Na vině je smog, který v zimních měsících často trápí průmyslové oblasti, ve kterých je tak výrazně zvýšený výskyt respiračních onemocnění. Smog je směs exhalací kouřových a výfukových plynů a mlhy, která ohrožuje zdraví člověka. Vyskytuje se zvlášť ve velkých a průmyslových městech. Smog trápí hlavně v chladných měsících a to kvůli meteorologickému jevu, kterému říkáme inverze. Jedním z následků teplotní inverze, při které se chladný vzduch drží při zemi a teplý výš nad povrchem, je zpomalení cirkulace vzduchu.

Vznik smogu podporuje těžký průmysl, nadměrná doprava a lokální topeniště. Podíl polétavého prachu ve vzduchu se v zimních měsících často vyšplhá na několikanásobek denního limitu. „Vdechování vzduchu, který je během smogové situace plný polétavého prachu, dráždí sliznice dýchacích cest. Tím se oslabí slizniční imunita a do těla snáz pronikají viry a bakterie. Zvýšenou zátěž spojenou s možnými zdravotními komplikacemi představuje smog také pro lidi s vysokým krevním tlakem, astmatiky a kardiaky,“ říká primářka plicního oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Terezie Janásková s tím, že nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, starší lidé a lidé, kteří trpí plicním nebo srdečním onemocněním. „V době smogu se doporučuje dětem, starším lidem a nemocným omezit pohyb venku,“ doplnila primářka.

JAK SE BRÁNIT?

Obecně se dají doporučení shrnout následovně – nesportovat, míň větrat, chodit co nejméně ven a jíst vitamíny. Pokud už musíte vyjít ven, tak lékaři doporučují dát si před pusu šálu nebo šátek a dýchat skrz něj. Zvyšte příjem čerstvého ovoce a zeleniny, vyhýbejte se zakouřenému prostředí a sami nekuřte. Do bytu si můžete pořídit čističku vzduchu, která umí aspoň část nečistot zachytit. Podle odborníků škodliviny mají obrovský vliv na zdraví lidí – na délku života, na plodnost a také na dýchací potíže. Když začnou průmyslová města trápit smog, lékaři to okamžitě poznají. Jejich ordinace se ihned zaplňují. To potvrzuje i primářka Janásková. „Ti, co jsou nově diagnostikováni, ale i chroničtí pacienti v tomto období přicházejí daleko častěji, protože smog zhoršuje dušnost, zhoršuje kašel a všechny příznaky. Takže opravdu ve smogovém období je pacientů daleko více.“ V některých průmyslových oblastech je smog několik týdnů v roce a lidé zde častěji stůňou. Právě v těchto oblastech ubývá obyvatel. Lidé odcházejí jinam nejen za prací, ale také kvůli setrvale špatné kvalitě ovzduší. Podle známých pana Petra z Bohumína se stěhování vyplatilo. „Sice nemají kulturní a společenský život jako v minulosti, ale pro ně je zdraví důležitější. Žili na Karvinsku, měli stejné problémy jako my – tedy opakované chronické nemoci. Ale odstěhovali se do Beskyd na vesnici a nemůžou si to vynachválit. Téměř neví, co je to nemoc,“ sdělil mladý otec, který se ale kvůli prarodičům svým i své ženy zatím nechce stěhovat. S dětmi se tak alespoň co nejčastěji snaží jezdit na hory a v létě k moři.

PROSTŘEDÍ MÁ VLIV NA ZDRAVOTNÍ STAV

Prostředí, ve kterém žijeme, stejně jako náš životní styl, mají obrovský vliv na náš zdravotní stav. I drobné změny přitom mohou dělat téměř zázraky – ať už jde o zdravější stravu, sport, nebo třeba pobyt v přírodě. Ideální by samozřejmě bylo, kdybychom všichni žili v oblastech s optimálními podmínkami pro život. Bohužel většina obyvatel této země žije ve městech, kde je vzduch znečištěný průmyslem i domácnostmi, všude je přítomný stres a hluk, a přírodu aby člověk hledal lupou. Nevhodné životní prostředí přitom snižuje přizpůsobivost organismu a narušuje tělesné i duševní zdraví. Pro osoby, které jsou mu permanentně vystavovány, je proto ideální alespoň v rámci možností vycestovávat za přírodou a čistým vzduchem. Čerstvý vzduch má obrovský význam především pro děti, kterým pobyt v neznečištěné přírodě zlepšuje imunitu a také očišťuje dýchací cesty. „Zejména u dětí žijících ve městech, kde je na denním pořádku inverzní stav, je cestování za čistým vzduchem téměř nutností. Ideální je pobyt na horách spojený s nějakým sportem, například lyžováním nebo turistikou,“ říká primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Jan Boženský. Počítejte ovšem s tím, že první reakcí vašeho organismu na čerstvý vzduch může být kašel a rýma – jejich pomocí se totiž organismus čistí.

„Touto reakcí by se určitě nikdo neměl nechat zastrašit. Řada lidí si myslí, že na chvilku vyjeli do přírody a jediným výsledkem je nachlazení. To ale často není pravda, nejedná se o žádnou nemoc. Potíže rychle přejdou a organismus bude jednoznačně zdravější,“ vysvětluje MUDr. Boženský. Ideální je přitom pobyt v přírodě v délce dvou či více týdnů. Od věci ale není ani nárazové několikahodinové vyjíždění za přírodou – zejména ve dnech, kdy je ovzduší ve městě obzvláště špinavé. K pobytu v přírodě pak samozřejmě patří i nějaký ten pohyb, ať už jde o obyčejné procházky, horskou turistiku, nebo třeba běžkování či lyžování. Sport ještě více podporuje očistu organismu, zlepšení fyzického stavu i imunity.

„V současné společnosti je velkým problémem nedostatek pohybu, a to jak u dospělých, tak i u dětí, které nemají příklad v rodičích. Ruku v ruce se sedavým stylem života jde pak i nadváha či obezita, což je již vážná civilizační choroba,“ varuje primář Boženský. Pro mnohé jsou navíc nevalná fyzička, nadváha či dýchací obtíže argumentem, proč se pobytu v přírodě vyhýbat. To je ale velký omyl. Obyčejnou chůzi po horách zvládne i astmatik, a rozhodně z ní bude mít prospěch. Horská turistika posiluje srdce, krevní oběh, zlepšuje pohyblivost i dýchání, zvyšuje odolnost proti infekcím dýchacích cest. Navíc tento efekt přetrvává i po návratu zpět do znečištěného prostředí. A pokud jde o finance, na rozdíl od lyžování nebo jiných sportů, výlet a procházku si může dovolit snad každý. Samozřejmě je ale potřeba volit náročnost trasy úměrně zdravotnímu stavu a věku dítěte.

Podle primáře Boženského horské pobyty jsou prospěšné i pro alergiky, kterých je v naší populaci čím dál více. Lépe se jim dýchá, kůže tolik nesvědí a i léků je možné užívat o poznání méně než normálně. Příkladem úspěšné terapie horským vzduchem je i dvanáctiletý Petr, který poslední čtyři roky trpěl sennou rýmou, tedy pylovou alergií. „Zpočátku byl léčen medikamenty a efekt nebyl valný. Na naše doporučení rodiče začali se synem jezdit do hor a nakonec dokonce koupili jednu z chat, kde se synem pravidelně trávili víkendy a v hlavní pylové sezóně vycestovávali i na delší dobu. Dnes mohu říci, že se jeho zdravotní stav výrazně zlepšil, potíže jsou znatelně menší. A to i přes výrazné snížení množství podávaných léků,“ říká MUDr. Boženský s tím, že ideální je zařazovat horské pobyty do programu dětí preventivně ještě před tím, než se objeví zdravotní obtíže.

PROČ JSOU HORY IDEÁLNÍ?

Ve vyšších nadmořských výškách se drží nejčistší vzduch osvobozený od pylu a alergenů, který je pro dýchání nejvhodnější. Tento čistý horský vzduch má navíc pozitivní vliv na krevní oběh i látkovou výměnu a pomáhá zvyšovat odolnost organismu proti infekcím dýchacích cest. Efekt zvýšené odolnosti přitom přetrvává i několik dalších týdnů po návratu z hor. „Při opakovaném pobytu na horách dochází k významným změnám v imunitním systému. Výrazně se snižuje prozánětlivá aktivita, mění se reaktivita průdušek i další projevy alergie. Nižší množství alergenů ve vzduchu ale není tím jediným pozitivem. Důležité jsou právě protizánětlivé účinky, které způsobuje rozdílné UV záření a nižší vlhkost horského vzduchu,“ vysvětluje MUDr. Boženský. Ideální jsou v tomto ohledu polohy nad 1500 metrů nad mořem. Obecně ale tělu prospívá jakýkoliv pobyt v přírodě, neboť odbourává stres i rutinu všedního života, které neprospívají ani zdravým osobám – natož pak těm nemocným.

ŠEST RAD JAK SE BRÁNIT A VYHNOUT SMOGU

1. Sledujte informace o kvalitě ovzduší

v místě svého bydliště Stránky Českého hydrometeorologického ústavu www.chmu.cz nabízejí poměrně podrobné zpravodajství, které vám umožní přizpůsobit svůj režim a zátěž dané situaci.

2. Omezte pohyb venku

Situace se někdy zhorší natolik, že delší pobyt venku se stává i pro zdravého člověka nebezpečný. Vyvarujte se zvýšené aktivitě, během níž byste vdechli ještě více škodlivin. Pokud je to možné, zůstaňte doma nebo alespoň omezte své pochůzky na minimum. Když už vyjdete, pak raději ráno, než se objem nečistot ve vzduchu znásobí.

3. Udržujte i svůj domov bezpečný

Nevětrejte, abyste nevpustili znečištěný vzduch dovnitř, kde vám může ublížit stejně jako venku. Jako ideální útočiště poslouží chladnější klimatizované místo, zapotřebí je ale kvalitní filtr chránící před průnikem vzduchu zvenčí.

4. Sledujte příznaky a varovné signály

Pokud jste například astmatici a cítíte, že se vám obtížněji dýchá, noste stále při sobě léky pro okamžitou pomoc a řiďte se radami lékařů. Kromě obtíží s dýcháním se může objevit sípání, kašel, podráždění krku a očí nebo bolest hlavy. Pravidelně doplňujte tekutiny, zvyšujete tak samočisticí schopnost svých dýchacích cest.

5. Ochraňujte ty, již jsou v největším riziku

Smog ohrožuje i zdravé osoby, ale výrazněji se jeho dopady projevují například u dětí, které mají užší dýchací cesty a dýchají rychleji než dospělý člověk, navíc obvykle tráví venku více času. Na pozoru by měli být senioři, protože jejich plíce a srdce jsou často zkoušené různými nemocemi, které se vlivem této situace můžou ještě zhoršit. Imunitní systém starších lidí je celkově oslabený, nachází se mezi nimi také celá řada diabetiků, kteří sami o sobě snadněji podléhají kardiovaskulárním onemocněním.

6. Vitamíny, antioxidanty a čistička

Užívejte selen v kombinaci s vitaminy E a C, které významně posilují obranyschopnost organismu a mají antioxidační vlastnosti. Selen podporuje činnost plic a chrání buněčné membrány před poškozením. Vitamin C je velmi účinný v kombinaci s extraktem z šípku. Pořiďte si čističku vzduchu, a to jak do bytu, tak do kanceláře. Odstraňuje prach, čistí vzduch, ničí choroboplodné zárodky a bakterie a nebezpečné škodliviny.