ZAJÍMAVOSTI

Radek Štěpánek odpovídá čtenářům

31. 10. 2017

Vaše nová rubrika s Radkem Štěpánkem.

Dobrý den, na poliklinice AGEL v Ostravě jsem si prohlédl váš časopis. Dovolím si poslat několik otázek na Radka Štěpánka a budu rád, když mi je sympatický a úspěšný tenista zodpoví.
Jan S., Ostrava-Hrabová

Jste jeden z nejlepších deblistů v historii tenisu. S kterým hráčem se Vám nejlépe hrálo a s kým byste si rád zahrál – pokud by to jakkoliv šlo (třeba skončil kariéru o hodně dříve, než jste Vy začal)?
Děkuji za kompliment, i když si dovolím oponovat a připomenout tu přehlídku skvělých deblistů tenisové historie i přítomnosti, kteří byli lepší, než jsem já. Ze spoluhráčů zmíním dva, Tomáše Berdycha a Leandera Paese. S Tomášem to byly velké bitvy v Davis Cupu, bez kterých bychom dvakrát salátovou mísu nevyhráli. A s Paesem jsem se mohl dvakrát radovat ve finále Grandslamu, v Austrálii a Americe. Pokud bych si mohl vybírat bez ohledu na věk, byl by to John McEnroe. Bouřlivák a jeden z nejlepších hráčů historie. Všichni ho znají jako výborného singlistu, vyhrál 77 titulů, ale v deblu jich bylo jen o 5 méně. S ním by to byla jízda!

V jakých nejhorších podmínkách (třeba počasí, hala) jste hrál tenisový zápas?
To si vzpomínám úplně přesně, to bylo v lyžařském prostředí, v dubnu v Mnichově, pochopitelně venku a my hráli v teplákách ve třech stupních. Druhý extrém jsem zažil před dvěma roky v Indii ve vítězné baráži o Světovou skupinu v Davis Cupu. Tam snad tehdy ani nefungovaly na sluníčku teploměry, protože některé ukazovaly jen do 45 stupňů. Pekelné vedro.

Jste vynikající tenista. Jak Vám jdou ostatní sporty s raketou – stolní tenis, badminton, squach?
Je to jako s míčem. Ti, kteří s míčem pracují, jsou s ním na všechno šikovní. Podívejte se, jak jde fotbalistům golf anebo tenis. Já se hodně kamarádím se squashovou raketou, ale neztratil bych se ani při badmintonu či pinčesu. Ale tím myslím hru amatérů, jak by došlo na zápas s aktivními hráči, byl bych bez šance. Ten rozdíl mezi nadšenými amatéry a profesionály je ve většině sportů propastný.

RADEK ŠTĚPÁNEK
• Vítěz Davis Cupu 2012 (Praha) a 2013 (Bělehrad)
• Bronzový olympijský medailista ze smíšené čtyřhry 2016 (Rio de Janeiro)
• Grandslamový vítěz ve čtyřhře Australian Open (2012) a US Open (2013)
• Vítěz 5 turnajů ATP ve dvouhře a 18 ve čtyřhře
• V červenci 2006 osmý nejlepší tenista světa na žebříčku ATP

Pokud chcete Radkovi položit nějakou otázku, pošlete ji na: casopis@agel.cz. Autoři nejlepších otázek získají podepsané Radkovo tenisové tričko.