ZAJÍMAVOSTI

Běh NADACE AGEL pomohl mladému sportovci s hendikepem

11. 8. 2017

Od účastníků závodu a tenisty Radka Štěpánka se vybralo celkem 50.000 korun.

Text: Ing. Tomáš Želazko; Mgr. Radka Miloševská / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Téměř 250 běžců z Česka, Slovenska i Polska podpořilo dobrou věc a absolvovalo charitativní Těšínskou osmičku. Výtěžek z akce, kterou pořádala NADACE AGEL, 50 tisíc korun, putoval na podporu jedenadvacetiletého hendikepovaného reprezentanta České republiky v boccie Jirky Svojanovského, který trpí od narození obrnou. „Kdybychom nyní požadovali od pojišťovny prostředky na mechanický vozík, ztratili bychom nárok na vozík elektrický, který ale Jirka potřebuje pro každodenní život, a během jednoho, dvou let bude také nutná jeho obnova. Vzhledem k tomu, že mechanický vozík přijde i na více než 80 tisíc korun, je pro nás příspěvek od NADACE AGEL velkou pomocí,“ uvedl pan Milan Svojanovský, tatínek mladého sportovce. Boccia je obdobou pétanque pro osoby s tělesným postižením, kterému se od devíti let věnuje také Jiří Svojanovský a postupně se dostal až do první ligy a české reprezentace. Tréninky absolvuje dvakrát týdně ve speciálně upravené tělocvičně v Ostravě. Kromě sportu se ve volném čase věnuje také počítačům. V loňském roce maturoval na střední škole v oboru zaměřeném na informační technologie. „Oblast IT mě baví a chtěl bych se jí věnovat i profesně. Nyní se snažím rozšířit si obzory také ve stříhání videí a v programování webových stránek,“ uvedl Jirka Svojanovský, který nový mechanický vozík akutně potřeboval. Ten, který vlastní nyní, používá od svých třinácti let. 

Na start závodu u třinecké Nemocnice Podlesí se první účastníci běhu začali scházet již dvě hodiny před slavnostním zahájením, které zahájila předsedkyně správní rady NADACE AGEL Ing. Iveta Ostruszková, MBA. Po výstřelu se pak na trať směřující do osm a půl kilometrů vzdáleného parku Adama Sikory v Českém Těšíně vydalo zhruba 250 závodníků, mezi nimiž nechyběla legenda československého tenisu Karel Nováček nebo pětice hokejistů třineckých Ocelářů v čele s ikonou týmu Jiřím Polanským. Nejlepší účastník běhu – osmnáctiletý Ondřej Nezval – do cíle dorazil za neuvěřitelných 29 minut a 32 sekund. Nejlepší žena – Martina Robinson – na celkového vítěze ztratila pouhých 7 minut a 21 sekund. Obrovské uznání si zasloužil pan Jaroslav Gaman, který v 82 letech se svým pejskem absolvoval celou trať za 58:32 minuty. Klobouk dolů! Za to si zasloužil od pořadatelů zvláštní cenu pro nejstaršího účastníka běhu nadace a dlouhotrvající potlesk od všech účastníků, rodinných příslušníků i fanoušků.

Poté se všichni přítomní mohli občerstvit, zajít si pro podpisy nebo si popovídat s třineckými hokejisty, a jejich ratolesti si mohly zaskákat v nafukovacím hradě nebo nějaký obrázek namalovat na obličej či ruce, takže se děti během chvilky proměnily například v klauna nebo nějaké zvířátko. Nejvíce běžců ale bylo u stánku Nemocnice Český Těšín, kde si zájemci mohli na speciálním diagnostickém přístroji pedometru provést celkovou analýzu chodidla, hlavně pak nožní klenby. Běhu se měl zúčastnit také přední tenista světa Radek Štěpánek, který je mnohaletým patronem a donátorem NADACE AGEL. Bohužel na sever Moravy nedorazil, ale poslal všem zdravici z Ameriky, kde se již připravuje na další turnaje. „Omlouvám se, že nebudu s vámi na startu Těšínské osmičky. Přeji vám, aby se vám běželo co nejlehčím krokem. Myslím si, že si to s vámi vynahradím v příštím roce.

Ve spolupráci s NADACÍ AGEL bych rád na dálku také pomohl Jirkovi Svojanovskému a částku, kterou nadace vybere, zaokrouhlím,“ řekl ve zdravici Radek Štěpánek. Od účastníků závodu a Radka Štěpánka se vybralo celkem 50.000 korun. A šek v této hodnotě poté předala Ing. Iveta Ostruszková, MBA, právě Jirkovi Svojanovskému, který na akci po běhu dorazil. Chvíli předtím Jirka, který den po běhu slavil své jednadvacáté narozeniny, dostal od členky správní rady nadace Mayi Nováčkové velký dort. A poté již přišlo na řadu vyhlašování výsledků nejlepších tří žen a mužů. Ceny předávali předsedkyně představenstva Nemocnice Český Těšín MUDr. Barbora Zbránková, předseda představenstva Nemocnice Podlesí MUDr. Karel Lukeš, MBA, ředitelka marketingu a PR ve skupině AGEL Maya Nováčková a hokejisté Jirka Polanský a kapitán Ocelářů Zbyněk Irgl. 

Na běhu nadace byla vidět také celá řada zaměstnanců skupiny AGEL. Například Podhorskou nemocnici přišel reprezentovat předseda představenstva RNDr. Jaromír Soušek, Ph.D., který běhá pravidelně. „Chtěl jsem si tuto trať vyzkoušet a samozřejmě podpořit dobrou akci. Běželo se mi výborně, celou trasu jsem uběhl, byla to dobrá trasa. Navíc nám přálo pěkné počasí,“ uvedl předseda představenstva. Z radioterapie Nemocnice Nový Jičín přijel pár Henrieta Hönischová, DiS., a Branislav Marcinčák, DiS., kteří chodí pravidelně běhat. „Dozvěděli jsme se o akci z intranetu. Chtěli jsme tímto podpořit dobrou akci,“ sdělila po doběhu Henrieta Hönischová.

NEJLEPŠÍ BĚŽCI
ŽENY – Martina Robinson (36:53), Zuzana Mlčochová (39:29), Alena Ciencialová (40:07)
MUŽI – Ondřej Nezval (29:32), Vítězslav Petrzyk (32:44), Josef Bielesz (33:18)