ZAJÍMAVOSTI

Petra Kvitová se i díky prostějovským ortopedům vrátila na kurty

16. 8. 2017

Jedna z nejlepších tenistek světa byla po prosincovém napadení neznámým lupičem nejprve ošetřena v prostějovské nemocnici.

Text: Ing. Tomáš Želazko, Mgr. Karel Tejkal / Foto: Pavel Lebeda, Česká sportovní

Celý sportovní svět byl nadšen, když se přední tenistka světa Petra Kvitová představila na tenisovém turnaji v Paříži French Open. O půl roku dříve totiž dvojnásobnou vítězku Wimbledonu v jejím prostějovském bytě přepadl zatím neznámý útočník a nožem jí vážně zranil levou ruku, ve které drží raketu. Zranění to bylo velmi vážné, takže byla ihned převezena na ortopedii prostějovské nemocnice. „Moc bych chtěla všem z prostějovské nemocnice poděkovat. Nejen za první ošetření, ale i za uklidnění a za to, že mi vysvětlili mou situaci a připravili na to, co mě čeká. Vše nakonec dopadlo nad očekávání, a tak se těším, že se s nimi budu opět potkávat pouze na tenise. A když by to mělo být v nemocnici, tak při konzultacích těch našich obyčejných tenisových bolístek, jako v minulosti,“ poprosila zatím o zprostředkované poděkování formou našeho časopisu Petra Kvitová. 

Po přepadení a zranění se nejprve obrátila na profesora MUDr. Pavla Koláře, Ph.D., a ortopeda prostějovské nemocnice MUDr. Reného Kloce. V té době záchranná služba vezla do Nemocnice Prostějov zkrvavenou Petru Kvitovou a jako první její vážně poraněnou levou ruku ošetřoval primář ortopedicko-traumatologického oddělení MUDr. Pavel Pilař. „Šlo o velmi závažný úraz její dominantní, levé ruky. Podstoupila klinické vyšetření hybnosti a citlivosti na ambulanci, kde jsme rozpoznali velmi vážné poranění šlach a možná i nervů. Bylo jasné, že ji čeká několikahodinová složitá operace v celkové anestezii a dlouhodobá léčba,“ vysvětlil primář. Po přepadení byla jedna z nejlepších tenistek světa posledních let v šoku a ve stresu. Ale byla statečná, komunikovala. „V případě poranění šlach se naštěstí nejedná o minuty, které by rozhodovaly, ale jde o hodiny.

Vysvětlili jsme jí, co bude následovat, kam pojede. Tím se uklidnila a byla na tom lépe i psychicky. Do hodiny odjela na speciální operaci do Vysokého nad Jizerou ke specialistovi Radku Kebrlemu, jehož služeb občas využijeme,“ sdělil MUDr. Pilař. Petra se po odjezdu do specializovaného Ústavu chirurgie ruky ihned podrobila téměř čtyřhodinové operaci v narkóze. Lékaři zašili poraněné šlachy na článcích všech prstů levé ruky a dva nervy. Při podobných zraněních bývá těžké zachránit správnou funkčnost ruky, natož obnovit vrcholovou kariéru tenistky.

Podle odhadů operujících lékařů Petra mohla plně zatížit levou roku až po půl roce. Důležité bylo, jak se bude vyvíjet rehabilitace. Lékaři ovšem upozornili, že po takovém poranění ruka nikdy nemůže být ve stoprocentním stavu. Minimálně v ní zůstanou jizvy. Konec kariéry si Petra ale vůbec nepřipouštěla. Říkala všem: „Hlavně ať mě dají rychle do kupy, ať to bude trvat měsíce nebo roky. Budu se chtít vrátit. Udělám pro to všechno. O návratu na tenisový okruh WTA nepochybuji.“ A těšila se, až zase začne trénovat. Po třech měsících po operaci mohla vzít raketu do ruky a začala ji reálně používat jako svůj pracovní nástroj. Bylo vidět zlepšení z týdne na týden. Nejprve začala pinkat jen s odlehčenými balony, později si na antukovém kurtu v Monte Carlu zlehka zahrála s devatenáctiletou Rumunkou Oanou Gavrilaovou. Intenzivně se celou dobu věnovala práci na fyzické kondici.

A comeback Petry se uskutečnil na WTA Tour na pařížském Roland Garros, jenž se konal na přelomu května a června. Na grandslamovém turnaji Roland Garros Petra po prvním vítězném zápase nestačila ve druhém kole na Američanku Mattekovou-Sandsovou. Petra Kvitová dobře ví, že levá ruka, její pracovní nástroj, už nikdy nebude stoprocentní. „Byla bych ráda za devadesát procent. Pořád mám nedostatky v ohebnosti prstů. Nezatnu pěst, jak bych chtěla. Necítím úplně konečky dvou prstů. Ruka není tak silná, jak bych chtěla. Pro mě je velké vítězství, že vůbec můžu hrát. Druhá výhra pro mě je, že můžu fungovat na slušné úrovni. Nechtěla jsem se vrátit, abych se jen zúčastňovala. Chci vyhrávat. Doufám, že to časem přijde,“ řekla novinářům v Paříži Petra Kvitová, která se letos rozhodla navíc studovat sociální a mediální komunikaci. Pro primáře prostějovské ortopedie Pavla Pilaře je velkým překvapením, že po půl roce již hrála závodně tenis, přestože měl pravidelně informace o jejím vývoji a jaké dělala pokroky.

„Bylo to velké překvapení, že v Paříži hrála. Souhrn všeho, co se podařilo, a k tomu štěstí. Myslel jsem si, že tuto sezonu hrát nebude. Půlrok jsem považoval za optimistickou dobu. Za nejkratší variantu. Ti, kteří věci rozumí, vědí, jaké nástrahy hrozí a co se může během léčby vyskytnout. Ona úskalí zvládla v enormně krátké době,“ říká primář Pilař s tím, že na Petře obdivuje její velkou vůli a motivaci. Díky tomu, že se nikde nic nezadrhlo. I přesto, že rekonvalescence stále probíhá, se vrátila do fyzicky náročné manuální práce. Do fabriky by se dělník s takovým poraněním nevrátil,“ doplnil. Primář Pilař se netají, že je fanouškem nejen Petry Kvitové, ale i dalších tenistů prostějovského týmu. „Petra se u nás v nemocnici občas objeví nebo se vidíme v tenisovém areálu. S prostějovským tenisovým klubem a naší nemocnicí existuje mnohaletá spolupráce na bázi přátelských vztahů. Tato dramatická příhoda s Petrou byla jen špičkou ledovce dlouhodobé práce se zdejšími tenisty,“ uzavírá primář Pilař.