Významné události

Nejrůznější pohledy na problematiku infekcí zazněly na X. Sympoziu AGEL

27. 11. 2016

O infekcích, které jsou pokládány za jednu z největších hrozeb současné medicíny, diskutovalo přes 500 zdravotníků z celé České i Slovenské republiky.

Text: Mgr. Radka Miloševská, Bc. Lucie Drahošová / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Již desátý ročník vědecko-výzkumného Sympozia společnosti AGEL hostil počátkem října olomoucký NH Collection Olomouc Congress hotel. Na odbornou konferenci, která byla v letošním roce zaměřená na infekce, se sjelo více než 500 lékařů a zdravotních sester z celé České i Slovenské republiky. „S infekcemi se my zdravotníci setkáváme v praxi každodenně. Navíc spotřeba antibiotik neustále roste a roste rovněž rezistence na ně. Jedná se tedy o téma nesmírně aktuální a zajímavé pro odborníky napříč obory medicíny,“ uvedl předseda organizačního výboru MUDr. Marian Branny, Ph.D., s tím, že Sympozium je koncipováno multioborově a účastní se jej lékaři, zdravotní sestry i zástupci dalších zdravotnických profesí nejrůznějších specializací.

„Domnívám se, že bakteriální infekce jsou nejzávažnějším problémem současné medicíny. Jedním z důvodů je fakt, že většina bakteriálních infekcí je endogenního charakteru, pochází tedy z naší vlastní mikroflóry. Tyto bakterie jsou tedy v nás a za určitých okolností vyvolávají infekce. Řada infekcí také vychází z diagnostického a terapeutického přístupu. Jsem přesvědčen, že řada komplikujících infekcí je daň za úspěšnost medicíny. Čím více bude medicína agresivnější, tím více bude bakteriálních infekcí přibývat,“ míní prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D., děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který na konferenci také přednášel. O svých zkušenostech z praxe informovala své kolegy také zdravotní sestra dětské JIP Nemocnice Prostějov Julie Holíková, jejíž přednáška nesla netradiční název Jedna ruka netleská. „V přednášce rozebírám zajímavý případ banálního úrazu chlapce, který se změnil v těžkou infekci. Původně drobnou odřeninu na hřbetu ruky z boxování totiž šestnáctiletému chlapci doma v dobré víře ošetřili mastí. Bohužel později se zjistilo, že mast byla infikovaná a infekce se dostala chlapci do celé ruky,“ sdělila zdravotní sestra Holíková s tím, že nakonec chlapce v nemocnici léčili deset dní a naštěstí se ruku podařilo zachránit. Zpočátku byl ale jeho stav opravdu vážný.

Na Sympozium do Olomouce si přijel poslechnout přednášky také neurolog Nemocnice Prostějov MUDr. Vojtěch Mrňka. „V mém oboru se setkáváme s mnoha pacienty s infekcemi, jedná se především o závažnější potíže, například infekce v mozku, v mozkomíšním moku nebo záněty v oblasti páteře, které se léčí dost obtížně v řádech měsíců,“ uvedl MUDr. Vojtěch Mrňka s tím, že z přednášek jej zaujala především onkologická sekce. Na Sympoziu aktivně přednášely desítky zdravotníků, mezi nimi i špičky české medicíny jako například ortoped prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc., kardiolog prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc.nebo psychiatr prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc. „Připravil jsem si přednášku o závažné diagnóze, kterou je zánět kyčelního kloubu u čerstvě narozených dětí. Takovýto zánět působí vážná poškození s následky na celý život a stěžejní je v tomto případě opravdu včasná a správná léčba v řádech hodin, což je v řadě nemocnic problém kvůli nutnosti anestezie,” popsal profesor Pavel Dungl.